5 често задавани въпроса за климатиците

Снимка: www.pexels.com

Имате климатик и го използвате, но искате да знаете повече за него? Прочетете отговорите на 5 от най-често задаваните въпроси.

Как да разберете дали климатикът е наистина развален?

Мислите ли, че ако климатикът не се включи, значи е развален? Първо изчакайте – някои климатици имат нужда от минута-две, преди да заработят. Доста хора смятат, че ако не реагират на командите от дистанционното управление на момента, то тогава е време за ремонт. Но в такъв случай е по-добре първо да смените батериите на дистанционното, дори ако дисплеят му работи. Проверете и кабела за захранването. Ако и това не помогне, обадете се в подходящ сервиз.

Климатикът може да духа, но да не охлажда или да не затопля стаята. В такъв случай първо изчистете филтрите и проверете дали има разлика. Ако няма, по-добре е да се обадите на сервиз.

Понякога уредът не спира да работи и стаята става прекалено топла или студена – тогава вероятно има проблем с термостата.

Кога е време да смените климатика?

Подмяната на климатици не е нужно да се прави при всяка повреда. И все пак се замислете дали не е по-добре да вземете нов, ако вашият е на повече от 10 години. Освен всичко останало, новите модели имат по-малък разход на енергия и по-ефективна работа.

Ако забележите, че сметките за ток нарастват, без да сте променили начина си на живот, може би старият ви климатик губи ефективност. С времето може да започне да хаби повече енергия, за да свърши работата си. В такъв момент вероятно е време за нов.

Помислете за нов климатик, ако старият вече не може да охлажда – вероятно фреонът е изтекъл и зареждането с нов може да не си струва инвестицията.

Ако се колебаете, потърсете съвет от вашия сервиз и проверете дали цената на ремонта си струва, или е по-рентабилно в дългосрочен план да инвестирате в нов уред.

Защо климатикът замръзва?

Климатиците замръзват, когато температурата навън е прекалено ниска. Може да е от липса на хладилен агент или от липса на въздушен поток към намотките на изпарителя, запушване с листа и мръсотия на външния кондензатор. Ако забележите такова нещо, първо изключете уреда, за да се го увредите повече. Почистете въздушните филтри и проверете дали тръбите отвън не са запушени. Ако не се получи, обадете се в сервиз, без да пускате повече климатика.

Защо от климатика тече вода?

Въпреки че е нормално в климатика да се образува конденз, понякога от вътрешното тяло може да потече вода. Причините може да бъдат няколко:

  • Запушен тръбопровод за конденза
  • Ръждясал съд за конденза
  • Замърсена или замръзнала намотка на изпарителя
  • Ниско ниво на хладилен агент
  • Замърсен въздушен филтър

Ако не знаете какво означават тези проблеми и как да ги отстраните, свържете се със своя сервиз за консултация и евентуално отстраняване на неизправността.

Колко често трябва да се мият филтрите?

Всички климатици зад капака на вътрешното тяло имат въздушни филтри – мрежи, които улавят фините прашинки от въздуха.

За да избегнете запушване, почиствайте филтрите поне веднъж в месеца. Те се свалят лесно, измиват се с вода и препарат за миене на съдове и се оставят да изсъхнат, преди да се върнат обратно.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене