Има определени храни, които може да бъдат много опасни за нашето здраве. Сещате се за горските гъби, нали?
Но ако се ядат неправилно, дори някои от най-здравословните храни като меда, може да имат смъртоносен ефект върху здравето ни.
Предлагаме ви списък с 10 здравословни храни, които може да бъдат опасни за здравето, ако не сме внимателни.
Месо и морски дарове
Когато печете месо или морски дарове на дървени въглища, високата температура кара протеините в тях да се променят и стават опасни за нас. За да избегнете рискове за здравето, трябва да готвите месото на по-ниска температура.
По този начин ниската температура ще намали натрупването на канцероген във храната. Също така помислете за мариноване на месото и честото му обръщане.
Бъз
Това растение има многобройни ползи за здравето и доста често се използва за направата на конфитюри, вина и чайове. Имайте предвид обаче, че семената и листата му са известни като отровни и съдържат смъртоносни концентрации на гликозид, съединение, от което произвежда цианид.
Ако не е прецеден правилно или ако не са използвани узрели плодове при производството на вино или сладко, бъзът може да причини гадене, да предизвика кома и дори да причини смърт. За щастие, токсичните вещества, намиращи се в бъз, може да бъдат ефективно отстранени чрез варене. Симптомите на ядене на суров бъз са гадене, повръщане и диария.
Картофи
Ако картофите се оставят в лоши условия - като влажни или светли пространства, или ако седят прекалено дълго, те стават зелени и започват да покълнат. В този случай силно се препоръчва да ги изхвърлите.
Тези картофи може да съдържат отрова, която може да доведе до стомашно-чревни проблеми като повръщане, коремна болка и диария.
Кашу
Консумирането на сурово кашу може да окаже смъртоносно въздействие върху здравето, особено за хората, които са алергични към отровен бръшлян. Ядките, които се продават по магазините, не са наистина сурови. Те са минати през пара, за да се премахне химикал, наречен урушиол, който може да се намери и в отровния бръшлян.
Бадеми
Има два различни вида бадеми: сладък и горчив. Твърди се, че горчивите бадеми съдържат сравнително големи количества циановодород и яденето само на 5 до 10 сурови и горчиви бадема може да създаде проблеми за възрастните и може да има фатални последици при децата.
Въпреки това преработените горчиви бадеми са безопасни за ядене, защото целият циановодород се извлича по време на процеса на рафиниране..
Мед
Знаете ли, че в меда се съдържат много токсини. След като се събира, медът преминава през процес на пастьоризация, за да се елиминират тези токсини. Консумирането на непастьоризиран мед обаче може да бъде много опасно за вашето здраве. Само една чаена лъжичка непастьоризиран мед или мед, който не е правилно пастьоризиран, може да причини главоболие, виене на свят и повръщане.
Хляб
Въпреки че хлябът е редовно консумирана храна, някои видове хляб може да причинят повече вреда, отколкото полза. Опакованият бял хляб съдържа преработено брашно и добавки, които може да го направят нездравословен. Яденето на бял хляб често може да причини затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет.
Дори пълнозърнестият хляб може да има различни консерванти, добавени захари и сол, които са вредни за здравето. Препоръчваме ви да консумирате хляб, приготвен от покълнали зърна, тъй като той е по-лесен за храносмилане и съдържа повече протеини, фибри, фолати, витамин С и други здравословни хранителни вещества.
Бразилски ядки
Бразилските орехи са известни като богат източник на селен. Той е жизненоважен за здравето, но консумирането на твърде много от него може да бъде токсично. За възрастни се препоръчва ежедневно да поглъщат 50-70 микрограма селен, а един бразилски орех може да съдържа 60 до 95 микрограма селен.
Яденето на 4 или 5 бразилски ореха определено достига прага на селен при възрастните и може да доведе до интоксикация. Симптомите на предозиране на селен включват затруднения с паметта, проблеми с храносмилането, умора и потенциална загуба на коса.
Прясно мляко
В естествения си вид прясното мляко е смесица от вода, протеини, захари, минерали и витамини. Въпреки че то предлага огромни ползи за здравето, носи и някои рискове, за които трябва да сме наясно. Пиенето на мляко в умерени количества е здравословно, но поглъщането на твърде много от него може да увеличи риска от развитие на атеросклероза и сърдечносъдови заболявания.
Освен това консумацията на твърде много калций може да причини рак на яйчниците при жените и рак на простатата при мъжете. Поддържането на балансиран прием на прясно мляко е от решаващо значение за здравословната диета.
Коментари (0)
Вашият коментар