Милиардери създават лекарство, което ще удължи живота

В близко бъдеще ще има специално хапче, което ще ни подмладява.
СНИМКА: Фрийпик

Милиардери финансират създаването на хапчета за удължаване на живота, които в крайна сметка ще бъдат пуснати на пазара, за да могат хората да ги купуват, твърди собственик на престижна фирма и казва, че това ще превърне богатите в „луксозни, привилегировани зомбита".

Смразяващото предупреждение идва на фона на опасенията, че изкуственият интелект и биотехнологиите се развиват с толкова бързи темпове, че таблетките против стареене може да се появят в много близко бъдеще.

Шефът на Amazon Джеф Безос, съоснователят на PayPal Питър Тийл и Сам Олтман от ChatGPT са сред последните от дългата редица американски магнати, които подкрепят регенеративната медицина със своето богатство.

ДЖЕФ БЕЗОС
ДЖЕФ БЕЗОС

Безос е инвестирал 3 млрд. в най-голямата биотехнологична компания в света Altos Labs, която той основава заедно с милиардера от руски произход Юрий Милнер през 2021 г. Дружеството е наело най-добрите учени, за да изследват как да обърнат процеса на стареене и да преследват нещо, наречено технология за биологично препрограмиране, която би позволила да се подмладяват човешки клетки в лаборатория.

Безос и руският му колега не са единствените милиардери, които се боят със стареенето. Съоснователят на PayPal Питър Тийл редовно инвестира във фондация „Метузела", която се описва като „медицинска благотворителна организация с нестопанска цел, насочена към удължаване на човешкия живот". Целта на любопитната корпорация е

90 години да станат новите 50 години.

Безос и руският му колега не са единствените милиардери, които се боят със стареенето. Съоснователят на PayPal Питър Тийл редовно инвестира във фондация „Метузела", която се описва като „медицинска благотворителна организация с нестопанска цел, насочена към удължаване на човешкия живот". Целта на любопитната корпорация е 90 години да станат новите 50 години.

Питър Тийл. СНИМКА: USA TODAY
Питър Тийл. СНИМКА: USA TODAY

Друга задача, която са си поставили от „Метузела" е да се изобретят: технологии, които могат да създават нови органи, кръвоносни съдове и кости; иновативни методи за премахване на „разрушителни биологични структури" от тялото. Също така да продължи изследванията на епигенетиката и да възстанови когнитивните функции и физическа способност на по-възрастните хора и на страдащите от деменция.

А през април миналата година, стана ясно, че основателят на ChatGPT Сам Олтман е финансирал биотехнологично предприятие Retro BioScience със 180 млн. долара. Според уебсайта си компанията се фокусира върху клетъчното препрограмиране и е на по-малко от четири години от разработването на клинично доказателство за концепцията. Тя обещава да удължи човешкия живот с 10 години.

Сам Олтман
СНИМКА: Х
Сам Олтман СНИМКА: Х

През юли изследователи от Лабораторията за медицински науки MRC към Имперския колеж в Лондон и Медицинското училище Duke-NUS в Сингапур обявиха откриването на ново лекарство, което

увеличава продължителността на живота на лабораторни мишки с почти 25%.

Целта на научния екип е с помощта на лекарства и други технологии да  се накарат клетките на организма да останат по-дълго време млади и без болести.

„С темповете, с които се развиват технологиите, само въпрос на време е лекарствата за удължаване на живота да станат свободно достъпни за тези, които могат да си ги позволят", казва Фил Клиъри, основател на SmartWater Group.

Но Клиъри заяви, че магнатите от Силициевата долина трябва да „престанат да си играят на Бог" в надпреварата за победа над смъртта. Той също така нарече търсенето на извора на младостта в медицината „егоистично" и обвини колегите си, че рискуват да създадат планета от „алчни, привилегировани зомбита".

Според Клиъри, най-богатите хора на света трябва да използват огромните си богатства, за да помогнат на най-бедните деца в света да оцелеят поне до зряла възраст. Вместо да удължават живота на богатия елит, парите им по-добре да бъдат похарчени за 5-те милиона малчухгани, които умират от глад и от други предотвратими и лечими причини всяка година.

„Упоритото преследване на извора на младостта от страна на Силициевата долина е безумие, водено от страха и егото, което струва ужасно скъпо на планетата и на нейните най-уязвими жители", казва Клиъри, автор на романа „Еликсир", който изследва вредните последици от лекарствата за удължаване върху живота за обществото.

„Хапче, което запазва живота на хората, дори с няколко десетилетия,

би създало един несправедлив, неравноправен свят,

пълен с алчни, привилегировани зомбита, които са предимно бели хора от средната класа или такива които могат да си позволят да си купят въпросните лекарства на първо място", казва Клиъри

„Затова милиардерите, които стоят зад това опасно изследване, трябва да престанат да си играят на Бог и да преоценят какво наистина означава „живот", категоричен е той.

По данни на Световната здравна организация всеки ден около 100 хил. души умират от болести, свързани с възрастта, но учените отдавна не са на едно мнение за това какво причинява стареенето и какво може да се направи по въпроса, ако изобщо може да се направи.

Although aging itself does not lead directly to death, the elderly are at risk for many deadly diseases, such as Alzheimer's disease, heart disease and cancer.

Някои смятат, че митохондриите - клетъчните батерии, могат да бъдат причина за това. Смята се, че с течение на времето те произвеждат нестабилни съединения, които увреждат или състаряват важни молекули и протеини. Други смятат, че стареенето може да е причинено от „стареещи" или по-стари клетки, които не се изчистват от системата за отпадъци на организма, когато станат неактивни.

Изследванията в областта на борбата със стареенето обаче напредват бързо, тъй като учените се стремят

да разкрият и контролират молекулярните процеси на стареене.

Десетки високопоставени бизнесмени подкрепиха с парите си биотехнологични стартъпи, които са специално насочени към удължаване на човешкия живот.

Клиъри, чиято технология SmartWater се използва от над 2 милиона души в повече от 20 страни по света, е съгласен, че лекарствата за удължаване на живота биха били от полза за много хора, чийто живот иначе би бил прекъснат поради неизлечимо заболяване.

Но той предупреди, че лекарствата с такова живително свойство ще се продават само на висока цена, което означава, че по-голямата част от населението на света никога няма да може да си ги позволи.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
4 лесни начина да влезем в старите дънки
Дрейк съди „Юнивърсал мюзик груп“ и „Спотифай“ за песен срещу него
Лютата мексиканска супа на Гордън Рамзи
Напълно нов дизайн за електрическите коли на Volkswagen
Какво да не правите по време на ретрограден Меркурий в Стрелец

Напишете дума/думи за търсене