Можете ли да завидите на кучето си, че е по-успяло от вас на пазара на труда? Оказва се, че да.
Докато повечето хора от по-старите поколения се страхуват, че машините ще им вземат хляба и работата, те не осъзнават, че над тях е надвиснала по-голяма заплаха.
Кучето отдавна е много повече от домашен любимец. Много хора смятат своите четириноги приятели за членове на семейството макар и да не могат да мият чинии, да хвърлят боклука или… да се разходят сами. Ще ви разкажем за осем професии, отдавна окупирани изцяло от животните. Това се дължи основно на факта, че животните притежават повече качества, за да се справят добре на работното място - например обоняние и бързи реакции. От друга страна, някои от дейностите са свързани и с рискове за живота и работодателите предпочитат да поставят под опасност кучешкия, а не човешкия живот.
Четириногите са и евтина работна ръка - не получават заплати, за тях не се дължат осигуровки. Инвестициите се изчерпват с обучението и “вкусни” награди за труда им.
Планински спасител на 4 крака
Професията на планинския спасител е доста стара, тъй като хората се разхождат в планините от векове, а природата често е безмилостна.
За това “призвание” се избират само кучета, които имат изключително развити умения за ловуване и са готови да преминат през изключително много трудности.
Хората понякога са безпомощни да помогнат без вярно куче, което да помогне на турист в беда.
Космати болногледачи
Кучето Моли и нейните колеги са обучени специално да създават приятни емоции у хората. Кучета като нея често “работят” в болници, старчески домове, училища и летища, за да осигурят психически комфорт на хората, страдащи от тежки болести.
Чие настроение не би се оправило, когато прегърнете едно любвеобвилно куче. Играта с него също може да окаже положително влияние.
Научно установено е, че когато котка лежи на счупен крайник, той зараства по-бързо. Категорични резултати за кучета с такова приложение все още няма, но много скоро може да се потвърди, че доброто влияние на кучето може да е както върху психиката, така и върху физиката на човека.
Освен всичко останало една разходка с куче в приятна среда може да промени настроението на боледуващия от депресия. В България все още болниците не залагат на кучешка терапия, дори не до пускат домашни любимци в сградите си, но кой знае дали един ден и у нас няма да се появят лаещи болногледачи.
Превозват хора и товари
Въпреки че оригиналното приложение на кучешките впрягове е било да транспортират товари и хора, има и кучета професионални състезатели (като Кракър и Тъкър). Все още обаче има региони, в които този вид впрягове се използват за превоз на поща и товари.
На Антарктида например кучешките впрягове са забранени като нехуманни. Нуждата обаче налага употребата им в по-бедните райони. Кучетата са добре обучени, макар и да не са много ефективни за средата, в която са принудени да “работят”.
А и с тях се пестят средства за гориво.
Пробиха и в киното
Актьорите отдавна не са само хора. Пример за това е Уги, който е участвал в номинирания за “Оскар” филм “Актьорът". Кучето дори е участвало в номинации за награди, след като е било включено в списъка на актьорите след края на филма.
Много персонажи са навлезли във всекидневието на хората и са стимулирали деца да искат кучета от родителите си.
Бетовен и Ласи са само два примера за успешно интегриране на животни в киното и телевизията.
Има и животни актьори, които играят “лоши” роли: хапят и нападат добрите герои.
Овчарките и днес пазят стадата
Овчарското куче си остава незаменимо дори в XXI век. Кери е обучена така, че да използва инстинктите си за ловуване, без всъщност да напада овцете. Също така овчарските кучета неизменно се подчиняват на командите на стопаните си.
Дори модерни млади фермери не могат да се лишат от традиционните услуги на най-добрия приятел на човека.
Въпреки електрическите огради пастири и всички нови методи кучето по естествен начин се грижи за стадото, като едновременно защитава добитъка и го направлява в определена посока.
Добрите овчарски кучета са скъпи и изискват дресировка, но се изплащат за кратко време заради вярната и качествена работа на конкурентна цена.
На модния подиум
Модният подиум винаги е впечатлявал с ексцентрични идеи. Четириноги любимци със статут на супермодели далеч не са рядкост.
Солиел (вдясно) не е просто куче, а моден хит. Много компании търсят фотогенични кучета, които да представят продуктите им. Солиел наистина е постигнала американската мечта, тъй като е била просто кутре, родено на улицата, а сега е на върха на модната индустрия. И всичко това без да се измъчва с постоянни диети и хапчета за отслабване.
Работата не се изчерпва само с модни линии за кучета. Някои компании предпочитат да рекламират продуктите си чрез такива домашни любимци. Кучето е еднакво добре прието от всички социални, етнически и религиозни групи и не се предполага, че ще обиди някого - дори напротив, всеки му се радва.
В търсене на трюфели
Трюфелите са много ценна стока, и вече ги търсят по по-нетрадиционен начин - с помощта на приятелите ни на четири лапи вместо с прасета. Това може да потвърди Зоуи, която се занимава с този занаят в Орегон. Кучетата са по-лесни за дресировка и издържат повече от прасетата. За сметка на това имат нужда от дресировка. Прасетата естествено търсят трюфели, но пък понякога ги ядат и е по-трудно да се контролират.
Самите трюфели са гъби, известни с употребата си като афродизиак. Цената им достига до 7000 долара за килограм.
Опредлено това е много доходоносна кучешка професия. Да си дресьор за лов на трюфели също се превръща в желана професия в САЩ.
Сапьори по летищата
Кучетата, които надушват бомби, работят във военни зони и на други места, които могат да се сметнат за рискови - летищата например. Интересното е, че тези “сапьори” преминават през съвсем различно обучение от кучетата, които търсят хора. Всяко куче трябва да дава много ясни и конкретни знаци на своя дресьор. Най-често кучето ляга на мястото, на което смята, че има бомба. Идеята е да се избягват резките движения, характерни за полицейските кучета например, заради “експлозивното” естество на работа. Природозащитниците не са единодушни в мнението си за тази куческа професия, но тези смели кучета жертват живота си всеки ден в служба на обществото. А добрата новина е, че носът им рядко им изневерява.
Материалът е на вестник "Труд"
Коментари (0)
Вашият коментар