От Мария Лалева до Венета Райкова - най-успешните български писателки

Жените обичат да четат романи за любовта и житейските истории.

... А всяка разплата минава през истината. Отложените истини винаги се изплащат с най-тежките лихви. Добре е да помниш, че съдбата няма длъжници. Когато счупиш някого, започни да събираш себе си.

Из книгата “Пасиансът на архангелите” на Мария Лалева

Любов, честност, истина, страдание, щастие. Прошка и воля за промяна.

Тези ценности, чувства и трудни преживявания са заложени в романите на Мария Лалева, Виктория Бешлийска, Людмила Филипова, Венета Райкова, които са сред най-продаваните книги на жените писателки у нас. Историите успяват да влязат дълбоко в душите на мнозина и да ги запленят. Писателките умело създават бестселъри и не спират да достигат до все повече читатели, а книгите им стоят редом до “Времеубежище” на Георги Господинов, заради която той бе удостоен с литературната награда “Букър” през 2023 г.

Това се потвърждава и от седмичната класация за художествена литература на “Хеликон”, в която са включени и чужди автори. Според нея за последните 14 дни най-продаваната книга е новата на Мария Лалева “Пътища от огън”. Второто място се държи от “Авитохол и небесният народ. Дългият път на древните българи” на Людмила Филипова. На 3-то е “Нишка” на Виктория Бешлийска, на 4-то е “Градинарят и смъртта” на Георги Господинов, а на 5-о - “Живот в скалите” на Лалева, която не спира да държи рекорда на най-купуваната книга у нас.

Мария Лалева и Виктория Бешлийска удивляват с бестселъри, новите им творби с рекордни предварителни поръчки
Мария Лалева и Виктория Бешлийска удивляват с бестселъри, новите им творби с рекордни предварителни поръчки

Дебютният роман на авторката излезе през 2018 г. Беше чакан с огромно нетърпение и успя да докосне сърцата на всички дами.

Продажбите му счупиха 10-годишен рекорд

през 2020 г. и той се превърна в най-купувания за последното десетилетие. Книгата проследява драматичната история на неизлечимо болна млада жена и малкия ѝ син, които се установяват в Стария Созопол. Там се запознават с няколко души, които скоро стават тяхно семейство. Животът на всички се преобръща, а

съдбите им се преплитат необратимо

в любов, раздяла, смърт, прошка, мистика и усещане за предопределеност.

Творбата, която е на ръба между философията и притчата, пленява още с първите страници, защото провокира читателя да си задава въпроси, да открива своите лични отговори и да изживее цяла палитра от човешки емоции - от сълзи до смях, от страдание и усещане за загуба до тържество на красотата, любовта и истината.

Журналистът Георги Тошев я описва като книга, която посочва въпросите, които е добре да зададем първо на себе си. И отговорите, които си дължим, за да продължим.

Още с тази книга Мария Лалева даде заявката, че може да разказва истории изключително добре, а начинът, по който пише - да докосва хиляди хора. Тя е родена в Благоевград в семейство на интелигентни хора. Майка ѝ е филолог и още в ранните ѝ детски години ѝ чете разказите на Йордан Йовков и Елин Пелин. Завършва езиковата гимназия с френски, а след това учи икономика в София. До 2016 г. работи по специалността си, но след това

прави рязък завой и тръгва по пътя на думите

От малка обича да чете и не спира да си купува книги, но желанието ѝ да пише се появява доста по-късно, защото мечтите ѝ първо са свързани с музиката. Тя свирела на пиано, но когато била на 13 г., се наложило да оперират ръката ѝ.

Най-тежко за Лалева било, че поради интервенцията трябвало завинаги да затвори капака на клавишите.

“Ето това е болка. Но и рана, която дълго време не зарастваше у мен. И от тази болка се родиха думите - споделя преди време писателката. - Научих се да разпознавам болките. Ако някога нещо боли, не е душата. Егото е. Той е добър слуга и лош господар. Изкривените вярвания, очакванията и представите ни - те болят. Душата е устроена да има собствено съзнание и да знае защо минава през трудности.”

Мария Лалева обича самотата и предпочита да пише на морето. Винаги, когато има нов проект, заминава към Балчик. Вярва, че морският бряг ѝ помага да създаде нещо красиво.

Именно там написва и следващите си два романа. “Пасиансът на архангелите” силно развълнува аудиторията и отново

бързо се превърна в една от любимите книги у нас

След неговия успех Мария Лалева рискува и провокира читателите си да открият лимитите на собствената си чувствителност и толерантност към другите с последната си книга “Пътища от огън”, който излезе от печат преди седмици. Читателите предрекоха, че тя няма да остане по-назад от предишните ѝ две издания и ще се нареди до едни от най-продаваните книги у нас.

Героите в историята комуникират на различни езици, а целта е да се покаже, че това е най-малкото, което разделя хората. “Книгата ни кара да си отговорим на редица въпроси, да имаме куража да говорим за нещата, за които ни е най-трудно, за спирачките вътре в нас, които не ни позволяват първо да се усмихнем на другите, а после да съдим; да обичаме, преди да намерим първата причина да мразим, за невъзможността да съзрем красотата, която ни заобикаля”, обясни Мария Лалева на премиерата ѝ.

Междувременно и книгата “Нишка” на другата успешна писателка Виктория Бешлийска се представя из страната. И тя е трети роман за авторката и беше с рекорден брой предварителни продажби. В средата на юли бе даден старт на заявките с обещание, че първите 700 читатели ще получат своите екземпляри с автограф от Виктория Бешлийска.

Виктория Бешлийска
Виктория Бешлийска

Само за час поръчките надхвърлиха 800 екземпляра,

а след това достигнаха 3407 броя.

Този успех за писателката дойде малко след като първият ѝ роман “Глина” достигна 98 хил. тираж, а втората ѝ книга “Сърце” - 55 хил. Според някои тези цифри се увеличават изкуствено с рекламна цел, но издателите твърдят, че бройките са точно толкова и е напълно възможно те да станат и повече.

В “Нишка” 130 години се заключват в едно денонощие и отключват темите за произхода на женската сила и неделимата природа на времето.

Сновейки между днес и някога преди, се оказва, че всеки от нас носи в себе си и своите предци, и своите наследници.

Виктория Бешлийска изгря на литературния небосклон през 2020 г. с дебютния си роман “Глина”, който много бързо стана една от любимите български книги. Само за 3 седмици от официалното си представяне книгата се превърна в най-продаваната за 2020 г. на сайта на издателството СОФТПРЕС още на етап предварителни поръчки.

Според авторката изданието се харесва толкова много, защото е родено от пръстта от земята, замесено с огъня на любовта и животворната сила на водата и носещо онази невидима енергия, която движи ръцете на твореца.

Бешлийска се вдъхновява да разкаже тази история в Бусинци, където грънчарството е бил основен поминък преди много години. Тя е запленена от легендата за турския султан, който позволил единствено на местните майстори да пътуват свободно из империята, за да продават съдовете си.

Типичното за писателката е, че прекарва месеци в местността, за която пише

И именно така създава и втория си роман “Сърце”, а действието се развива в район край Русе в епохата на българското Средновековие, малко след кончината на Иван Асен II.

Творбата бе представена едновременно с друг популярен роман “Войната на буквите” на Людмила Филипова, по който беше направен сериал по БНТ. Тя започва да работи по него още през 2014 г. и за целта изчита много историческа литература и прави различни проучвания. Решава да го напише, защото иска по вълнуващ начин да разкаже историята за създаването на азбуката ни, тогава наричана българица.

Людмила Филипова
Людмила Филипова

Темата толкова дълбоко прониква у нея, че новият ѝ роман “Авитохол и небесният народ. Дългият път на древните българи”, който бе представен тези дни, разглежда дългия път на древните българи. Връща читателите хилядолетия назад във времето, за да разкаже откъде тръгват нашите корени и кой е родоначалникът ни. Книгата дава поглед към целия древен свят, потапя в атмосферата на отминалите епохи и житието на хората по онова време, възкресява забравени герои, съживява паметни човешки съдби и не на последно място - говори за една пламенна любов, която променя бъдещето на цели народи.

Междувременно почитателките на тези романи очакват и книга № 10 на Венета Райкова. Журналистката се похвали в инстаграм профила си, че “Абракадабра” вече е в печат и с нея ще учи читателите как да се чистят сами от лоши магии с безплатни методи. По нея работи 3 години и дори малко я забави.

Книга №10 на Венета Райкова вече е в печат, ще учи хората как да се изчистват от магии
Книга №10 на Венета Райкова вече е в печат, ще учи хората как да се изчистват от магии

“Представете си, че човек е като съд, пълен с енергия. Когато му направят магия, тази енергия изтича и той започва да боледува.

Магиите са опасни, защото ви оставят без здраве, любов, пари и късмет

Истината е, че на всекиго може да бъде направена магия, след като свали защитата, която той има по рождение, дори и да не вярва в магии. От тази книга ще научите всичко, което сте искали да знаете за магиите, но не е имало кого да попитате”, заявява авторката.

Всъщност “Триумфът на кучките” (2016) бе първото издание, което постави началото на поредицата книги на Венета Райкова. През следващите 2 години тя написа и пусна на пазара още 4 романа.

Всяка нейна следваща творба, колкото и да бъде харесвана и купувана, е силно критикувана. Редакторите и издателите обясняват тази изключителна продуктивност с факта, че такива книги се пишат бързо и лесно, но нямат литературна стойност. Те не носят дълбоко послание, защото служат за забавление на най-масовата и безкритична част от обществото.

Въпреки това всяка такава книга винаги ще стои най-отпред на витрините, защото се продава най-добре.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Роналдови с пижамено парти за Коледа
Звездните бебета на 2024 г.
Германец украсява къщата си с 45 000 коледни лампички с благотворителна цел
Фолкпевицата Деси Слава показа малката Десислава
Американски сайт за туризъм: Перперикон е европейският Мачу Пикчу

Напишете дума/думи за търсене