Палеонтолози от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, САЩ, са изследвали защитната обвивка на нодозавър (Borealopelta markmitchelli) и са установили, че древният брониран динозавър е можел да издържи на удар от двутонен пикап, движещ се с висока скорост, пише порталът Лайв сайънс, цитиран от БТА.
Нодозавърът е бил голям растителнояден динозавър, живял преди около 112 милиона години през периода креда. Представителите на вида са били дълги до шест метра, теглото им е достигало до два тона и са били покрити с броня от кератинови плочи и костни шипове.
За целите на изследването учените са анализирали добре запазена вкаменелост на нодозавър, открита през 2017 г. в канадската провинция Алберта. Тя е била толкова добре съхранена, че учените са успели да определят здравината на кератиновите плочки и костните шипове, които са ги покривали.
При други вкаменелости на бронирани динозаври са останали само костните шипове. Това се дължи на факта, че кератинът - мъртвите клетки, които изграждат структури като косата и ноктите, не се вкаменява добре.
Изследователите са установили, че кератиновият слой върху някои части от тялото на древното създание е достигал до 16 сантиметра. За сравнение - дебелината на кератиновата обвивка на рогата на съвременния едър рогат добитък е едва 1,5 сантиметра.
Направените изчисления са показали, че нодозавърът е можел да понесе без вреда енергия от 125 000 джаула на квадратен метър. Това е сравнимо със силата на удар от двутонен пикап Ford F150, движещ се с висока скорост, отбелязва съавторът на изследването Майкъл Хабиб.
Палеонтолозите отбелязват, че подобна броня е била необходима на нодозавъра, за да оцелее сред големите хищни динозаври с мощни челюсти. Тя също така е позволявала на представителите на вида да се бият помежду си.
Екипът е създал синтетична броня на нодозавър за телевизионно предаване и е я тествал срещу силата на захапване от челюстите на реплика на двойно по-големия акрокантозавър.
"Тези динозаври не просто са имали броня, а са носели бронежилетка върху бронята", казва Хабиб.
Коментари (0)
Вашият коментар