Радко Паунов, "24 часа"
Джип със смолянска регистрация заседна в пясъчния плаж Куршумлу, който се намира между селата Фанари и Платанитис в Гърция.
Шофьорът и спътниците му - здрави мъже, решиха да паркират до кристалната вода, защото не им хареса мястото, където бяха спрели останалите 10-ина коли. А разстоянието от импровизирания паркинг до морето е 10-20 м пеша.
Но те, както и всички останали българи - собственици на джипове, смятат, че затова са си купили високопроходими машини - за да могат да влизат с тях направо св морето. Често затъват, което е отворило нови бизнесвъзможности (Виж карето долу), или провалят почивката си, както се случи с тези смолянчани.
Плажът е прекрасен - разположен е в малък залив, а на пясъка има 10-ина сламени чадъра. Такса за тях не се заплаща. Водата е топла и бистра. Затова и мястото се посещава предимно от гърци.
В горещия обед рев на черно БМВ със смолянска регистрация огласи тихото кътче. В този миг 30-ината плажуващи извърнаха погледи и видяха как под гумите на българското возило изригват гейзери от пясък и затрупват задното стъкло.
Водачът реши, че може да изгази, и продължи да форсира двигателя. Резултатът се оказа катастрофален. Гумите съвсем потънаха в ситния пясък и буксуваха. Инатът на нашенците обаче не спря. Моторът ревеше все по-страшно и вдигаше огромен облак.
“Ей, тези са просто за снимка”, не се сдържа грък. Той и двамата му приятели смаяно наблюдаваха безразсъдството на българите. Разбрали, че не могат да изкарат колата, от нея скочиха няколко по бански. И се заловиха да ринат пясъка под гумите.
Температурата беше 35 градуса. Оказа се, че мъжете нямат лопата или гребло, и започнаха с голи ръце да изриват пясъка. Двама от тях залегнаха под колата и хвърляха встрани.
Други двама, облени в пот, събираха наблизо тръни и клони и ги поставяха под гумите, за да се получи сцепление. Шофьорът отново натисна газта, но джипът не помръдна. Започнаха пак да гребат с ръце. Гърците се забавляваха, потопени в морето. “Кой нормален човек спира колата си директно на плажа”, недоумяваха на глас те.
Сервитьорка от единствената каравана съжали българите. “Много се измъчиха, трябва да им помогнем”, каза гъркинята на развален руски и тръгна да моли двама сънародници да окажат съдействие на нашите.
“Нека още малко се помъчат, да им дойде акълът”, спряха я те. Плувнали в пот, закъсалите тръгнаха да вадят камъни от морето и да ги пъхат под гумите. Но и този опит се оказа несполучлив. Накрая гърците ги съжалиха и занесоха лопати. Събра се група и с бутане успя да извади черния джип от пясъчния капан.
“Много благодаря, много благодаря”, обърна се изтощен шофьорът към помощниците.
“Ела пак”, отвърна му на гръцки един от мъжете. Нашенецът така и не разбра какво му казва.
След 2-часовата одисея, която сам си причини, той закара джипа на импровизирания паркинг, където всички спират, и със спринт се хвърли в морето, за да се охлади. В събота и неделя плажовете на Бяло море в Северна Гърция са българска колония. От ранни зори опашки от автомобили с пловдивска, хасковска, кърджалийска и смолянска регистрация се извиват на прохода Маказа.
Понякога се чака повече от час, друг път се минава за 15 минути. Най-близкият плаж във Фанари е на 20 км. Дълга и широка ивица, плитък бряг и чиста вода превръщат мястото в най-посещавано. Мнозина си носят храна и обядват под чадърите. Не излизат от водата, докато не залезе слънцето.
След това част от българите се прибират по родните места, а други остават и в неделния ден. Гърците са гостоприемни, но някои от тях не крият, че българското нашествие е превърнало плажовете им в сметища - нещо, което за местните е непознато до неотдавна.
Трактор на шофьорския плаж срещу Алепу тегли закъсали коли
ТОНИ ЩИЛИЯНОВА
Нова мода и по нашето море - с джипа на плажа, а като закъсаш в пясъка - трактор те изтегля на шосето.
“И на пясъка са закъсвали джипове, и във водата са нагазвали. Вадили сме всякакви. Повечето бабаити са софиянци, които се правят на голяма работа, ама накрая търсят нас”, казва Манол от Созопол.
Твърди, че държи монопола на тракторите по Южното Черноморие, с които се теглят закъсали в пясъка коли. “Където видите машина, моя е”, хвали се младият мъж, но категорично отказва да разкаже повече за плажния си бизнес. Допълва само, че това лято по-малко го търсят. Досега е имал 4-5 случая на затънали в пясъка коли, които е изтеглил с трактора си.
Машината е част от пейзажа на т.нар. шофьорски плаж - ивицата срещу красивото блато Алепу между ваканционните селища “Дюни” и “Св. Тома”. Тракторът на Манол е паркиран на пясъка непосредствено до шосето. Върху него има надпис само с цифри - номерата на два мобилни телефона. Въпреки че няма и буква, всеки разбира за какво става дума.
“Ние сме просто офроуд маниаци. Караме за кеф, но когато ни извикат, помагаме. Колко вземаме, като ги теглим? Ами кой колкото даде”, казва Манол. Твърди, че имало и случаи, в които джипове газели директно върху пясъчните дюни.
Когато не тегли закъсали летовници, Манол реже дърва край Равадиново. Тракторът му на плажа привлича погледите на туристите. Някои дори се снимат до него.
Конкуренция му е само червен локомотив от атракционно влакче, който “24 часа” засече паркирано също край екзотичната пясъчна ивица. Наш репотер забеляза, че “машинистът” бе дошъл на плаж с красива дама, която после отведе към “Дюни”.
Редовни посетители на плажа разказаха, че и друг път са виждали локомотивчето, паркирано между колите им.
При затъване пуснете гумите
Да се кара в пясък с обикновен автомобил или паркетник, а не истински джип, е принципно безумие, обясняват офроудъри. Има няколко рецепти, които могат да измъкнат от пясъчния капан и обикновен автомобил.
1. Пуснете гумите. Още при влизане в пясъка трябва да сте ги спаднали, но при затъване ги пуснете максимално. Така увеличавате площта им и намалявате възможността да се окопаят.
2. Не въртете волана. Опитайте да се измъкнете на заден ход по следите, които сте оставили.
3. Направете си коловоз примерно от изсъхнали водорасли или клонки. Всичко, което може да осигури сцепление.
4. Откопайте колата с лопата, ако сте затънали прекалено много. Но откопайте цялата кола, а не само около колелата.
5. Карайте бързо, но на ниска предавка. Бавното каране води до затъване.
6. Не забравяйте основния принцип на офроудърите: колкото по-далеч стигнеш извън пътя, толкова повече ще ходиш пеша, да намериш трактор да те измъкне.
Коментари (0)
Вашият коментар