Сондата “Филе” без слънце, може да умре

Сондата “Филе” се стабилизира върху кометата 67Р/ Чурюмов-Герасименко вчера и предаде първите снимки. Завчера за първи път в историята човекът успя да спусне апарат върху комета, носеща се в Космоса на 500 милиона километра от Земята.

При кацането обаче сондата е попаднала в дупка и се е килнала

До нея не достига достатъчно слънчева светлина, затова има риск батериите ѝ да не могат да се презаредят и апаратът да замлъкне завинаги, пише в. “Дейли мейл”.

Ако е така, остават му 30-ина часа живот, обявиха от Европейската космическа агенция (ЕКА).

“Филе” е докоснала повърхността, а после с няколко отскока на километър височина е изхвръкнала на стотици метри от мястото, предвидено за кацане, смятат специалистите от ЕКА. Това бе площадката “Агилкия”, кръстена на остров в река Нил, където са пренасяли древноегипетски статуи от остров Филе.

“Според нас сондата лежи наклонена върху кометата под ъгъл 30 градуса”, каза на пресконференция шефът на френската част от проекта “Розета” Филип Годон.

Всички немеханични уреди работят отлично, но учените няма да включват механичните инструменти, за да не разклатят сондата, обясни ръководителят на проекта Паоло Фери.

“Ако ги задвижим сега, “Филе” може да се преобърне. Когато установим размера на ъгъла, под който роботът е наклонен, ще знаем какви инструменти могат да се използват”, допълни той.

Сондата очевидно е заседнала на сянка в неравност на терена и Слънцето я огрява само 90 минути на 12 часа. Ако за това време слънчевите панели не се заредят, сондата престава да работи, защото батериите ѝ имат живот 20-30 часа.

Досега 8 от 10-те уреда на робота са събрали и предали данни.

Експертите чакат още изображения от “Филе”, за да изяснят точното ѝ местонахождение и съдбата на апарата.

Първите снимки показват сондата с размери на пералня машина, наклонена настрани върху нещо като склон. На изображенията личи напукана,

неравна сивкава повърхност

Едно от трите крачета на “Филе” изглежда не я докосва.

Учените са в напрегнато очакване около съдбата на робота, но уверяват, че дори постигнатото досега е епохално завоевание.

По данните от “Филе” специалистите ще анализират повърхността на 67Р/Чурюмов-Герасименко и се надяват да разгадаят тайни за произхода на Слънчевата система.

Космическата сонда “Розета” бе изстреляна преди 10 г. и прелетя близо 7 млрд. км, преди да достигне целта си през август. Тогава влезе в орбита около кометата. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене