Най-великите незаснети филми в историята

Стенли Кубрик

Историята на голямото кино е пълна с амбициозни, но недовършени филми на знаменити майстори, които са нямали шанса да се превърнат в техния следващ шедьовър. Или провал, пише "Труд".

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS

Но кои са най-иконичните заглавия измежду всички незаснети високопрофилни произведения? Наскоро от културната секция на Би Би Си подбраха селекция от най-митичните и дискутирани кинематографични "аборти". Много от тях продължават да владеят колективното въображение на киноманите, които горчиво съжаляват, че не са се получили. Най-яркият пример извън всякакво съмнение е "Наполеон" на Кубрик. Той редовно се озовава начело на класации за неродени филми, които най-много хора искат да видят реализирани. Обсесията на великия режисьор Стенли Кубрик ("2001: Космическа Одисея", "Портокал с часовников механизъм") по Наполеон Бонапарт продължава с десетилетия. Кубрик е искал да заснеме епична биографична драма за живота на френския император, която да предефинира историческия жанр. Режисьорът е виждал Оскар Вернер като Наполеон и Одри Хепбърн в образа на неговата дама Жозефин. Но проектът се разраснал прекалено много и от студиото "Метро Голдуин Майер" го прекратяват.

Огромната изледователска работа и предварителни материали на Кубрик, който умира през 1999-а, обаче остават и сега неговият приятел и колега Стивън Спилбърг планира да възкреси проекта за телевизията.Единственият друг незаснет филм, който е можел да се мери по епичност с "Наполеон" на Кубрик е "Ленинград" на Серджо Леоне. След монументалния успех на "Добрият лошият и злият", "Имало едно време на Запад" и "Имало едно време в Америка" Леоне поискал да направи грандиозна военна драма за обсадата на Ленинград по време на Втората световна война с Де Ниро в главната роля и с музика от Енио Мориконе. Италианският визионер успява да осигури гаргантюански бюджет от 100 милиона долара, но внезапно умира от инфаркт през 1989-а година на 60-годишна възраст.

"Клейдоскоп" на Алфред Хичкок е друг легендарен незаснет филм. Майсторът на съспенса е искал да създаде провокативен, радикален филм, прекрачващ границите с много насилие и сексуалност. В центъра на историята са били три убийства - все пак говорим за Хичкок. Големият майстор обаче не намерил достатъчна подкрепа и замразил филма. Някои от темите на проекта са рециклирани в творбата му от 1972-а "Лудост".

Преди опустошителния триумф на "Гражданинът Кейн" от 1941-а да прати режисьора и сценарист Орсън Уелс на върха на света, той е познат като вундеркинда зад радиопиесата "Война на световете". От студиото RKO му предлагат златна сделка за два филма. Първият трябвало да е екранизация по "Сърцето на мрака" на Джоузеф Конрад. Но в един момент проектът станал прекалено скъп и затова Уелс предпочел да заснеме "Гражданинът Кейн".

Освен с шедьоври като "Бразилия" и "Страх и омраза в Лас Вегас" Тери Гилиъм е познат като режисьора с най-лош късмет. Тази печална слава му е най-вече заради проваления проект "Мъжът, който уби Дон Кихот". Визионерът Гилиъм на два пъти се опитва да екранизира класиката на Сервантес и двата пъти неуспешно. Първото разочарование е през 2000-та година, когато проектът с Джони Деп в главната роля се разпада след серия от непреодолими препятствия, сред които унищожени от буря декори и проблеми с осигуряването на застраховки за екипа. През 2010-а Гилиъм се пробва пак, този път с Робърт Дювал в главната роля, но отново не успява да довърши филма. Но Тери не се предава и е обявил, че ще пробва пак тази година. Истински мечтател като героя на Сервантес.

"Филмът, който никога няма да видите" е заглавието на есе, написано от култовия режисьор Алехандро Ходоровски и посветено на неосъществения му широкоекранен прочит на фантастичната класика на Франк Хърбърт "Дюн". Филмът остава незаснет, но концептуалните рисунки на легендарния Х. Р. Гигер дразнят въображението. Впоследствие романът "Дюн" е екранизиран от Дейвид Линч, който го нарича "най-голямото разочароване". Самият Линч има един недовършен филм - сюрреалистичния "Рони Рокет". Много от темите на неродената творба намират своето място в "Туин Пийкс" и "Изгубената магистрала".

Всички ценители на качественото кино само могат да съжаляват, че тези филми не са станали реалност.

Алфред Хичкок
Алфред Хичкок
Дейвид Линч
Дейвид Линч
Серджо Леоне
Серджо Леоне
Плакат за "Наполеон"
Плакат за "Наполеон"
Арт плакат за "Дюн"
Арт плакат за "Дюн"
Рисунка на Гигер към прокта за екранизация на "Дюн" от Франк Хърбърт.
Рисунка на Гигер към прокта за екранизация на "Дюн" от Франк Хърбърт.
Рисунка към "Дюн"
Рисунка към "Дюн"
Тери Гилиъм (вляво)
Тери Гилиъм (вляво)
Орсън Уелс
Орсън Уелс
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене