Отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право

Снимка: Архив

На 23 април се отбелязва Световният ден на книгата и авторското право. За първи път ЮНЕСКО го обявява през 1995 г. Изборът на тази дата съвсем не е случаен – той отбелязва двойната годишнина от смъртта на Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес през 1616 г.

Това е датата на раждане или смърт и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Халдоур Лакснес, Владимир Набоков и др.

По традиция на 23.04 се провеждат различни инициативи, насърчаващи четенето, писането и издателската дейност.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева - вече и с SMS

У нас тази година денят ще бъде отбелязан с официалното закриване на традиционния "Маратон на четенето", по време на който библиотеки и читалища в над 27 града в страната организират срещи с автори, четения и детски конкурси.

За първи път София има възможност да се превърне в истинска столица на свободните книги чрез предизвикателството "Пусни книга на свобода за Деня на книгата". Идеята на организаторите от "Аз чета" и българската Буккросинг общност е в обществените пространства на града да бъдат "освободени" близо 1000 книги чрез инициативата Bookcrossing и по този начин да превърне книгите и четенето в активна част от ежедневието на града и хората в него.

Асоциация "Българска книга" ще връчи годишните награди "Рицар на книгата". Статуетката "Рицар на книгата" в категорията Политик/общественик с най-голяма роля за развитието на бранша, в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий". Наградите "Рицар на книгата" се връчват на журналисти с най-голям принос при отразяване на издателския бизнес в България.

Идеята за Буккросинг възниква през март 2001 в САЩ. Буккросинг се прави от повече от 1 млн. буккросъри, които са регистрирали повече от 10 млн. книги, пътуващи из 132 страни.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене