Обръщайте много внимание на чинчилата, но по едно и също време в денонощието

СНИМКИ: РОЙТЕРС И АРХИВ

Стела Атанасова, "24 часа"

Сова ли сте, или кукумявка? На този въпрос трябва да си отговорите най-напред, преди да решите дали да вземете в дома си малка пухкава чинчила. Причината е, че този вид гризачи са нощни. Това значи, че те ще бъдат най-активни през нощта, в най-добрия случай призори или по здрач. Така или иначе трябва да изкарват светлата фаза на денонощието в относително спокойствие, защото тогава обичат да подремват.
Чинчилата е от Южна Америка.

Името
идва от
индианското
племе
чинча,

което е използвало кожата на тези бозайници за облекло. И инките са правили същото. Днес кожено палто от тах струва близо 100 хил. долара. За него са необходими не по-малко от 300 животни.

И докато индианците са използвали за облеклата си единствените два диви вида чинчила, то днес има десетки култивирани породи за домашно отглеждане. Всички те обаче изглеждат почти по един и същи начин - приличат на катерици, като ушите и пухкавата им опашка са по-малки. Имат огромни черни очи и живеят между 15 и 20 години, но не е изключено да изкарат и 22-23 г. Представителите на домашните породи могат да достигнат дължина от 25 см до 35 см, като опашката им достига не повече от 1/3 от тялото.

Най-често срещаните разцветки на козината им са сива, бяла или черна, като коремът им задължително е бял. Нея чинчилата поддържа с

всекидневна
пясъчна "баня"

Затова в клетките им винаги трябва да има ваничка с чист пясък и 1/10 талк. Самата клетка е добре да бъде просторна и на няколко нива, тъй като чинчилите са много енергични животни. Това съвсем не значи, че са непрекъснато гладни. Чинчилите се хранят само когато имат нужда, затова е добре да държите хранилката им винаги заредена с люцерна, сушени плодове, ядки и сено. Ако все пак решите да ги гощавате по час, имайте предвид, че биологичният им часовник е много стриктен. И най-малката промяна в хранителния им режим води до стрес на организма им. Това се отнася и за храната им. Всяка смяна в диетата им трябва да е постепенна, но най-важното е тя да съдържа много влакнини и малко мазнини. Трябва да имат непрекъснато вода, макар че и те като останалите гризачи не пият много.

Чинчилите се обучават много лесно. Тайната отново е в храната и по-конкретно в стафидите. Сушените плодове им действат почти като наркотик - веднъж щом я подушат, ще дойдат веднага при вас. Именно с тях можете да наградите заслужено животното, когато успеете да го приучите на някой номер, например само да се качва на рамото ви. Хубаво е този вид уроци да се правят всеки ден по едно и също време, отново заради точния им биологичен часовник. По него ще приучите и себе си да обръщате внимание достатъчно честно на домашния си любимец. Това

ще го накара
да се привърже
към вас

Ако не отделяте на чинчилата достатъчно време, тя непременно ще ви напомни за себе си, като ви закачи на няколко пъти. Може дори да ви гризне леко, ако я ядосате, но това се случва рядко. Заради игривостта може да помислите да вземете другарче. То обаче трябва да бъде от същия пол, даже от същото котило. Най-добрият вариант е да са на една възраст и да живеят от малки заедно.

Този тип любимци не са като котките и нямат нужда непрекъснато да ги мачкате и галите. Още повече, че тялото им е доста нежно и ако не сте внимателни, може да ги нараните.

СЛАБО МЯСТО

Профилактиката е най-важна, за да не се стига до болести

“Когато отглеждате чинчила, най-важното нещо е профилактиката”, обяснява д-р Ралица Гикова. Така няма да ви се налага след това да лекувате животното, а това е важно, тъй като то е малко и при него не може да има продължително лечение. Трябва да внимавате ушите му да са винаги чисти и крачетата му да не стоят в обелки от плодове или зеленчуци, защото влагата им е противопоказна. “Добре е да оглеждате областта около ануса, тъй като може да се получат космено-фекални топчици, които могат да предизвикат раздразнение на кожата и екземи”, съветва доктор Гикова. Неправилната им диета пък може да доведе до чревни проблеми. Най-честите причини за това са недостатъчното съдържание на фибри в храната им и прекалено многото въглехидрати.
Отново заради храненето, но в комбинация с резки температурни промени, чинчилата е възможно да направи пневмония или друг вид инфекция на горните дихателни пътища.
Неправилната подредба на зъбите на животното или забиване на груба храната в лигавицата на устната кухина, може да доведе до появата на абсцес или възпаление. Липсата на достатъчно количество минерали също може да е причина за неправилно развитие на зъбите.

 Рядко, но не и невъзможно е да бъде нападната от гъбички. Те могат да се внесат отвън със сеното, заедно с други ектопаразити. Водят до поява на локални безкосмени участъци по тялото и цялостно безпокойство на животното. Ако забележите това, незабавно потърсете ветеринар, който да овладее ситуацията. В случай че сеното е запрашено и некачествено, може да причините и конюнктивит.

“Освен обичайната храна, е добре да се приемат витамини и минерали за повишаване на имунната система”, допълва ветеринарката.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене