Маска с диня маха лунички и петна от слънцето през лятото

Маските с диня трябва да се съхраняват в хладилник в подходящ съд.

Едно време в родината на дините - Африка, те били заравяни заедно с мумифицираните египетски фараони, за да имат вкусна и здрава храна за задгробния живот. Изглежда, още древните хора са били наясно с благотворния ефект върху организма, пише "24 часа".

Днес учените вече са доказали, че динята предпазва от подагра, регулира кръвното налягане, подобрява храносмилането, има охлаждащ ефект. Затова диетолозите я препоръчват като най-добрия продукт за летните диети. Още повече че тя помага и срещу прекомерното потене и при топлинен удар или лятна настинка. Но освен вътрешно динята има и полезно външно действие. Приложена направо върху кожата, тя
не само охлажда и освежава, ами лекува пъпките, избелва луничките и петната, които се появяват от слънцето, хидратира и така нататък.

За маска може да се използва както намачканата месеста част, така и диненият сок. В комбинация с различни други продукти се приготвят евтини домашни маски за суха, мазна, чувствителна кожа и различни кожни дефекти. Така например, ако смесите равни части динен сок, прясно мляко и минерална вода, получавате свеж и ароматен летен лосион срещу пъпки и омазняване. Нанася се на чисто лице и след 20 мин кожата се измива със студена вода. Още по-лесен трик за мазна кожа е изцеденият динен сок да се замрази във форма за лед и всяка сутрин лицето да се обтрива с по едно кубче. Ако кожата е чувствителна, може вместо минерална вода да се сложи запарка от лайка или невен.

За суха кожа рецептата е друга - диненият сок или каша (около 3-4 с.л.), се смесва с 1 с.л. бадемово олио или зехтин и един жълтък. По желание може да се добави 1 ч.л. мед и други масла по желание.

Веществата в динята предпазват човешката кожа и от вредните ултравиолетови лъчи. Затова употребата на домашен лосион с диня през лятото е превантивна мярка срещу вредния ефект на силното слънце. Заради охлаждащия си ефект той е и изпитан лек срещу изгаряния, особено смесен с малко ракия - веднага понижава температурата на кожата, без да я изсушава. Старите хора казват, че подобно действие има и сокът от краставица.

Друга популярна рецепта за изгаряне е смлени бадеми (предварително киснати във вода), динен сок и малко извара.

Слънцето причинява и неприятни пигментни петна по кожата по време на лятната почивка. Но и за тях има рецепта, пак с диня. Сокът или месестата част на кашата се смесва с един белтък. Масажът с кора от диня, а и от пъпеш също има избелващ ефект.
Хубавото на маските с диня е, че се усвояват лесно и попиват в кожата заради голямото съдържание на вода в нея. Всичките и козметични ефекти накуп водят до реално подмладяване на кожата - свива порите, изглажда бръчките, придава еластичност и свеж вид на лицето. А най-хубавото е, че тези помади имат универсално приложение - стават и за коса. Евтини са, лесни за изпълнение и може да се съхраняват дълго време в хладилник.

Редовната употреба на лосион от диня води до подмладяване на кожата.
Редовната употреба на лосион от диня води до подмладяване на кожата.
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пълнозърнести мъфини със семена
На море и планина в Черна гора
Благо Джизъса: Във Ванга е дяволът
Физическата издръжливост намалява риска от развитие на деменция
6 признака, че сте в правилната връзка

Напишете дума/думи за търсене