Да се трудиш, докато останалите почиват, не е лесно дори срещу двойна надница
На много места в Западна Европа хранителните магазини са затворени на Коледа, но у нас не е така. Особено по-малките търговци разчитат на пазаруващи в последния момент клиенти.
Майка в Англия предизвика разгорещена дискусия в популярна интернет платформа за родители, след като призна, че е поискала от своя колежка без деца да оттегли молбата си за коледна ваканция. Жената смята, че има по-голямо право на почивка в празничния ден, тъй като сама отглежда 4-годишния си син, който е с аутизъм.
Изненадващо обаче тя не получава пълна подкрепа за разбирането си по въпроса не само на работното си място, но и в сайта Mumsnet, където повдигна темата. Оказва се, че родителството е често изтъкван фактор, когато трябва да се решава кой да работи на Коледа. И на някои хора вече до гуша им е дошло от непрекъснатото му експлоатиране.
“О, да, забравих! Ако нямате деца, тогава Коледа и семейството не означават абсолютно нищо за вас”,
пише разгневен под съобщението на самотната майка. Друг посочва, че в такива случаи трябва да действа правилото – който пръв е подал молба за отпуск, той я получава.
“Добре, чувствам се ужасно от това, че помолих колежката да оттегли молбата си, но тя и съпругът ѝ обикновено отиват за Коледа на обяд при неговите родители, което правят така или иначе почти всяка седмица. Детската ясла на сина ми е затворена. Да, бих могла да платя на някого да го гледа, но освен че ще е изключително скъпо, няма и да съм спокойна как ще се справи, тъй като той не може да говори”, пише майката в Mumsnet. Тя признава, че наистина се чувства зле от разразилия се спор в родителския чат по нейното питане и ако колегите ѝ не се съобразят с нуждите ѝ, няма да има друг избор,
освен да напусне работата си
Саманта Уолш е друга жена, която се отказва от мениджърската си позиция в магазин, защото не може да понесе да работи и на новогодишните празници. Правила го е непрекъснато през последните 20 г. Тъй като нe може да има деца, се стараела да осигури почивка на колегите си, които са родители, а тя да празнува с близките си вечер, след като магазинът затвори. Само че се връщала толкова уморена, че на два пъти заспивала преди вечерята.
“Когато казах на шефовете, че подавам оставка, не изпитах капчица съжаление. По-скоро беше вълнуващо и освобождаващо. Мисълта за още една маниакална Коледа в магазина ме изпълваше с ужас”, разказва Саманта пред “Дейли мейл”.
Продавачи, лекари, полицаи, пожарникари, журналисти, шофьори на обществен транспорт, работещи в производства с непрекъснат цикъл, са само малка част от хората, които се разкъсват между професионалния си дълг и семейството. И макар да се плаща двойна надница в празничния ден, желаещите да се трудят не са много. Причината е коледната еуфория и масовото разбиране, че на този ден човек трябва да е с близките си хора.
“Има една определена представа за празниците, която се затвърждава от телевизиите и от всичко, което се случва около нас, че това е време да прекарате с половинката си, със семейство и деца. И ако не се случи така, това може да предизвика чувство на отчаяние и самота”, обяснява американският професор по психология Лата Макгин.
При тези хора се увеличава и стресът. Често те са работохолици и си мислят, че няма нищо лошо да прекарат още един ден на работното си място. Само че, когато всички около тях се настройват за празнуване и почивка, започват да изпитват неудовлетворение. Да очакват по-голяма компенсация за труда си и когато не я получават, се чувстват като глупаци или неудачници, защото
не могат да бъдат както всички останали
Особено в години на кризи като сегашните това е все по-често срещано. Първо не всички получават двойна надница, когато работят на празници, тъй като доста фирми използват т.нар. договори за ненормирано или плаващо работно време.
Например медицински работници не могат да откажат да са на работното си място, когато има неотложен случай. Такова е положението и със служителите по техническа поддръжка, ако спре ток, вода или средства за комуникация в празничния ден. На своя пост са още полицаи, пожарникари, транспортни работници и трудещите се в хотелиерството и ресторантьорството, защото от техния професионализъм до голяма степен зависи и доброто прекарване на останалите хора.
Затова малка проява на признателност към тях в празничния ден никога не е излишна. В Англия например съществува традиция от векове работещите на Коледа да почиват на следващия ден – 26 декември, и да получат подарък. Тя започва през Средновековието. Тъй като в самия коледен ден бедните хора са били ангажирани да прислужват на богатите, те са можели да отидат да празнуват със своите близки на 26 декември. На тръгване обикновено са получавали кошница или
кутия с остатъци от господарската трапеза
26 декември се празнува и до днес в Обединеното кралство. Нарича се Boxing Day, или денят, в който се отварят кутиите с подаръците. Само че вместо кошница с остатъци, работещите получават финансов бонус или подарък от шефовете си. Някои хора пък носят малък дар на местния си месар, кръчмар или свещеник. По този начин им благодарят за тяхната професионална отдаденост не само в коледния ден, но и през цялата година.
Коментари (0)
Вашият коментар