З-ма японци с “Нобел” за синята LED лампа

Излъчващ синя светлина диод

Трио японски учени, открили светодиодите за енергоспестяващите крушки, получиха Нобелова награда за физика вчера.

85-годишният Исаму Акасаки и 54-годишният Хироши Амано са професори в университета в Нагоя. Шуджи Накамура, на 60 години, е роден в Япония, но живее в САЩ и преподава в Калифорнийския университет.

“Благодарение на тяхното откритие днес имаме по-трайна и ефективна алтернатива на старите източници на светлина. Нобеловите награди са създадени именно затова - да отличават постижения, донесли голяма полза на човечеството”, се казва в съобщението на Шведската кралска академия на науките за приза. 

Проферсор Шуджи Накамура показва изобретението.
Проферсор Шуджи Накамура показва изобретението.

Макар и наградени сега, учените създават излъчващи синкава светлина диоди още преди 20-ина години. “Произвеждайки ярка синя светлина от полупроводници, те постигнаха нещо, към което изследователите се стремят от десетилетия”, пише “Дейли мейл”.

Комбинацията на синия със съществуващите червени и зелени диоди води до

ново поколение

светещи в бяло

лампи,

ярки, икономични, по-качествени. Те са известни като LED осветление.

Много специалисти и фирми са опитвали това, но безуспешно.

Нобелистите ще си поделят парично възнаграждение от 8 млн. шведски крони ($ 1 млн). Те се нареждат в престижната листа от 196 физици - лауреати на наградата от 1901 г. насам.

Събуден през нощта в Япония, за да научи новината, проф. Накамура възкликна пред медиите: “Това е невероятно!”

На пресконференция в Токио проф. Акасаки разказа как често му казвали, че изследователската му работа няма да даде плодове, поне през миналото столетие. Това обаче не го разколебало.

“Наистина крушките с нажежаеми жички осветяваха XX век, но XXI век ще се огрява от LED лампите”, каза той.

Членът на Нобеловия комитет проф. Инганас коментира, че “откритието би направило Алфред Нобел много щастлив”. Според Ройтерс изобретението им ги нарежда сред имена като Алберт Айнщайн, Нилс Бор и семейство Кюри.

“Това е огромно постижение, приносът на тримата лауреати е безценен. Като откриват LED осветлението, те проправят път на бялата, спестяваща енергия,

по-ярка и щадяща

природата

светлина

- оцени ги колегата им от Кеймбридж сър Колин Хъмфрис.

Физиците са вторите, отличени с “Нобел” тази година. Първи бяха медиците завчера.

Миналата година наградата за физика получиха Питър Хигс и Франсоа Енглер за работата им в областта на теорията на елементарните частици и поведението им в електромагнитни полета. Кандидатите за “Нобел” трябва да са живи при награждаването. Информират ги, че са отличени, малко преди официалното съобщение.

ИСАМУ АКАСАКИ
ИСАМУ АКАСАКИ

Крушката на ХХI в. -

икономична и трайна

Познати доскоро предимно като индикаторни лампи в електронно оборудване, светодиодите навлязоха мощно и в осветлението за бита.

Енергоспестяващите крушки издържат 100 000 часа, за разлика от луминесцентните лампи, чиято трайност е 10 000 часа, и от обикновените волфрамови крушки - 1000 часа.

Светодиодите хабят и около 90 на сто по-малко енергия от крушките с жички. А около една четвърт от световната консумация на електричество отива за осветление.

Европейският съюз забрани изцяло пускането на пазара след 1 септември 2012 г. на всички разновидности на класическите крушки с нажежаема жичка, предназначени за осветление в бита.

LED осветлението има по-висок коефициент на полезно действие от луминесцентните лампи и е по-чист екологично продукт. Като недостатък може да се посочи все още високата му цена. 

ХИРОШО АМАНО
ХИРОШО АМАНО

Приносът на светодиодите може да отиде далеч отвъд осветлението, смятат учените. Те проучват използването им в биомедицината и електроинженерството. В медицината например те може да се използват за по-прецизно облъчване на тумори.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене