Красивата кожа и чистото лице са нещо като визитна картичка за нежната половина на човечеството. Да, ясно е, че и двете са резултат на генетичното наследство, но дори най-благословената в това отношение жена трябва да полага грижа за себе си. Най-мощното помощно средство е хубавата козметика.
Все по-голяма популярност напоследък набира мицеларната вода, известна още като мицеларен разтвор. Тя е прозрачна и рядко има миризма. Макар че е шумно рекламирана отскоро, тя съществува от близо 20 г. Служи за почистване на лицето и измества все по-често тоалетното мляко и тониците. Причината за това е леката и безвредна формула на продукта. Тайната му се крие в мицелите. Те са
малки сферични образувания, съставени от естери на мастни киселини
Вътрешната им част е хидрофобна и е насочена към водната среда, а външната - хидрофилна, без контакт с водата.
Мицелите са широко разпространени в природата, в това число и в човешкия организъм. Пример за такива са биологичните мембрани в него. Те са направени от фосфолипиди и разликата е, че те са разположени в два слоя. Най-важното качество на биомембраната е нейната избирателна пропускливост. Тя се дължи най-вече на мембранните протеини. Това означава, че размерът, електрическият заряд, химическите свойства на атомите, йоните и молекулите, опитващи се да проникнат в клетката, се преценяват грижливо, преди да им се позволи да прекосят границата.
Функционирането на мицела е подобно, но малко по-опростено. При контакт с повърхността на кожата хидрофобната му част се разтваря и задържа във вътрешността излишните замърсявания, които са водонеразтворими и няма как да бъдат отстранени само с вода. Когато обаче мицелът влезе в контакт с тях, променя структурата си и хидрофобните опашки “хващат” молекулата мазнина. На практика, когато използваме мицеларна вода, ние премахваме всички молекули мазнина от кожата си без агресивното влияние на алкохола, който може да ги разтвори. Използването му обаче дразни и изсушава кожата.
Мицеларната вода е добро средство за почистване дори на най-чувствителните кожи
Такова го прави не само липсата на алкохол, но и хипоалергенната формула. Още един неин плюс е, че запазва баланса в хидро-липидния слой на кожата заради съдържанието на ксилитол, манитол и екстракт от краставица. Освен това оказва успокояващо, хидратиращо и тонизиращо действие. В същото време почиства кожата в дълбочина и е едно от най-добрите средства за отстраняване на водоустойчив макиаж, за който иначе е нужен специален вид тоалетно мляко. А след това
не е нужно да миете лицето си с вода
Специфичните съставки, добавени в някои от видовете мицеларни води, ги правят подходящи при борба с проблеми като розацея, различни видове дерматит, акне, много суха или много мазна кожа.
Добре е да почиствате лицето си на два етапа, ако използвате мицеларна вода. В първия трябва да отстраните грима си, а във втория обтрийте с чист памучен тампон, напоен с разтвора, лицето си. По този начин по кожата ви ще остане фин слой от водни молекули и естери на мастните киселини, които ще я защитят за по-дълго.
Мицеларна вода може да бъде намерена в почти всеки магазин, а цените обичайно са от около 10 лв. нагоре, но има и по-евтини. Както в много случаи, и тук сумата е определяща за качеството, но дерматолози препоръчват използването на продукта от марки, които произвеждат медицинска козметика.
Коментари (0)
Вашият коментар