Със захлаждането и ваденето на дебелите дрехи идва още нещо - загубата на стройна фигура, която сме оформили през лятото. През есента и зимата не е много приятно човек да се разхожда и да тича в парка. Или обядът му да е от таратор или свежа залата.
Има няколко трика, с които да ядем по-малко и да запазим мечтаното тегло.
1. Хранете се с лявата ръка, ако сте десничари
Колкото и да се наслаждавате на вечерята, опитайте се да я хапвате с лявата ръка, ако сте десничар. И обратно. Изледване на психолози от Университета на Южна Калифорния показва, че хората, които ядат с по-слабата си ръка, консумират по-малко в сравнение с останалите. Между другото, те използват за изследването си яденето на пуканки.
2. По-голяма вилица
Може и да звучи странно, но дори размерът на вилицата има значение. Трима учени от Университета в Юта доказват точно това с изследване през 2011 г. Заради него те влизат в няколко италиански ресторанта и следят количеството храна, които клиентите поглъщат с два вида вилици - по-голяма и по-малка. "Наблюдавахме, че хората посещават ресторант с една точно определена цел - да задоволят глада си, заради което отделят известни усилия и средства. А размерът на вилицата беше средство за измерване докъде са стигнали целта си", пишат учените в доклада. Те установяват, че хората хапват по-малко от препълнена чиния, ако се хранят с по-голяма вилица.
3. Чаша вода преди ядене
Изпиването на пълна чаша вода преди хранене е един от най-добрите трикове да ядем по-малко.
Течността запълва голяма част от стомаха ви, така че по-бързо ще се почувствате сит, когато обядвате. За тази цел може да ползвате не само вода - сок или фреш може да свърши същата работа. Но в никакъв случай не посягайте към газираните напитки, студените чайове или кафето. Това са калории, от които тялото ви няма нужда изобщо. Може да добавите и малко лимонов сок към водата. Между другото, това помага и при гадене.
4. Порции в малки купи
Проучване от 2012 г. доказва, че хората слагат по-малко количество според чинията, с която се хранят. Според учените това се дължи на оптическа илюзия, позната като теорията за излюзията "Делбьоф". В нея видимата големина на един кръг - в случая храната, се възприема според кръга, който е около нея - тоест чинията. Умът ни се опитва да комбинира двата кръга в една и съща картина.
Така възприемаме едно и също количество от обяда ни като по-малко или по-голямо според размера на чинията, в която е поставен.
В изследване от 2003 г. учени правят подобен експеримент. 85 специалисти вземат различни по големина купи, във всяка от които има еднакво количество сладолед. Накрая се установява, че хората, хапвали от по-големите купи, са изяли с 31% повече сладолед от всички останали.
Така че, ако искате да хапвате по-малко, просто ползвайте по-малки чинии и купи.
5. Без телевизия по време на вечеря
Колкото по-разсеяни сме, толкова повече ядем. И това е научно доказано. Хора, които редят пасианси на таблета или гледат любимото си телевизионно предаване, са по-малко сити след хранене.
Затова много по-често посягат към допълнителна храна - чипс, бисквити или каквото имат подръка. Просто е - нямат ясното съзнание какво и колко са вечеряли. Друг лесен трик е да внимавате с каква скорост се храните. Ако го правите по-бавно, ще приемете по-малко храна. А и помага да усетите удоволствието от вкусната вечеря.
6. Дръжте храната на голямо разстояние
Удобството и визуалният контакт също оказват влияние на това колко количество храна поглъщаме. Помислете какво се случва с магазина - нареждате се на опашката. И докато чакате човека пред вас да плати покупките си, се оглеждате и си харесвате нещо - малък шоколад, дъвки, бонбони. Същото е и с храната. Забелязвали ли сте, че по-често посягате към продуктите, които са най-отпред в хладилника, отколкото към тези в задната редица? За да хапвате по-малко, поставете здравословната храна като плодове и зеленчуци така че да ги видите веднага щом отворите вратата.
7. Съобразявайте се с цвета на чинията
Заради изследване на хранителните навици през 2011 г. група хора трябва да си сипят паста с бял сос в бяла чиния. По-късно правят същия опит, но вече цветът на чиниите е различен - той е червен. Оказва се, че в първия случай хората са консумирали по-голямо количество. Цветът на соса се е слял с с цвета на чинията, затова и те не са обърнали внимание колко точно паста ядат. Изводът е, когато ядете от голяма чиния, по-добре направете така, че тя да контрастира с цвета на храната, за да ядете по-малко.
8. Представяйте си, че това е любимото ви ястие
Не подценявайте силата на подсъзнанието. Може да подозирате, че когато мислите за хранене, ядете повече. Но всъщност е обратното - хората приемат по-малко храна, ако си представят, че това е любимото им ястие. Но не трябва само да си представяте визуално как в чинията ви е пепърстек например. А и какъв е вкусът му. Учените обясняват това явление с привикването. "До известна степен представянето на определено преживяване може да е негов заместител", казва Хоаким Восгъроу, който прави проучване по темата.
9. Режете продуктите на малки парчета
Нарязването на храната на малки парчета е трик мозъкът ни да мисли, че сме хапнали повече храна. 310 студенти се включват в проучване на Аризонския държавен университет. Всеки от тях получава по една и съща багета хляб. Но при някои тя е срязана на 4 части. След като са изяли колкото искат от нея, те получават правото не безплатен обяд. Оказва се, че студентите с цялата багета приемат много повече калории след това от останалите. Така че следващия път, когато си вземете сандвич, го нарежете на 4 парчета. Бисквита или десерт също може да се разчупи поне на две.
10. Не яжте направо от опаковката
Стомахът ви не може да брои. Когато не може да видите колко ядете, е по-лесно да поемете два или три пъти повече храна от обикновено. Затова винаги използвайте чиния, купичка или дори салфетка, за да знаете каква е порцията ви за обяд. Истината е, че за да ядете по-малко, трябва да обърнете внимание на всичко - не само на чинията, вилицата или цвета на купичката. Помислете как се чувства тялото ви, след като сте хапнали нещо определено. Ако ви стане тежко на стомаха, не повтаряйте. Но ако чувствате прилив на енергия, погрижете се то да присъства във вашето меню.
Материалът е на вестник "24 часа"
Коментари (0)
Вашият коментар