Зимата е сезонът на женитбите в родопското село - работата по полето е свършила, а гурбетчиите се завръщат у дома
Сватбата в Рибново. Няма такава в други части от България, нито пък в чужбина. Двудневна феерия от цветове, музика, веселие, събрани в традиционните обичаи, които жителите на Рибново пазят от векове. И днес младите се женят със същите ритуали, каквито са изпълнявали и предците им.
Зимата е сезонът на сватбите в родопското село, когато работата по полето е приключила, а гурбетчиите се завръщат по домовете си, и така от края на декември до март всяка събота и неделя в селото има празник.
Традиционната сватба в Рибново очаква признание от ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство
Традицията в селото е жива и младите хора се стараят да я запазят и предадат на следващите поколения. Сватбата в Рибново е грандиозен спектакъл, на който е поканено цялото село, а в последните години идват и стотици туристи от страната и чужбина.
Съчетава уникална културна традиция, фолклорни елементи и езически ритуали. Това са сватбите, на които няма да видите булка с бяла рокля или пък гости с официални модерни тоалети. Всички са в традиционни пъстри носии, характерни само за Рибново.
Първия ден празнуват гостите на младоженеца, а на следващия – роднините и приятелите на булката. Поне 1000 души общо преминават през голямата зала в читалището, където е почерпката за здраве и щастлив семеен живот на младото семейство.
Цялото село е поканено на сватбата, а през двата дни оркестри със зурни и тъпани огласят площада, където се вият дълги хора.
Безспорно кулминацията на празника е украсяването на лицето на булката, което не се прави на никое друго място. Ритуалът гелина, който означава писана булка, е най-атрактивният. На втория ден от сватбата лицето на младоженката се изписва и украсява. Очите са почти затворени.
Покрива се цялото с плътен слой бял крем, върху който се поставят пъстри пайети под формата на цветя.
След това на главата се спуска червено було, декорирано с лъскави гирлянди. Близо два часа отнема правенето на гелината. После булката се извежда от съпруга си от дома на баща , като държи пред очите си огледало, и върви към новия си дом.
Лицето е скрито под белия крем, за да се пази от уроки
Тя пък държи огледалото пред себе си и в него може да вижда само лицето си, за да се възхищава на красотата, да не поглежда настрани и назад към бащиния дом, когато я извеждат оттам.
Преди гелината процесия от страната на младоженеца отива в дома на булката.
"Носят дарове, поставени на дървени триъгълни байраци
Всеки байрак се окачва с традиционните за жената от Рибново шалвари, антерии, елеци, забрадки, терлици, много платове и други дрехи.
Първият байрак е гелинският. На него са дрехите, с които младоженката ще се облече, след като бъде нашарено лицето с перли и пайети.
Байраците се носят от млади мъже, които, след като пристигнат пред дома на булката, искат баща да откупи байраците", разказва учителят в местната гимназия Ибрахим Кадриев, който е най-ревностният изследовател и пазител на традициите в селото и документира с камера и фотоапарат всяка сватба в Рибново.
Друг специфичен обичай покрай сватбата е т.нар. къна. Не всички младоженци я изпълняват, но за тези, които не пропускат атрактивния обичай, сватбата продължава 3 дни.
Къната е в петък вечерта - свекървата къносва ръцете на бъдещата си снаха, като по този начин я белязва, че на следващия ден ще е гелина.
На площада върви процесия от десетки младежи със запалени факли, след тях е свекървата, която носи къната в специален съд.
Приятелки на булката, облечени в същите дрехи като нейните, играят хора на площада.
Много характерно за сватбата е излагането на чеиза на булката пред очите на цялото село
Всички трябва да видят каква покъщнина ще занесе в новия си дом. Седмици преди тържеството на улицата се поставят огромни дървени скелета. По тях се разпъват десетки завивки, килими, покривки, дрехи както за булката, така и за очакваното бебе.
На улицата се подрежда обзавеждането
– мебели за хол, спалня, детска стая, домакински уреди. Има дори вази, посуда, играчки. След като всеки е минал покрай изложения на показ чеиз, всичко се товари на камиони и се превозва до новия дом на момичето.
А месеци преди сватбата е годежът, наричан главеш, но и той няма нищо общо с познатите ни тържества. В определения ден се разменят подаръци от страна на роднините на булката и младоженеца.
Всеки подарък се предава от ръка на ръка, за да видят всички стотици присъстващи кой какво дарява. Годежарите носят тави с баници. Това пък е ритуалът връщане на баници.
Подредени в дълга колона, млади момичета носят в красиви подноси сладки и солени баници, като броят им обикновено стига до 70-80. С тях се черпят гостите. След размяната на даровете цялото село се събира на площада да играе хоро.
Ден по-късно е връщането на баниците. Обратно приятелките на младоженката връщат в дома на избраника същия брой тави, пълни пак с баници.
В дните на сватбата в Рибново е пълно с обичаи, които са един след друг и гостите притичват от площада до домовете на младоженците,
за да станат свидетели на всяка крачка от първите им часове съвместен живот.
"Процедурата по кандидатстване и одобрение от ЮНЕСКО няма да стане бързо, но си заслужава търпението. Преди това сватбата на Рибново трябва да бъде вписана в Националната система "Живи човешки съкровища" и вече сме номинирани.
Изпратени са всички видеоматериали и снимки. Надяваме се самобитната ни сватба да бъде вписана час по-скоро", оптимист е общественикът Кадриев.
В читалището в селото той е оформил своеобразен етнографски музей, където са показани традиционното облекло на рибновката, домашни станове, цедилки, престилки, изработени от сръчните ръце на жените.
Там има и гардероб с местни носии. Всеки турист може да се облече с тях, да се разходи из селото, а желаещите жени може да влязат в ролята на гелина и лицата им да бъдат изписани досущ като булките на Рибново.
Грандиозен 5-дневен сюнет организира семейство в чест на сина си Ахмед, за ритуала вече са записани 40 деца
Грандиозен 5-дневен сюнет организират Фатме и Мустафа Куневи в чест на сина си Ахмед, който е на 1 г. Ритуалът ще се проведе от 6 до 10 ноември.
"Това е наш празник и решихме да го направим по-голям, за да покажем какви са ни традициите и да почерпим гости за здравето на сина ни и цялото семейство", каза Мустафа, който е строител, а съпругата му е психолог в гимназията.
Семейството е поканило всички съселяни от Рибново, както и гости от цялата страна и от чужбина.
За всички 5 дни родителите на Ахмед осигуряват изхранване в читалището в Рибново.
300-килограмово теле ще бъде сготвено на курбан, като всеки ден най-добрият готвач Расим Бошнаков и негов помощник ще приготвят по 10-12 казана. Толкова мащабен празник досега не е организиран у нас, като за подготовката се включили десетки приятели и роднини на семейството. Петте дни ще са огласени от оркестри със зурни и тъпани.
Досега за сюнета са записани над 40 деца от цялата страна.
През първия ден е традиционното посрещане на дърварите на площада. Обичай, при който десетки коне, натоварени с дърва за огрев, минават през селото. Той символизира подготовката за зимата.
Вторият ден е денят на жената и тогава се провежда традиционното калесване с украсени коне. Жени и момичета с подаръци и баници, съпроводени от музиканти, ще отидат в дома на Куневи.
Третият ден е на бабураците. Младежи се обличат в стари и одърпани мъжки и женски традиционни местни дрехи, за да бъдат смешни и неразпознаваеми по време на представлението на площада.
Един от дните е отделен за спортни прояви - най-масовата ще е турнирът по футбол за отбори от община Гърмен. Акцентът е на петия ден, когато е обрязването на децата в дома на сайбията. Десетки малчугани, качени на украсени коне, ще дефилират по улиците.
Тогава се провеждат конската кушия и мазните борби с много награди.
В петък - 8 ноември, ще бъде и тържественото откриване на новия корпус на гимназия "Йордан Йовков". Очакват се министри, депутати, бивши президенти и вероятно Румен Радев.
Коментари (0)
Вашият коментар