Юми Реджеб, "24 часа"
Противно на очакванията не лекциите са мястото, на което може да бъдат засечени много студенти от един курс на едно място. Това са Банско, Боровец и Пампорово на 8 декември - празника на студентите. Всяка година хиляди младежи заминават вкупом, за да отбележат този ден. За повечето от тях това си е чист алкохолен туризъм. В деня на голямото събитие фейсбук бива залят с хиляди снимки на маси, бутилки с уиски и водка, клипове и пожелания. Нищо ново и нищо, което изглежда учудващо.
През последните две години обаче се забелязват две нови модни течения в отбелязването на 8 декември.
Празнуването започва все по-рано.
Този път денят се пада в понеделник. Студентите започнаха да напускат София и да се отправят към избраните дестинации още в петък. Най-купуваните пакети тази зима са от 5 до 9 декември. Така студентският запой трае цели 5 дни. По-притеснителното обаче е, че все повече 12-класници започват да честват датата. “В последните години все повече се наблюдава тази тенденция. Изведнъж абитуриентите вкупом се разболяват около датите на празника.
После ги виждам как качват снимки във фейсбук от кръчми с техни приятели студенти”, разказва учителката от бургаско училище Р. В. Тя допълва, че може би се влияят от познатите си, които вече са в университета.
Избързват още отсега да видят какво е да си студент, и да празнуваш 8 декември и да се напиеш. “За едно дете в гимназията това е голямо събитие. Те чакат с нетърпение да завършат само за да ходят по такъв тип купони”, обяснява бургаската учителка. Казва, че както тя, така и нейни колеги, са предприели нужните мерки това да не се случва. За тази цел не уважават извинителните им бележки, без да са се чули с родителите им.
В начина и местата за посещение особена промяна през годините не се забелязва. Все по-актуално е обаче, вместо да се ходи на хотел, да се наемат отделни къщи. Това се прави от цели компании. Предимно са предназначени за 12 до 15 човека. Има селища, които предлагат две или три помещения в един двор. В последните години изключително много такива се изградиха в Родопите и Стара планина. Там ходят отбрани компании само от близки приятели и приготвят всичко сами. На много по-заден план вече са ресторантите с куверт и програма.
Избират другия вариант, защото във вилата са сами и няма кой да им прави забележки за силна музика. Обикновено точно затова плащат за вили, които са в края на някое село. Така може да правят каквото пожелаят без никакъв надзор, без страх от полиция или пък управа на заведение.
Не се тревожат и от гневни съседи, защото тези места се обитават предимно от много възрастни хора.
Първокурсниците пък предпочитат да ходят на хижи.
Най-търсена е “Алеко”, защото е близост до София. Избират този вариант, тъй като все още не се познават достатъчно добре, за да предприемат по-дълго пътуване. Ходят най-често с влак до мястото, което са избрали. Друга предпочитана дестинация от тях е Студентски град. В дискотеките там се организират тематични партита. Най-актуалната промоция е, че колкото повече колеги доведеш, толкова по-евтин ще бъде алкохолът. Изводът е, че първокурсникът е най-практичен. Той търси най-близкото и най-достъпно място. Едва в следващите години се насочва към зимните курорти.
Студентите от Варна пътуват най-рядко. В повечето случаи те остават в града и отбелязват датата там. Така е, защото зимните курорти са им много далеч. Същото се отнася и за тези от Бургас.
Най-интересната нова тенденция е тази на българските студенти, които учат в чужбина. Там подобен празник няма.
Затова се връщат специално в България, за да го отбележат. Най-много са тези, които следват във Виена и Лондон. Идват си в деня преди празника и заминават веднага след това.
Коментари (0)
Вашият коментар