Учените откриха доказателства, че в далечна планета извън Слънчевата система може да има живот.
Екип от Кеймбридж, който изследва атмосферата на планета K2-18b, е открил следи от молекули, които на Земята се произвеждат само от прости организми.
Това е вторият и по-обещаващ случай, в който химикали, свързани с живота, са открити в атмосферата на планетата от космическия телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА (JWST).
Но екипът и независимите астрономи подчертават, че са необходими още изследвания, за да се потвърдят тези резултати.
„Това е най-силното доказателство досега, че там вероятно има живот. Мога реалистично да кажа, че можем да потвърдим този сигнал в рамките на една до две години", заяви пред Би Би Си професор Никку Мадхусудхан от Института по астрономия на Кеймбриджкия университет.
K2-18b е два и половина пъти по-голяма от Земята и се намира на седемстотин трилиона мили от нас.
"Джеймс Уеб" е толкова мощен, че може да анализира химическия състав на атмосферата на планетата по светлината, която преминава от малкото червено Слънце, около което тя обикаля.
Групата от Кеймбридж е установила, че атмосферата изглежда съдържа химическия състав на поне една от двете молекули, които се свързват с живота: диметилсулфид (DMS) и диметилдисулфид (DMDS). На Земята тези газове се произвеждат от морския фитопланктон и бактериите.
Професор Мадхусудхан заяви, че е изненадан от това колко много газ е бил открит по време на едно наблюдение.
„Количеството, което оценяваме на този газ в атмосферата, е хиляди пъти по-голямо от това, което имаме на Земята", каза той. „Така че, ако връзката с живота е реална, тогава тази планета ще изобилства от живот", обясни ученият.
Според професор Катрин Хейманс от Единбургския университет и кралски астроном на Шотландия все още обаче остава въпросът какъв е произходът на този газ. „На Земята той се произвежда от микроорганизми в океана, но дори и с перфектни данни не можем да кажем със сигурност, че това е биологичен произход на чужд свят, защото във Вселената се случват много странни неща и не знаем каква друга геоложка дейност може да се случва на тази планета, която да произвежда молекулите", коментира тя.
Екипът от Кеймбридж е съгласен с това мнение. Той работи с други групи, за да провери дали DMS и DMDS могат да бъдат произведени от неживи организми в лаборатория.
Причината, поради която много изследователи заключават, че планетата има огромен течен океан, е отсъствието на газа амоний в атмосферата на К2-18b. Тяхната теория е, че амонякът е погълнат от огромна водна маса под нея. Според професор Оливър Шортъл от Университета в Кеймбридж обаче това може да се обясни и с океан от разтопени скали, което би изключило възможността за живот.
„Всичко, което знаем за планетите, обикалящи около други звезди, идва от миниатюрните количества светлина, които се отразяват от техните атмосфери. Така че това е невероятно слаб сигнал, който трябва да разчитаме не само за признаци на живот, но и за всичко останало", обясняват учените.
Коментари (0)
Вашият коментар