В днешно време се наслаждаваме на удобството на голям брой безпрецедентни технологии, непознати на човечеството преди 5, 10 или 50 години. По-голямата част от вещите, които ни заобикалят, съществуват от доста по-отдавна. Предците ни може и да не са пишели есемеси и да са си правели селфита, но са се глезили с тоалетна с пускаща се вода, силна бира и фешън чанти.
На тези страници ще откриете най-старите достигнали до нас образци от някои всекидневни предмети. Разбира се, повечето от тях са познати на човечеството и от по-рано, но “първите издания” рядко са съхранени.
Най-старите чорапи на света са открити в Египет и датират отпреди 15 века. Дизайнът им е повече от интересен - заради разделението между пръстите, така че да могат да се носят с джапанки (почти като днешните чичковци, обути в страстоубийствената комбинация от сандали и чорапи).
Вероятно преди това хората са носели обувки на босо, защото първият чепик е на цели 5500 години! Намерен е непокътнат от времето в пещера в Армения - вероятно благодарение на сламата и засъхналата тор, с които е натъпкан. Изработен е от цяло парче телешка кожа - техника, която в днешно време е знак за качество и силно завишава цените.
Почти толкова древна е и първата готварска рецепта, записана преди 5000 години. Произлиза от Шумер и дава инструкции за приготвянето на бира. Счита се, че полученото пиво е особено силно и съдържа плуващи парченца от т.нар. бирен хляб. Останалите съставки са малц, мед, оризови шушулки и плодово вино.
Не по-малко странни са елементите и на друго археологическо откритие - най-старата дамска чанта, използвана преди 4500 години. Открита е край Лайпциг, Германия, покрита със стотици... кучешки зъби, явно служещи за украса.
Стремежът към удобство е “родил” и най-ранните панталони, носени от двама шамани от провинция Синдзян в Китай около 1300 г. пр. Хр. С почти същата кройка като съвременните, тези панталони се считат за първите, пригодени за езда и оборудвани с по-здрав плат в областта на чатала.
Съхраняването на зрението от вредните UV лъчи пък е причина за създаването на първите слънчеви очила преди повече от 800 г. Открити на остров Бафинова земя в северната част на Канада, те е трябвало да предпазват ескимосите, които ги носели, от отразеното в снега ярко слънце.
Връщайки се обратно в Европа, откриваме и най-стария съхранен сутиен. Носен е от някоя придворна дама в замъка “Ленгберг” в Австрия преди 500 г. и впечатлява археолозите с дантелената си украса, от която, уви, не е запазено почти нищо.
1500 г. по-рано знатните мъже в гр. Ефес, Турция, са ходели по нужда съвсем цивилизовано, тъй като струя вода е отнасяла отпадъците към близката река в първата тоалетна с течаща вода в света.
На другия край на Стария континент - в Лунд, Швеция, е намерен най-старият презерватив, изработен от свинско черво около 1640 г. и за многократна употреба. Заедно с него е открито и указание на латински за това как да се мие кондомът с топло мляко, така че да се избегне предаването на венерически болести.
Египетските жители пък са могли да ходят благодарение на протези на ходило още през 1000 г. пр. Хр., чиято ефективност е доказана с тестове с точно копие днес.
Никое от тези открития обаче не би било възможно, ако не беше първият глобус, “изписан” върху яйце от щраус преди 510 г. в Италия. Вероятно изделието е създадено в работилницата на Леонардо да Винчи и отразява познанията за Новия свят, получени в резултат от Великите географски открития.
ДЕТЕЛИНА ГЪРБАТОВА, вестник "Труд"
Коментари (0)
Вашият коментар