Пенчо КОВАЧЕВ, "24 часа"
Гледайте новия филм "Отрова за мишки, или как да си направим банка", но не тръгвайте към салона с огромна кошница. И освен пуканки, си вземете комедиен ключ. Макар че на хората, които се трупат пред КТБ, едва ли им е до смях.
Филмът на режисьора Костантин Буров е оригинален и нестандартен прочит на времето малко преди и малко след 10 ноември 1989 г. Началото на
т.нар. преход
е видян през
очите на
четирима крадци
Заради обири на домове в ТВУ (трудово-възпитателно училище) попада Пацо (Николай Йовин) - честен крадец със свои си принципи, които не му позволяват да тараши църкви и да отмъква икони.
В ТВУ, естествено, попада в бандата на Смока (Иван Панайотов) - крадец без скрупули, Гудата (Бисер Маринов), който никога не губи, и Черньо (Петър Генков), който не може да чете и пише, но може да краде. По едно време между тях ще се появи красивата музикантка Елена (Лора Декова), която също ще стане обект на кражба.
Четиримата приятели превръщат училището в професионална школа, стават перфектни в занаята и когато идва "новото време", се оказва, че са изключително добре подготвени за него. Девизът им - "Ако не крадеш, ще бъдеш ограбен!", ги мотивира, а и те не изпитват морални угризения.
Истинска находка на авторите е да "настанят" четиримата си герои в недовършен блок в цял недоизграден квартал. Домове, които социализмът вече нямаше сили да направи, а преходът не си губи времето да довърши. При соца кражбите се наричаха присвояване, при демокрацията - "демонтиране на системата".
Четиримата не се интересуват особено от политическите промени и битки за властта. Но като отлични професионалиста са във вихъра си и печелят от всичко - дори от партийните символи. Бързо натрупват пари, с които могат да си направят дори собствена банка.
Фъв филма има и доста документални кадри от първите митинги, от празните магазини и опашките в Лукановата зима, от спонтанните протести. Те не дразнят, напротив, връщат спомените на зрителите и дообогатяват идеята на екипа.
Накрая четиримата обират и собствената си банка. А устремът на протестиращите хора от последните митинги постепенно преминава в каданс и завършва със стопкадър.
Свърши ли енергията на народа да се бори за по-добър живот и
срещу кражбите
и далаверите
на властниците?
Авторите оставят отговора на този въпрос за зрителите. Стига те да са разбрали, че в демокрацията по български все още не е открита ефикасна отрова за мишки. Да не говорим за едрите плъхове.
Филмът на Константин Буров е сниман цели 5 години. Причината освен липса на достатъчно пари е и смъртта на продуцента Андрей Алтъпармаков. Работата довършва съпругата му Нина, която е и монтажист на филма.
Преди премиерата му във вторник вечерта по молба на Нина Алтъпармакова зрителите почетоха с едноминутно мълчание паметта на съпруга й, дал началната скорост на този успешен български филм.
Коментари (0)
Вашият коментар