Когато става дума за съвременно изкуство, никой вече не се съмнява в един очеваден факт - то не само излезе на улицата, но и се развива все по-стремително и с все по-голяма фантазия. По целия свят хора вдъхновено изявяват таланта си, украсявайки стените на своите градове.
Появиха се професионални художници, способни да създават не драсканици, а великолепни гигантски изображения. И постепенно превърнаха акциите си от противозаконно деяние в истинско изкуство. А т.нар. street art (от англ. - улично изкуство) зае подобаващо място като своеобразна форма за творческа изява в името на по-красивата и жива градска среда.
След фасадите на сградите съвсем естествено дойде редът на големите и често грозновати градски стълби. Ако бъдат разглеждани отблизо, много от цветните творби по тях приличат на размазани петна от боя. Затова, изкачвайки се по стъпалата, може да не ви хрумне, че стъпвате по рисунка. И едва оттегляйки се на известно разстояние и гледайки отдолу нагоре, ще получите възможност да видите картината в цялата й прелест.
Една от най-известните е във Вупертал (Северен Рейн-Вестафлия, Германия). Дело е на проф. Хорст Глескер, който през 2006-2008 г. украсява 112-те стъпала във всички цветове на дъгата. Простото наглед творение кардинално променя вида на един от районите в града и добавя философски размислите у всеки, поел нагоре по стълбата. На всяко стъпало с големи букви на немски е изписана дума - например "семейство", "късмет", "честност", "завист" и т.н. С появата им мястото осезаемо се съживява, а вечер там се срещат влюбени.
Благодарение на подобни гигантски творби напоследък уличното изкуство получава все по-голямо признание в очите на хората. Първата нарисувана в цветовете на дъгата улична стълба в Турция например тутакси е пребоядисана от властите в Истанбул. След което в знак на протест мнозина последователи на автора на идеята Хюсеин Четинел оцветяват стъпалата на домовете си с разноцветни бои. Така грейват куп сиви преди това стълбища в Бурса, Диарбекир, Анкара...
Подобни масови акции има и на други места по света. Мозаечните стълби в Сан Франциско например са плод на общите усилия на повече от 300 местни жители под ръководството на професионални художници.
Понякога емблематични богато украсени стълби се превръщат в поле и за други артистични прояви. Един от най-ярките примери е Стълбата на Богородица в италианското градче Калтаджироне, Сицилия. Построена е през 1606-а, за да свърже стария център с новите квартали. Дълга е 130 м и едно от чудесата на града.
През 1954-а стъпалата са украсени с полихромни керамични плочки, а сега стълбата непрекъснато се преобразява с художествени акции от цветя, свещи и огнени феерии.
От Чили и Бразилия през САЩ и Франция, та чак до Южна Корея - днес на всички континенти могат да се открият подобни творения на свободната артистична мисъл. В създаването им се ангажират не само професионалисти, а и ентусиазирани граждани. Изводът е ясен - студеният бетон не се нрави на хората от ХХI в. Скучните стъпала навяват мрачни чувства, мръсни са и ти се иска да ги отминеш. Затова уличните художници решиха да променят гледката. И това, което правят, е възхитително.
Е, трудно ще е да изкачите всяка от тези великолепни стълби, но можете да помечтаете. Показваме част от тях на снимки. Наследете им се. Нагоре по-стълбата може да бъде и забавно.
Материалът е на вестник "Труд"
Коментари (0)
Вашият коментар