Аз не съм днес тук министър на културата, а просто един обичащ книгите човек. Истината е, че там, където го има словото, има бъдеще. Там, където го няма словото, няма бъдеще. Затова, когато искаме да съсипем една нация, ние първо унищожаваме нейните книги.
С тези думи министърът на културата Найден Тодоров официално откри 51-ото издание на Софийския международен панаир на книгата.
По думите му в качеството си на министър не чете книги, а нормативни документи. "Вечер, когато се прибирам при моето книгоубежище, това е моментът, който ме спасява. Точно книгите „разтварят" нашето въображение и ни правят повече хора, както и да приемем по-лесно действителността, в която живеем, дават ни сили да я променяме", добави още министър Тодоров.
Тазгодишното мото на панаира е "Създаваме истории, създаваме история". Той ще продължи до 15 декември, включително. Паралелно с него, в НДК ще се състоят още 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал и първия фестивал на нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура".
Сред гостите на откриването бяха и писателите Георги Господинов, Радослав Бимбалов, Захари Карабашлиев, както и посланиците на Германия, Армения, Египет и др.
Тази година над 160 издателства представят над 100 хил. заглавия от страната, Европа и света на цели четири етажа в НДК. Форумът, който ще продължи до 15 декември включително, събира български и международни автори, провокира диалог между различните литератури и култури.
Директорът на НДК Андрияна Петкова също приветства откриването на 51-ото издание на панаира. "За поредна година НДК е дом на най-свещеното, което имаме - а именно словото. Щастлива съм, че събитията се разрастват, ще има гости от чужбина и ще присъстват големи световни имена", каза тя.
Заместник-кметът по култура, образование, спорт и младежки дейности Яна Генова пък припомни няколко хубаво новини, свързани с панаира на книгата. По думите й в София ще дойдат 22 души от 15 държави, за да водят професионален разговор за книгата.
"Виждам,че всяка година ставаме повече. Това, което правите, е един от големите смисли и значението му се вижда всеки ден", добави на откриването Мирослав Боршош, председателят на комисията по образование и култура в СОС. По думите му сложна е задачата да отгледаме четяща и разбираща нация.
"Всеки един панаир е истински празник на книгата и литературата. За последните години панаирът се провежда в НДК и той се превръща в дом на книгите. Истинското усещане е, че сме част от едно семейство, което работи заедно, за да има повече четящи хора", добави Десислава Алексиева, председател на асоциация "Българска книга".
Традиционно на щанд 203 в източното крило ще е разположен коледният щанд на Книгоиздателска къща "Труд". Там посетителите ще намерят актуални и нови заглавия, срещи с автори, отстъпка от коричната цена от 20%, много изненади. Сред изданията на "Труд" всеки може да открие точните книги, подходящи за подарък за специален човек, за децата, за приятели и близки.
Коментари (0)
Вашият коментар