Над сто тона лимони и портокали се използват всяка година за направата на уникални скулптури. Градчето Ментон се превръща в сцена на един от най-оригиналните фестивали - този на лимона. От плодове се пресъздават герои от приказките, митични същества, животни, както и световни забележителности, и в продължение на няколко седмици всичко се оцветява в жълто и оранжево.
Фестивалът на лимоните се провежда в градчето Ментон, близо до Ница. Той протича като карнавал, но доста по-оригинален от стандартните, защото всички къщи в градчето, улиците и колите, участващи в шествието, както и специалните скулптури са украсени или изцяло направени от плодове. Интересното е, че наравно с лимоните, се използват и портокали, но в името на фестивала се споменава само единият плод. От тези жълти и оранжеви цитруси се създават уникални слънчеви фигури, които олицетворяват лятото, плодородието и изобилието. За да се докоснат до всичко това в градчето се стичат повече от 200 хиляди посетители, привлечени от уникалния фестивал.
Тържественото шествие винаги е водено от специален ескорт - Принц Лимон и неговите поданици. Следвани от над десет специални платформи, украсени естествено с лимони. На тях танцьори, актьори, музиканти, мажоретки и фолклорни групи допринасят за празничното настроение. Веселието не приключва с падането на нощта. Вечер се организира светлинно шоу и още по-пищно шествие, както и множество театрални представления на открито. Едновременно с фестивала се провежда и изложение на редки видове орхидеи, отглеждани в множеството ботанически градини около Ница. А по време на Салона на занаятчиите местни производители предлагат всякакви продукти от лимони - конфитюри, ликьори, сапуни и дори парфюми.
Всяка година основната тема е различна и е предизвикателство към творците, които създават лимонените скулптури. През 2000 г. мотото е "Басните на Лафонтен". Година по-късно за "Приказките на Шарл Перо" от плодове са създадени Пепеляшка с каляската си, Котаракът в чизми, Спящата красавица и Червената шапчица. През 2002 г. темата е "Пинокио" и от лимони оживяват дървеното момче, Джепето, Говорящият щурец, Синята фея и Карабас Барабас. На следващата година идва ред на героите от "Алиса в страната на чудесата" - Белият заек, Шапкарят и Кралицата. 2004 г. е истински рай за творците, защото мотото е "Героите на Уолт Дисни" и в Ментон идват Мики и Мини Маус, Гуфи, Бамби, Дъмбо и всичките им приятели. През 2005 г. темата е "Viva Espana" и са пресъздадени Дон Кихот и Санчо Панса с прословутите мелници, испанските кобари, както и тореадори, борещи се с бикове. Следващата година идеята е да се представят картини от карнавалите по целия свят и в Ментон се пренасят Рио де Жанейро, Венеция, Буенос Айрес и Барселона. През 2007 г. темата е "Индия" и от плодове разцъфват Тадж Махал и множество статуи на Буда. 2008 г. фестивалът е под мотото "Островите по света" и от лимони и портокали са направени огромни миди, костенурки, игуани, колиби и типичните островитянски скулптури. Следват темите като музиката по света, кино, великите цивилизации, френските забележителности.
Всичко започва през 1895 г., когато местен хотелиер предлага на общината в Ментон да се създаде карнавално шествие по подобие на тези в Ница, за да се привлекат повече туристи в иначе не толкова популярният град. Още на следващата година е организирано шествие, което привлича множество посетители. С течение на времето сред различните събития се откроява играта "Моколети". Тя се състои в това, че всеки от участниците държи малка свещ и се опитва да я задържи запалена, колкото се може по-дълго. Трудното се състои в това, че всъщност всеки се опитва да духне свещта на стоящия до него, така че никой не успява да задържи пламъка достатъчно дълго. Играта печели огромна популярност, защото всъщност е само претекст за намиране на любовен партньор. Като допълнение е прибавено правилото, че всеки, който е изгасил свещта на някого, може да я запали отново, като получи за благодарност целувка.
Лимоните се появяват на сцената чак през 1934 г. Всъщност в началото на XX век Ментон е най-големият производител на лимони в Европа. Ражда се идеята да се направи специална изложба на цветя и плодове в градините на хотел "Ривиера". Успехът е толкова голям, че на следващата година изложбата се слива с карнавала и вече целият град е украсен с лимони и портокали.
Днес фестивалът се е превърнал в символ на града. Цяла година се отглеждат най-хубавите плодове, които да участват в направата на скулптурите. А за един фестивал са нужни над 130 тона лимони и портокали. Единственият недостатък е, че след като са използвани за фигурите, те едва ли могат да бъдат консумирани.
Коментари (0)
Вашият коментар