Книги и електронни четци: как четем?
кафе-дебат, публична лекция на Серж Дюфулон (Университет Гренобъл), представен от Анна Кръстева, коментари от дискутантите Жил Руе (Френски институт, София); Франсоа Сулаж (Университет Париж 8); Ирина Недева (Червената къща) и дебат с аудиторията
Масовизацията на информационните и комуникационни технологии може да доведе до положително развитие на ограмотяването. Като се вземе предвид фактът, че Фейсбук обединява над един милиард профила при общо 2,5 милиарда сърфиращи в мрежата по цял свят, било то спорадично или непрекъснато, дали не можем да говорим за глобализация на културите на писане? В този смисъл четенето се развива, прогресира и със сигурност се променя...
Това развитие (революция) все пак не се случва само в положителен аспект. Все по-обстойното оборудване на потребителите с електронни устройства за четене (четци за Е-книги) въвежда нови форми на четене и бележи залеза на книгата на хартиен носител - предмет, към който голяма част от населението е силно привързана.
Траурът по музикалния CD беше кратък, но този по книгата явно няма да е такъв. Какво е бъдещето на предмета, как ще се развият четенето и писането?
Кафе дебатът е иницииран от Френския културен институт, Амопа и приятели, семинар "Интернет политика и Е-гражданственост".
Модератор: Анна Кръстева
На френски език с превод на български език.
Вход свободен.
Коментари (0)
Вашият коментар