Малки талантливи човечета с умения, които повечето от нас, възрастните, едва ли някога ще постигнем. На тях гледат едновременно с любопитство, възхищение и малко ужас. Дете, което вече чете романи на възраст, на която от него се очаква да профъфли чаровно първите си думички и да се научи да не ползва памперс, е малко плашещо. Когато пораснат, вундеркиндите често сякаш загубват изключителните си способности. Според специалистите се получава заради огромното напрежение, на което са подложени в ранна възраст, пише "Труд".
Представяме ви някои от тези необикновени деца по света. В България те също са много - един от известните примери е цигуларката Мила Георгиева, която съхрани необикновения си талант и като зряла жена.
Мила започва да свири на 4 г. и като дете печели международни награди. На 9 вече записва дуети с Минчо Минчев, а на 14 тръгва по света. През 2002 г. става най-младият концертмайстор в историята на Симфоничния оркестър в Щутгарт - на 26 г.
Прианши Сомани: детето калкулатор
На 6 г. чаровното мургаво момиченце Прианши започва сериозно да се упражнява да смята наум. През 2010 - вече на 11 г., индийката Прианши Сомани е най-младата участничка в Световния шампионат за бързо смятане наум. Тя не само че печели купата, но до този момент е единствената участничка, чиито изчисления са 100% верни. Тя изважда, събира и смята корен квадратен по-бързо от изчислителна машина и също толкова точно. Може да сметне корен квадратен на 10 шестцифрени числа за 2,43 мин. Сомани е в Книгата на рекордите “Гинес”. Родителите на детето чудо са много богати - баща Сатиен Сомани е бизнесмен.
Приянши е и състезателка по тенис на маса.
Диригент в пубертета
Трудно е да подчиниш всичките индивидуалности в един оркестър на своето виждане за музиката. Да обхванеш в главата си всичките партии в едно произведение, да знаеш във всеки момент кога и по какъв начин трябва да влезе всеки отделен инструмент.
Хосе Анхел Салазар е на 14 г. и е най-младият венецуелски диригент. Той е продукт на националната програма за развитие на млади таланти, наречена “Системата” (El Sistema).
На 4 г. Хосе свирел на куатро - четириструнна китара. На 8 родителите го завели на концерт на духов оркестър, а малкият взел, че се разплакал. Оказало се, че рони сълзи заради красотата на музиката. “Винаги съм мечтал да свиря на тромпет”, казва Салазар. Но учителите му връчили в ръцете цигулка. За първи път дирижирал на майтап - учителят бил излязъл и той се изправил пред класа и размахал ръце. Резултатът бил отличен, затова и скоро Хосе започнал да се занимава сериозно с оркестрово дирижиране.
Най-малкият културист
С дрехи румънчето Джулиано Строу прилича на обикновено 10-годишно хлапе. Всъщност той е един от най-младите бодибилдъри в света. Започнал да вдига тежести още на две години. Оттогава има няколко рекорда в Книгата на Гинес. Единият от рекордите е за бързоходство - но на ръце, докато стиска голяма тежка топка между краката си. Джулиано е много популярен в ютюб, където има клипчета с всякакви негови номера. Родителите му твърдят, че момченцето само иска да тренира. “Не го оставяме сам по време на тренировките. Като видим, че се уморява, го спираме и го пращаме да си играе.
Петгодишният виртуоз пианист
Петгодишният пианист Райън Уанг миналата година стана доста популярен в сайтовете за видеообмен. Детето привлече погледите след участието си в американски детски музикален конкурс.
Оказва се, че виртуозният изпълнител се учи да свири на пиано едва от една година. Когато журналистите го питат как става това, той обяснява: “Музиката просто преминава по пръстите ми.” Половин година след тази изява детето свири в една от най-престижните концертни зали в света - “Карнеги хол”. “Като бях малък - казва дребосъкът, - свирех на кийборд и мама ме заведе на уроци по пиано. И... страшно ми хареса.”
Автор на една от най-популярните игри за мобилен телефон
На 14 г. американецът Робърт Ней е автор на най-често сваляното безплатно приложение за айфон в света - видеоиграта Bubble Ball. Понеже много си падал по електронните игри, Робърт решил да се пробва сам да създаде игра. Родителите му платили 1200 долара за учебник и за лицензи за компютърните приложения, които му били нужни, за да създаде играта. И не сбъркали - за две седмици тя вече имала над 2 млн. качвания. 2 г. по-късно Ней си има сайт и е разработил 24 нови нива на Bubble Ball.
Странното е, че осмокласникът всъщност е музикален гений и свири на пиано, тромпет и мандолина.
Джашвал става хирург на 7 г.
На снимката с прочутата тв водеща Опра Уинфри вече е голямо момче - на 20 г., но е направил първата си хирургическа операция едва седемгодишен. Акрит Пран Джашвал е роден в индийско селце. Проговорил на 10-месечна възраст. На две годинки четял и пишел.
На пет се запалил и по медицината. В същото село имало едно момиче с вродена аномалия, заради която и двете му ръце били стиснати в юмруци. Пръстите били враснали в дланта и един в друг. Родителите на момичето нямали пари за истински хирург и поверили дъщеря си в ръцете на гениалното детенце от селото, за което се говорело, че има медицински умения. Така 7-годишният Акрит оперирал своята първа пациентка - на 8 г. Операцията се оказала успешна и пръстчетата били разделени. Славата на Джашвал се разнесла из цяла Индия. Хирурзите в местната болница му разрешили да наблюдава операциите. На 12 г. Акрит станал най-младият студент по медицина в Индия. Още от приемането си в университета Джашвал има една важна цел - да открие начин за лечението на всички видове рак чрез компрометиране на генетичната им структура. Според детето гений операциите само засилват метастазния процес и често са неподходящо лечение.
Тийнейджър автор на трилогия
На фона на 7-годишния самоук хирург Джашвал и 5-годишния концертиращ пианист Уанг, американецът Кристофър Паолини изглежда направо умствено изостанал. Той завършва училище “чак” на 15 г. Единственото, с което се отличава е, че още като тийнейджър е световноизвестен писател, а книгата му “Ерагон” става бестселър на “Ню Йорк таймс”. На 20 вече има готова фентъзи трилогия, озаглавена “Наследството”. Книгите му “Ерагон”, “Първородният” и “Брисингр” са бестселъри. В момента писателят е тридесетгодишен и живее в родната си Монтана.
Борсов агент с къси панталонки
Фаръл У е на 12 и е математически гений. Според сп. “Бизнес инсайдър” е едно от най-интелигентните деца в света.
Младият г-н У започнал да решава прости задачи със събиране и изваждане още на една годинка. На три вече търгувал с акции на борсата. В момента е задочен студент по алгебра, под менторството на преподавател от университета в Мичиган. Като порасне, смята да се занимава с инвестиционно банкиране.
Прави ядрен синтез на 14 г.
Като малко дете Тейлър Рамон Уилсън от щата Арканзас се интересува от ракетостроене. На 7 г. решава да зазубка Менделеевата таблица, окачва я на стената в стаята си и за седмица вече я знае наизуст. На 14 г. става най-младият учен, получил ядрен синтез. Оттогава е спечелил безброй награди за научни постижения. С течение на времето изоставя идеята да строи междузвездни кораби, защото е пленен от ядрените процеси. В момента работи върху създаването на компактни подземни атомни реактори, които работят с гориво от обезвредени ядрени оръжия.
4-годишна играе шах срещу Каспаров
4-годишна шахматистка на име Стефани Хейли от Лондон се записа за участие в интернет турнира “Каспаров срещу света” през 1999 г. Тя е най-младият състезател по шахмат на Великобритания. Стефани играе шах от двегодишна, а на три вече е участвала в първия си турнир. И четирите по-големи братя и сестри на детето чудо са отлични шахматисти и редовно печелят турнири. В момента сладкото момиченце завършва гимназия.
Крисия - малката госпожица с големия глас
9-годишната Крисия от “Шоуто на Слави” още с първото си изпълнение стана безпрецедентна любимка на зрителите. Малкото момиче с големия глас впечатли самия водещ, който се изправи удивен пред нея. Тя пее от съвсем малка, но е по-скоро изключително талантливо момиченце, отколкото вундеркинд.
Като повечето деца гласовитата госпожица залита и по други форми на изкуството - Крисия обича да рисува и да танцува. Детето от Разград има вече официална фенстраница във фейсбук и над сто хиляди почитатели.
Коментари (0)
Вашият коментар