Най-щадящият начин да кажем на децата, че мама и татко се разделят

Няма лесен начин да се съобщи на едно дете, че светът му се променя завинаги. Разводът е житейски разлом, който често се усеща не като края на една връзка между двама възрастни, а като разместване на самата основа, върху която малчуганът гради своето разбиране за любов, стабилност и сигурност.

И въпреки че във възрастния свят раздялата понякога е освобождение, за детето тя почти винаги е загуба. Да кажеш на децата, че мама и татко вече няма да живеят заедно, е може би една от най-тежките родителски задачи. Не защото думите са трудни за намиране, а защото често самите родители не са сигурни какво точно да изрекат, без да причинят болка. В стремежа да бъдат честни, но и деликатни, да запазят себе си, но и да предпазят отрочетата си, често се лутат между мълчанието и прекалената обяснителност.

Мнозина се питат: има ли изобщо „правилен" начин да се съобщи подобна новина? Отговорът не е еднозначен. Но има истини, които е по-добре да се изрекат с нежност, отколкото да бъдат спестени. Защото мълчанието не предпазва – то обърква. И децата, дори най-малките, усещат разрива още преди той да бъде назован.

Важно е как родителите говорят, но още по-важно е какво говорят. Не съществува идеален момент, но съществуват по-добри начини. Най-грубата грешка е да се подцени емоционалната интелигентност на детето – да се мисли, че „то не разбира", че „ще го преживее по-лесно, ако не се задълбочаваме". Истината е, че детето разбира много – дори когато думите му още не стигат до нюансите на чувствата. То усеща тишините, погледите, напрежението, което се носи като невидим облак у дома. И ако не чуе обяснение от своите родители, ще си го създаде само – често много по-жестоко от реалността.

Съобщаването на раздялата не бива да бъде моментен акт, а процес – внимателно обмислен, изговорен от двамата родители, с еднакво послание и тон. Детето не трябва да бъде поставено в позицията на съдник или утешител. Не бива да носи отговорност за емоциите на възрастните. Най-сигурният начин да се защити неговият свят е като се запази респектът между родителите – дори когато любовта между тях е приключила. Защото, независимо от раздялата, детето остава свързано с двама души, които то няма как да спре да обича.

Има неща, които не се казват в момента на съобщаването – като вината, като личните обвинения, като детайлите от емоционалната драма. Разводът не трябва да бъде представен като резултат от добри и лоши решения, нито като предателство от едната страна. За детето раздялата винаги е между „мама" и „тате", а не между две личности с различен морален статут. Когато единият родител омаловажава другия, руши и собствената си връзка с детето.

Много хора се изкушават да обещаят, че „почти нищо няма да се промени". Но това не е вярно – и децата го усещат. По-добре е да се признаят промените, но в тях да се внесе ред и предвидимост. Къде ще живее детето, как ще се вижда с другия родител, кои неща остават непоклатими? Несигурността плаши повече от самата новина.

Едно от най-важните неща, които детето трябва да чуе, е, че не носи никаква вина. Децата често търсят отговор в себе си – особено когато конфликтите между родителите са били дълги и видими. Те се чудят дали са били достатъчно добри, послушни, дали не са направили нещо „лошо". Един-единствен разговор не е достатъчен да разсее тези страхове. Трябва постоянство – в думите, в присъствието, в жестовете, които казват: „Ти си обичан/а, независимо какво се случва между нас."

Разводът винаги оставя следа, но не е задължително да бъде белег. Ако детето остане в центъра на грижата, ако му бъде позволено да скърби, да пита, да се съмнява и да говори – тогава то има всички шансове да премине през тази буря с изградено доверие към света и хората. Защото най-травматичното не е раздялата, а самотата в преживяването.

И все пак, няма идеален сценарий. Има само хора, които избират да се държат достойно – дори в края. Родителството не приключва с развода. Напротив – започва нова глава, в която доверието между бивши партньори се изпитва по най-трудния възможен начин. Но и в която може да се изгради нещо ново – по-зряло, по-смело, по-дълбоко, една различна форма на съюз, в името на детето.

СНИМКИ: Freepik

Unsplash

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Най-пренебрегваната мъжка ерогенна зона
Унгария забрани обществените прояви на ЛГБТ+ общността
Какво се случва със семействата, в които емоциите се потискат
4-годишно си тръгна само от градина в Пловдив. Уволниха директора
Нургюл Салимова изящна в бяло при откриването на Гран при в Индия

Напишете дума/думи за търсене