Вече е януари, изминаха Коледно-новогодишните празници и започваме новата 2025 година. И въпреки че даваме старт на новата година, периодът на зимните и студени дни може да изправи нашата кожа пред сериозни предизвикателства. Ето няколко прости съвета, с които да я предпазим от излишен стрес, особено след изминалите празници.
Промяната в температурата изисква промяна в рутината ни
Навън става все по-студено, а кожата ни изобщо не обича предизвикателствата. В допълнение към ниските температури навън, високите градуси в затоплените помещения могат да я направят суха, раздразнена и повехнала. Сухата кожа обикновено произвежда по-малко количество себум, който играе важна роля в защитните ѝ функции и неминуемо води до нарушаване на баланса в нея. И така както всяка зима сменяме дрехите в гардероба си, има няколко важни стъпки в ежедневната ни рутина, които трябва да променим и да спазваме, за да поддържаме кожата си здрава, въпреки агресивното въздействие на студа.
Специалистите съветват измивните гелове да се заменят с кремообразни продукти, да се използват нежни ексфолианти, които да подпомагат по-бързото обновяване на кожата, и да не се пренебрегват хидратиращите средства, като не трябва да забравяме, че кожата в областта на устните и ръцете също страда.
По-малко грим и повече сън
Знаете ли, че кожата ни има нужда от поне 8 часа сън на нощ за да протичат правилно процесите на регенерация в тялото ни. Липсата на качествен сън може да направи кожата ни повехнала, да причини запушване на порите и поява на отворени и затворени комедони, особено ако преди лягане не е премахнат и грима.
Нашата кожа е отражение на нашия лайфстайл
Няма как да не споменем и негативното действие върху кожата на някои вредни навици, като комбинацията от алкохолни напитки и цигарен дим. Високото съдържание на захар в алкохола или коктейлите, например, вреди не само на формата ни, но и на кожата. Захарта засилва възпалителни процеси в нея, а алкохолът причинява силна дехидратация. Като допълнение към това, в силно задимените пространства кожата ни е изложена на вредното влияние на токсините, които се отделят от процесите на горене при пушачите. Тези субстанции се натрупват в кожата и причиняват преждевременното ѝ стареене, поради нарушаването на баланса в синтезата на на колагеновите и еластични нишки. Резултатът е появата на фини линии. При пациенти, които по една или друга причина не се отказват от тютюнопушенето, съществуват някои по-малко рискови алтернативи. Според последните проучвания, бездимните продукти, като т.нар. никотинови паучове, нагряващите изделия и електронните цигари, по-известни като вейп изделия, при които не липсва процес на горене, се свързват с отделяне на много по-ниски концентрации на вредни субстанции в сравнение с токсините в дима от стандартните цигари. Данните сочат, че при тях вредите върху здравето, респективно и върху кожата, са значително по-малки. Също така наблюденията показват, че тези бездимни изделия оказват и благоприятно повлияване върху рисковите биомаркери в човешкото тяло спрямо пушенето. Въпреки това, като специалист винаги препоръчвам пълно въздържание.
Слънцезащитата е част от аутфита за ски
И тъй като зимата по нашите географски ширини върви ръка за ръка със снега, а той е любим на скиорите, не трябва да забравяме колко коварна може да бъде за кожата ни комбинацията сняг и слънце. Снежинките действат като своеобразни лещи, отразяват ултравиолетовите лъчи и кожата лесно изгаря. Нанасянето на слънцезащитни продукти е абсолютно задължителна и неизменна част от екипировката на всеки любител на зимните спортове.
Д-р Илиана Георгиева е лекар по дерматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс.
Илиана Георгиева е член на Български лекарски съюз и член на Европейска Асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести.
Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиника по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София
Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София.
Коментари (0)
Вашият коментар