Виж си го в Уикипедия, сопва се обикновено бащата на безкрайните въпроси на синчето си. Този отговор вероятно неведнъж е прозвучавал в почти всяко съвременно семейство в развития свят.
Свободната компютърна енциклопедия е създадена на 15 януари 2001 г., което значи, че в момента кара 13-ата фатална година от съществуването си. Тя е общ проект на двама американци - Джими Уейлс и Лари Сенгър. Лари е главен редактор на Нюпедия, която е онлайн енциклопедия на английски език, писана от експерти. Уикипедия тръгва покрай нея като съпътстващ проект.
Уейлс е по-скоро идеологът на свободната енциклопедия, докато Сенгър е човекът, осигурил базата - програмата уики, на която се пише.
Първоначално Уикипедия е само на английски. В момента има над 200 уикипедии, но най-богата си остава англоезичната версия - с над 4,5 млн. статии. След нея са шведската и холандската (на съседната страница може да прочетете защо това е така).
Джимбо - създателят
“Представете си свят, където всеки човек на планетата има достъп до цялото човешко познание. Да създам и доставим свободна енциклопедия с най-високо възможно качество, достъпна за всеки отделен човек на тази планета на неговия собствен език - това съм аз. Това правя. Това е целта на моя живот.” Така Джими Донал Уейлс, известен като Джимбо, обобщава в няколко изречения идеята на Уикипедия.
Роденият през 1966 г. в Алабама Уейлс успява да създаде най-голямата свободна енциклопедия, което кара сп. “Тайм” да го включи в класацията си за “100 най-влиятелни личности в света".
Джимбо е толкова убеден в добросъвестното отношение на потребителите, че дори им дава възможността да редактират страницата за него. “Наистина можете! Ако искате да редактирате, моля ви да го направите! В крайна сметка нали това е смисълът на Уикипедия. Аз ви вярвам напълно!”, пише Джими.
Не е за вярване, но...
Енциклопедията си има своя песен “Хотел Уикипедия”. Това всъщност е адаптиран вариант на хита на Eagles от 1976 г. “Хотел Калифорния”. Част от текста е “В танца на страниците редакторите се потят някоя промяна да запомнят, някоя промяна да забравят...”
Уикипедия си има специална комисия, чиято задача е да честити рождените дни на уикипедианците, които са посочили рождената си дата.
“Без гневни мастодонти” - така е озаглавена политиката на енциклопедията, която е насочена срещу писането под влияние на гнева. Друг пример за това колко са добри в измислянето на имената е политиката “Не се катери по Райхстаг, облечен като Спайдърмен”, която засяга отговорността на редакторите.
Вървят залагания за това каква ще бъде темата на последната публикация в Уикипедия. Дали цялото знание на човечеството ще бъде събрано, или може би енциклопедията ще смени името си? Може и да се случи някаква катастрофа? Залозите се покачват.
Уикипедия си пази списък със страници, които са били изтрити, но са били озаглавани толкова странно, че е жалко всичко това да изчезне.
Уикихолизъм - манията да знаеш
Уеб браузърът ви е постоянно отворен на секцията “Последни промени в Уикипедия”. Натискате бутона “Обновяване” с голяма честота. Осъзнавате, че е събота вечер, а вие редактирате страници.
Когато браузърът ви е затворен, чувствате силна липса на колективна принадлежност. Случва се преди лягане да си казвате “Уики молитвата”: “Моля, дай ми покой да приема страниците, които не мога да редактирам, куража да редактирам страниците, които мога, и мъдростта да разбирам разликата.”
Като толкова обичате фактите, по-добре да ги приемете. Вие страдате от уикихолизъм. Както вашата любима енциклопедия ще ви каже, това е наличие на налудничави идеи, мания или зависимост към Уикипедия. Често се определя като обсесивно-компулсивно разстройство.
Явлението се появява малко след създаването на Уикипедия през януари 2001 г. и засяга предимно програмисти, учени, дипломирани студенти, състезатели в шоу игри, маниаци на тема новини, безработни, бъдещи безработни и като цяло хора с разнообразни интереси и добра памет.
За да проверите дали и вие не сте засегнати, най-добре си направете официалния тест, който ще ви покаже доколко се е развила вашата зависимост и има ли надежда за изцелението ви.
В случай че не всичко е загубено, може да опитате 12-те стъпки за преодоляване на зависимостта, които - вече добре знаете - може да откриете в Уикипедия.
Швед е рекордът по публикации
Сверкер Йохансон е абсолютен рекордьор по най-много написани статии за свободната енциклопедия. 53-годишният швед има 2,7 млн. заглавия, което означава, че е допринесъл за 8,5% от съдържанието на Уикипедия.
Той твърди, че е описал в кратки статии абсолютно всички съществуващи видове птици, почти всички редки видове бръмбари, пеперуди и други насекоми. Всъщност рекордът може да бъде оспорен, защото Йохансон използва компютърен алгоритъм. Той сам е създал програмата, с която може да качва 10 000 статии дневно. Тя търси информация в интернет и я преработва в подходящ за публикуване вид. Описва себе си като вечния студент. Има дипломи за: инженер, икономист, физик и езиковед. Като основна цел в живота си посочва: “Да науча всичко.”
Има три деца, като най-голямата дъщеря е на възраст да бъде майка на най-малкото - 3-годишно хлапе от последната му жена - млада филипинка.
Българската онлайн следа
Хубавото на уикипедия е, че може да я попитате почти всичко. Дори и това кой я пише. Търсения отговор ще намерите пак на страниците . На въпроса: “Кой създава Уикипедия?”, енциклопедията отговаря просто и ясно: “ВИЕ сте създателите на Уикипедия!”
Системата работи със софтуер от типа уики, наречен МедияУики, който позволява на всеки потребител да редактира дадена страница по всяко време и да види веднага своите промени (“уики” означава “бързо” на хавайски).
Посетителите могат да разгледат и старите версии на статиите, за да видят как се е развивала страницата във времето.
Българската версия на енциклопедията се появява в началото на декември 2003 г. Редакторите постоянно следят за достоверността на материалите в нея. Те не търсят популярност и предпочитат да запазят самоличността си в тайна. Както самите те се шегуват - за да се предпазят от многобройните си фанатични фенове.
Вандали върлуват из разделите
Един хубав ден на Бил Гейтс му пораснаха рога и мустаци. Някой шегобиец е редактирал статията за него в Уикипедия и е разкрасил по най-детински начин снимката. Всеки може да промени съдържанието на публикациите - факт, от който мнозина с радост се възползват. По този начин в Уикипедия са се появили множество гафове. Например:
Паркур е “практиката да се смучат топки в градска и извънградска среда” - в началото на годината за известно време това е било обяснението в статията за този спорт. Стайна температура това са “определени градуси, при които хетеросексуалните стават гейове”.
Освен че е хавайски синоптик, Платон е от най-добрите ученици на Барни, лилавия динозавър. “Действителността се е превърнала в стока”, пише неизвестен уикифилософ. Събирателно съществително е... жестока досада.
В статията за котките в Древен Египет някой е написал с големи сини букви върху текста: АВРИЛ ЛЕВИН КЪРТИ МИВКИ.
Понякога промените не са така добронамерени. Случва се да бъде вмъкната невярна информация, която опозорява даден човек.
Екипът от редактори на уикипедия се занимава с това да открива и отстранява такива умишлени “неточности”.
Материалът е на вестник "Труд"
Коментари (0)
Вашият коментар