Преди около 18 г. съпругът на Саня Армутлиева - англичанинът Тим, я завел на пътешествие из Франция. Сменяли дестинацията на всеки 3 дни и обикаляли по ресторанти, препоръчани от справочника “Мишлен”. “Това беше истинско кулинарно кръщение. Експлозия от изумителни вкусове. Нов свят”, разказва тя пред "24 часа".
Дотогава готвенето ѝ се струвало като губене на време. Можела да прави кекс и голяма палачинка. Рецептите приготвяла с майка си още като дете. Но допреди да срещне Тим, нямала достатъчно желание да практикува наученото.
Мъжът ѝ обаче, като истински ценител на хубавата храна, събудил интереса ѝ към комбинациите от вкусове и насладата от добре приготвените ястия.
Може да се каже, че оттогава Саня Армутлиева чиракува при него в кулинарно отношение. Той ѝ показва рецепти от различни кухни и я учи как да ги приготвя. Но по-често се случва така, че тя и децата само се наслаждават на неговите специалитети.
“Вкъщи шефът в
кухнята не съм аз,
а по-добрият готвач
Приела съм с удоволствие ролята на чирак и така е и до днес. Освен това съм прекрасен дегустатор”, смее се Саня.
Макар че няма свои специалитети и не готви много често, от време на време и тя се изявява в кухнята. Най-вече когато Тим отсъства. В повечето случаи оценката на малката ѝ дъщеря е такава: “Страхотно беше, но дади (на английски daddy означава татко - б.а.) го прави още по-добре.”
Тим глези семейството си всеки ден. Явно е наследил таланта от майка си. Свекървата на Саня била страхотна готвачка и много експериментирала в кухнята. Саня и Тим разполагат със сериозен арсенал от кулинарни книги, повечето подарени от нея.
Вкъщи имат негласно разпределение на труда -
той готви, а тя раздига масата
и мие съдовете след
вечеря
Децата - 14-годишната Маргарита и 11-годишната Алма, най обичат баща им да направи любимите им спагети. Саня ги нарекла спагети “Тим” - със сос от патладжан, чушка, тиквичка, песто и горгонзола.
Семейството обича всякаква кухня, но най-вече италианската и френската, в които Тим безспорно е специалист.
Със Саня се стараят да готвят здравословно и да използват предимно биопродукти. Киноата често присъства в семейното меню.
Денят на Саня започва в същия дух. Сутрин тя закусва фреш, мюсли с овесено мляко, ядки, семена, сушени плодове и някакъв пресен плод - например нарязана нектарина. На обед хапва някаква салата, а вечер - запечено във фурната радичио с пармезан, пълнозърнест ориз и броколи на пара или пък “Тим паста” например.
Два пъти в седмицата тя ходи на активна каланетика, като единия път води и майка си със себе си. Тя е на 70 години, но спортува с дъщеря си.
“Карам и колело в планината с мъжа си.
Често, когато
пътуваме, вземаме колела под
наем и правим преходи в различни
краища на света”,
разказва Саня Армутлиева.
За втора поредна година тя е жури в музикалното предаване за таланти на Нова тв “Х Фактор”, което се излъчва всеки вторник и четвъртък от 22,00 ч.
Повече от 20 години Саня ръководи една от най-големите музикални компании у нас “Вирджиния рекърдс”. Именно покрай музикалния бизнес се запознава и с Тим.
Съпругът ѝ е част от екипа на световния промоутър “Лайф Нейшън” и се занимава с организацията на големи музикални събития у нас и в цяла Източна Европа. Оженили се в Берлин, докато Саня били бременна в шестия месец с Маргарита.
Тиквена кремсупа с кротони с чедър и розмарин
ПРОДУКТИ
Зехтин, 2 клончета пресен розмарин, 1 голяма глава лук, 5 скилидки чесън, 2 моркова, 1 малка до средна тиква, 2 кубчета зеленчуков бульон
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
1. Загряваме зехтина в средно голяма тенджера, пускаме розмарина в него за 30 сек на силен огън, да го овкуси и да стане хрупкав, след което го изваждаме.
2. Слагаме нарязания лук на среден огън за 2 мин, последван от чесъна. Оставяме ги за 5 мин, докато лукът стане прозрачен. Добавяме морковите на парченца.
3. Добавяме обелената и нарязана на парчета тиква и за кратко оставяме на огъня. Добавяме зехтин, ако се налага. Паралелно сме направили бульон от вода и 2 зеленчукови кубчета. (У дома към бульона добавяме и един специфичен английски продукт, наречен мармайт - основно съдържа екстракт от мая, децата там го ядат и намазан върху филия, който купуваме от английски магазин в София.) Бульонът е толкова, че да покрие всичко в тенджерата.
4. Варим 30 мин на среден огън и пасираме сместа. Нарязваме няколко филийки пълнозърнест хляб (най-хубаво става с орехов), слагаме върху тях чедър и запичаме във фурната. След като ги извадим, изчакваме малко да изстинат и нарязваме на средно големи парчета. Преди да сервираме крем супата, във всяка порция добавяме няколко тиквени семки, капки тиквено олио, листенца розмарин и кротони с чедър.
Коментари (0)
Вашият коментар