Ейбълизъм - поредната форма на дискриминация

Ейбълизмът е изключително разпространен начин на мислене в западния свят. Той обаче отразява не само дезинформацията и невежеството, но и уврежда социалната тъкан.

Ейбълизмът е негативен предразсъдък срещу хората с увреждане или функционално разнообразие. Тези, които се придържат към този начин на мислене, вярват, че всеки трябва или да се съобразява с нормите и навиците на мнозинството, или да бъде изключен от него.

За съжаление, ейбълизмът е една от най-разпространените форми на дискриминация. За съжаление, много хора гледат на света от тази гледна точка, особено защото преобладава идеята за конкурентно общество, в което надделява най-силният. Има дори много хора, които не вярват, че тези идеи са форма на изключване, а вид „естествен подбор“.

Хората, които проявяват този предразсъдък, смятат увреждането за „грешка“. Те вярват, че всичко, което се отклонява от нормата на мнозинството или приетата нормалност, е дефект, а не проява на разнообразие, както са етническата принадлежност, пол или сексуални предпочитания.

Ейбълизъм и дискриминация
Ейбълизмът не е теория или доктрина, а идеология. Това е система от вярвания и практики, в които има само един начин за разбиране на човешкото тяло и връзката му с околната среда. Основата на тази идеология е, че определени способности са по-ценни от други, следователно тези, които не ги притежават, се възприемат като по-низши същества.

Капацитетите, които се оценяват като превъзходни, са мнозинството или по-скоро тези, които се окачествяват от пазара в рамките на производството. Способните вярват, че тези способности трябва да са универсални и други нямат стойност. В резултат на това те съдят околните въз основа на това дали притежават или не такива качества.

По принцип ейбълизмът разделя хората на две групи: тези, които са продуктивни по отношение на официалния пазар, и тези, които не са. От тази гледна точка тези, които не отговарят напълно на преобладаващия модел на производителност, стават нежелани хора. В същото време техните желания и нужди се игнорират. Това позволява наличието на тази варварска дискриминация.

Изразът на способността
Според статия, публикувана в Actas de Coordinación Sociosanitaria, съществува множествена, комбинирана и междусекторна дискриминация. Първата възниква, когато индивидът преживее няколко епизода на дискриминация поради различни фактори, които могат да възникнат по всяко време.

Втората съчетава дискриминационните елементи в конкретен случай, създавайки допълнителна трудност.

Третата дискриминация е интерсекционалната, при която всички дискриминиращи фактори действат едновременно. Например това се случва при хора с увреждания, които имат ниско ниво на образование, тъй като за тях е трудно да получат достъп до академично обучение. В дългосрочен план това се отразява на включването им на пазара на труда. На свой ред това се превръща в социални предразсъдъци.

Статия, публикувана в Revista Argentina de Educación Superior, гласи, че има две прояви на способността на образователно ниво. От една страна, е изобретяването на „средния ученик“, а от друга – „проблемът с уврежданията“ (също измислен).

Капацитет и функционалност
Една от най-съмнителните точки на ейбълизма е, че в тази идеология терминът способност се бърка с функционалност. Статия, публикувана в списание Política y Sociedad, уточнява, че капацитетът се отнася до способността да се извърши нещо, докато функционалността се отнася до възможността за напредване на действие по специфичен и полезен начин за другите.

Например даден човек може да притежава способността да пише красиви стихове, но това може да не се счита за функционално, тъй като не носи преки ползи в определена форма на производство или пазар. Всъщност поезията разкрива живота, но не прави производството по-бързо или по-ефективно.

Днес говорим за хора с различни способности вместо за „хора с увреждания“. Статия, публикувана в Art and Identity Politics, твърди, че поради своите ограничения, хората с увреждания прекарват живота си, преследвайки усърдно възможностите, на които другите са се радвали от самото начало. Това варира от обучение и работа до свободно време и удоволствие.

Например сляп човек не може да прави определени неща. Въпреки това, както се вижда от хиляди примери от целия свят, има много неща, които незрящите могат да направят. Това, което не могат, е да работят в обикновена фабрика.

Функционално многообразие - начин за справяне с ейбълизма
Функционалното разнообразие е концепция, която набира сила, особено в противопоставянето на ейбълизма. Терминът е предложен от хуманиста Хавиер Романах Кабреро през 2005 г. Дефинира се като феномен, чрез който хората имат различни способности един от друг и показват големи различия в себе си през целия живот.
От гореизложеното следва, че способностите не са статична и неизменна реалност, а по-скоро динамична сфера в постоянна трансформация.

Следователно, точно както съществува културно и сексуално разнообразие, също е правдоподобно да се говори за функционално разнообразие. Обществата не трябва да бъдат еднообразни, но да приемат тези различия, тъй като те обогатяват.

Горното звучи още по-убедително, като се има предвид, че машините вече заместват хората в много задачи. Това не означава, че всички ние ще станем „инвалиди“ пред тези устройства, а по-скоро, че трябва да развием нови възможности пред тях. Поради тази причина мнозина вярват, че ейбълизмът е идеология, предназначена да изчезне.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Родителите на Брад Пит не са виждали внуците си от осем години
И прабабата на Камила била любовница на крал
Илиян Любомиров: Аз съм банално щастлив (подкаст)
Владимир Томашевич - инженер-химикът, когото гледката от един изоставен форд в Индия направи фотограф (подкаст)
Фази на Луната 2025 година

Напишете дума/думи за търсене