Макар хората с впечатляващо постоянство да поставят под риск съществуването на дадени животински и растителни видове и да предпоставят изчезването на други, нарушавайки крехки екосистеми по цялото земно кълбо, учените продължават да откриват нови и нови видове. Всъщност по света има много повече неоткрити представители на флората и фауната, отколкото са вече известни на науката. Непознатите досега видове са оценявани на 8 милиона. За сравнение, идентифицираните и каталогизирани са “едва” 2 милиона, пише вестник "Труд".
В действителност само в рамките на една година по света се откриват около 18 хил. нови вида!
Една от най-плодотворните експедиции в това отношение през 2013 г. е проведена в планинските райони на Суринам от членове на няколко изследователски организации. Резултатът от експедицията в непроучените тропически гори на южноамериканската страна се равнява на 60 новооткрити вида.
Тук са представени някои от най-интересните като насекомото, наречено от National Geographic “мистериозната буболечка с тролската коса”, и жабата, наречена какаова заради “вкусния” си цвят.
Сред 13-те най-интересните същества, открити през 2013 г., попадат не само видове, обитаващи Суринам, но и цялото земно кълбо.
Някои от тях живеят на дъното на Тихия океан, други виреят из Индонезийското крайбрежие, трети имат за дом тропическите лесове на Шри Ланка и Бразилия или поречието на р. Конго в Африка.
Навярно никой не би се учудил от факта, че близо половината от откритите през миналата година видове са насекоми - все пак те формират най-голямата по брой представители група от животински видове по света. Също толкова многобройни са и новооткритите видове микроскопични животинки, които, видени през уреди с огромна увеличителна способност, се оказват изключително необикновени (като смайващата буболечка с “тролската коса”) или стряскащи (като т. нар. скелетна скарида).
Изненадващо обаче сред най-впечатляващите открития на учените биолози попадати животни, тежащи по неколкостотин килограма - като чернокосместия тапир и виетнамската коала.
Сред най-интересните нови същества попада и едно растение, или по-скоро гъба. То завоюва своето достойно място на единствен представител на флората в списъка заради необичайния си вид на... арфа.
Ако трябва да сме акуратни, не всички организми в списъка са били напълно непознати на науката. Някои за дълги години са били “потънали” в забвение и са считани за изчезнали. Затова учените са безкрайно впечатлени, когато ги виждат отново след толкова години.
Има и такива, които са отдавна известни, но едва сега са реквалифицирани като нови видове, например дивата котка онцила или прилепа язовец. Последният дотолкова смайва откривателката си, че е наречен от нея “откритието на живота й”.
Коментари (0)
Вашият коментар