Ако те е страх от мечки, не ходи в гората. Ако те е страх от височини, не гледай тези снимки. Рууфтопингът (Rooftopping) е сравнително ново начинание, възникнало като хоби на фотографи, търсещи силни усещания. Пионерите в областта често пренебрегват правилници, бягат от охранители или… от градски грабливи птици, които защитават гнездата си. Заради забраните много от фотографите снимат само част от себе си или носят маски, за да не показват идентичността си.
ДИМИТЪР ЧЕРКЕЗОВ
Понякога предмет на вниманието представляват и опасни недовършени строежи и кранове - важното е да е екстремно и гледката да е яка.
Най-подходящото време за рууфтопинг е вечерта, тъй като видимостта е намалена и вероятността някой охранител да забележи търсача на силни усещания и по-малка. Множеството светлини на мегаполисите правят снимките незабравими. Подходящите дрехи също “отварят много врати” - в офис сградите трябва строго официално облекло, докато на строежите няма по-подходяща дреха от работническия гащеризон.
В днешно време всеки може да се сдобие с качествен фотоапарат, но определено не всеки има смелостта да се заеме с нещо такова. От композиционна гледна точка се прави всичко от нашумелите напоследък селфита до класически снимки или панорами. Разбира се обаче е трудно да мислиш за композиция и настройки, когато си на стотици метри над земята.
Макар че в България небостъргачите не са в излишък, и тук се наблюдава вълна от последователи на това хоби. Търговският център или осмият етаж на блока далеч не са Емпайър стейт билдинг, но ентусиасти не липсват.
Материалът е на вестник "Труд"
Коментари (0)
Вашият коментар