Mаестро Бочели, почитатели на музиката ви очакват с нетърпение на концерта в София. Казвате, че "има толкова хубава класическа музика, която се възприема лесно от широката публика, и толкова хубава популярна музика, която се превръща в класика". Как открихте любовта си към класическата музика?
- Едва след юношеската си възраст открих, че и поп музиката има своите шедьоври. За мен от началото съществуваше само класическата музика. Майка ми разказва, че още като пеленаче съм преставал да плача, когато съм слушал класическа музика и по-точно оперна. Ключов момент за избора на кариерата ми като тенор е въздействието на изключителния тембър на тенора Франко Корели.
Бавачката ми Ориана ми подари първата плоча на този известен певец с изпълнението му на най-известната ария от операта "Андре Шение" от Умберто Джордано. Бях още дете, но точно слушането на тази музика определи моята съдба. На седемгодишна възраст знаех най-известните оперни арии и пеейки с цяло гърло пред грамофона вкъщи, се състезавах с моите любими изпълнители. Аз съм роден оперен певец, но въпреки това много дълго и сериозно учих за тенор. Малко преди да навърша 20 години, започнах да се занимавам с поп музика, жанр, който преди това пренебрегвах. Изпълнявах световно известни произведения в заведения, където работех като пианист, за да си плащам уроците по пеене.
- "Гласът на тишината" (La voce del silenzio) е обичана от всички песен, "Музиката на тишината" (La musica del silenzio) е автобиографичната ви книга. Какво означава за вас тишината?
- Тишината е важна съставна част от живота на всеки, защото те кара да размишляваш, да медитираш за времето и сезоните на живота. Мисля, че в тишината се крият богатства, така, както и в музиката, където често енергията се крие точно в паузите. Когато говориш с някого, половината от съзнанието ти е заето в търсене на отговор за твоя събеседник. Мълчейки, е обратното, слушаш го наистина... Да мълчиш, е полезно. Затова обичам моите тоскански поля: територии, далеч от врявата, където все още господстват спокойствието и природата и мога да долавям онази тишина, която представлява за мен едно безценно богатство.
- За първи път бяхте в София през 2006 г. за Салона на изкуствата мотото, на който бе "Градът и неговите символи". Какво си спомняте от първата среща с нашата публика?
- Пазя хубав и светъл спомен оттогава: в България получих много обич, усетих жива и топла връзка с публиката. Това е и причината да се върна с особено желание във вашата страна, за да пея. Знам, че страната ви е богата на природни и архитектурни забележителности. Освен това София е магически град. Силно се надявам този път да имам малко свободно време, за да посетя поне някои от забележителностите ви.
Много често, когато съм на турне, всяка моя крачка е изчислена и рядко мога да откъсна нищожно време за разходки и обиколки.
- От миналата година сте член на комитета "Приятели на София" и всички ние сме ви благодарни за подкрепата, която получихме за кандидатурата на града ни за европейска столица на културата 2019. Има ли нещо специално, което сте подготвили за концерта си в София?
- За мен е чест, че получих поканата да стана член на комитета "Приятели на София", и съм горд, че подкрепям тази кауза. Вярвам, че това е прекрасна възможност за София, защото представя пред международната медийна общност големите културни и художествени богатства на една територия, която днес не е оценена по подобаващ начин. Колкото до концерта - пожелавам си това да бъде празник за публиката, която ще следи моето изпълнение. Моят екип и аз направихме всичко възможно да подготвим вечер, която да бъде на висотата на очакванията. В първата част, изключително с перна музика, ще преминем през най-обичаните страници от оперния репертоар. През втората част ще наблегнем на популярни романси и мелодии (също и неаполитански), които са вече класика, както и изпълнения от моите поп албуми. Също така ще има и изпълнения, които публиката, която идва на концертите ми, очаква да чуе, и аз, разбира се, не искам да я разочаровам!
- В писмото си до кмета на София г-жа Фандъкова казвате, че имате удоволствието да работите често с една млада китаристка от София, член на дуо "Каризма". Как музиката свързва хората?
- Музиката е специален начин на общуване и мисля, че тя е много по-въздействаща от вербалната комуникация. Музиката е нещо, което може да "промени моралния характер на душата" (както казва Аристотел преди хилядолетия), която може да ни възпитава в красота, която разтваря сърцето и душата ни, запалвайки в нас желание да чувстваме и съзерцаваме. Всяко изкуство е глас на душата. Сред всички изкуства музиката може би е най-силната, тъй като е мистериозна и предвестник на силни емоции. Тя изминава пътища, които навлизат в най-съкровените кътчета на душата ни, и то без предразсъдъци и условности. Да свириш заедно с някого, е нещо много интимно,
но и да слушаш музика заедно с някого, би могло да бъде момент на сближаване. Вярвам, че хубавата музика носи със себе си послание за мир и единомислие. И неслучайно изкуството на звуците винаги е била изключителна форма на молитва.
- Ние сме в навечерието на избора на български град за европейска столица на културата. Ще дойдете ли в София през 2019 г.?
- Желая го с цялото си сърце и се надявам това да стане. Вече имам няколко ангажимента за 2019-а, но, ако Господ го желае, ще се върна с голямо удоволствие.
n Четете още в новия брой на списание "Всичко за жената"
София 2019-а благодари за съдействието и за снимките на Алесия Наварино и на Костанца Иванова за организирането на интервюто.
Материалът е на вестник "24 часа"
Коментари (0)
Вашият коментар