Кметът Терзиев поиска още през март да се върне статутът
Паметник на културата, но и свидетел на исторически събития - старата къща на столичната ул. "Стара планина" ще бъде защитена от бутане. Няма начин на мястото да се издигне 7-етажен блок, гарантира кметът на София Васил Терзиев.
Вече е отменено издаденото през ноември разрешение за строеж от временната главна архитектка Богдана Панайотова, а къщата ще се сдобие със защитен статут.
Тя е била дом на опълченеца Иван Десев,
което става ясно от кадастралната карта на района. В дома му е отсядал и основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк, разказа пред "24 часа" главният архитект на район "Оборище" Владимир Колев.
Самата сграда е интересен представител на европейския сецесион в града, което я прави важна за архитектурата. Освен това служи за градоустройствена рамка на съседното 1-во училище - най-старото в София.
Сградата се отличава с характерни видими греди в подпокривната част на фасадата - рядко явление в града по онова време и още по-рядко съхранена особеност днес.
Къщата е един от малкото столични домове, запечатани върху
специално издадена пощенска картичка
малко след строежа в началото на ХХ век.
Информацията за разрешителното за строеж дойде от бившият шеф на СОС, сега депутат от ГЕРБ Георги Георгиев. А сагата около нея започва още през 2005 г., когато е свален статутът на паметник на културата.
През годините бившият главен архитект и СОС одобряват Подробния устройствен план, издават виза за проектиране, одобряват инвестиционния проект и правят възможно събарянето на къщата, въпросните решават да не издадат разрешително за строеж. Започват
съдебни дела, които Столична община губи
на всяка инстанция и съдът указва, че трябва да издаде разрешение. Нещо, което бившият главен архитект Здравков отказва да направи и започват административни глоби. И това се влачи години наред, обяснява Терзиев. През последната една година е изпратил много писма, за да се върне сататута .
Според Георгиев обаче още докато Йорданка Фандъкова е била кмет, е поискала възобновяване на статута на сградата като паметник на културата. Националният институт за недвижимо културно наследство започва процедура, а арх. Здравков издава заповед за служебно изработване на подробен план, с което се стопира възможността за издаване на разрешително за строеж.
От кметството на район "Оборище" обявиха, че са разбрали за издаденото разрешително от социалните мрежи.
Има започната процедура за обявяването на къщата на ул. "Стара планина" 9, известна и като "Къщата на Ататюрк", за паметник на културата. По нея се работи по-експедитивно от обичайното по искане на Васил Терзиев, за да може да се издаде фиш, чрез който да влезе като описание и да се застопорят всякакви строителни дейности, обясни за "24 часа" и.ф. кметът на района Милена Алексиева. Тя е категорична, че не е редно да се разрешава събаряне на сградата и ново строителство там.
Боян Юруков, който от години има блог за строителството в София, обясни, че още на 7 юни 2018 г. има издадена виза за проектиране на това място с тези параметри. И допълни, че въз основа на документите, издадени от Здравков, собствениците на имота са осъдили общината за последвали откази за разрешение за строителство.
В сряда пък Богдана Панайотова съобщи, че е получила писмо от Националния институт за недвижимо културно наследство, с което се съобщава, че през март 2024 г. Васил Терзиев е поискал преразглеждане на отнетия статут и регистрация на сградата като паметник на културата. После НИНКН е взела решение да предложи на Министерство на културата да определи сградата като
единична недвижима културна ценност
Предвид новите обстоятелства лично оттеглям издаденото разрешение за строеж. Държа да отбележа, че издаденото разрешение за строеж от служители на НАГ в мое отсъствие, и което оттеглям, е издадено на база съдебно решение и на база одобрени от бившия главен архитект арх. Здравков проекти след съгласуване с НИНКН към датата, към която сградата все още не е била паметник на културата. Това, което ще предприема в настоящия момент е да оттегля издаденото разрешение за строеж, което все още не е изпратено за уведомяване в РДНСК, нито връчено на заинтересовано лице и ще започна цялостна ревизия-анализ на дългогодишната преписка ( повече от 5 г.) по случая, съобщи Панайотова.
“Г-н Терзиев, чудатости всякакви се случват във вашия екип, но вие дължите на софиянци истината:
Защо на 11 октомври 2024 г. главният ви архитект е отменил заповедта на своя предшественик, с която е блокирана възможността за издаване на разрешение за строеж? Ще поискате ли да се отмени и тази заповед на вашия главен архитект?Ако това не се случи, отмененото разрешение за строеж ще бъде върнато от съда, веднага щом инвеститорът обжалва", попита пък Георгиев
Коментари (0)
Вашият коментар