Като малка Йоланта Делибозова си играела с тесто вместо с пластилин

Мила Попова, "24 часа"

Пляска, мешник, чолбур, крайшник. Това не са измислени думи, а имената на стари национални ястия от различни краища на България, които малко хора са чували, камо ли - опитвали. Йоланта Делибозова-Йоли не само може да ги готви, а и се надява да ги събере в книга. Тях и още куп непознати нашенски специалитети, които местни баби по селата в България са я учили да приготвя. Йоли работи по идеята с Десислава Димитрова - национален координатор за движението Slow Food, което насърчава местните кулинарни традиции и отглеждането на местни сортове култури и животни.

Какво е пляска, Йоли научила от леля Рукие от село Яворница. "Състои се от каша, в която има само брашно и вода, а пълнежът е нещо, което може да се откъсне от градината, полето или гората. Рукие казва, че пляската произлиза от най-бедните години в региона, наистина от нищо нещо, но тя все пак слага по едно-две яйца. Така направих и аз", обяснява тя. Плънката е от 2 връзки пресен лук и 1 връзка магданоз, задушени в 2 с.л. олио. За тестото се разбъркват 2 яйца с 1,5 ч.ч. вода, 2 ч.ч. брашно и сол на вкус. Две с.л. масло се слага в тавата и се загрява във фурната на 200 градуса, докато се стопи и покафенее. Върху него се сипва половината от кашата и се пече 4-5 мин, колкото да засъхне. Върху нея се разпределя плънката и се залива с останалата каша. Пляската се пече 20 - 25 мин, докато се зачерви.

Тази и другите рецепти Йоли описва в блога си, а отскоро и в личния си сайт.

Всеки ден тя отговаря
на купища въпроси,

с които почитатели и нейни близки я заливат там. Питат кое как се приготвя, искат кулинарни съвети за нейни и други рецепти. И никого не оставя без отговор. "И няма да остане. Казвам по две думи на всекиго, стига да мога да помогна", усмихва се чаровната Йоли. Тя е единствената българка, която гледаме по кулинарния канал 24Kitchen. Скоро от телевизията ще започнат да излъчват повторение на сезона, който екипът засне миналата година в Тетевенския балкан и показа в няколко държави. По същия канал поредици водят Джейми Оливър и Дона Хейн, както и Рудолф ван Веен и сърбинът Ненад Великович, които Йоли познава лично. Сега мечтае да се срещне с любимеца си - Антъни Бордейн.

Йоли се учи да готви още като дете. Тогава си

играела с тесто
вместо с пластилин

Правела питки, плетеници, козуначета, които изпичала на плочата на газовата печка в голямата къща в Бургас, където живеело семейството . После хранела куклите си с тестените специалитети.

Каквото останело, изяждала с удоволствие, макар че питките били в сивкави цветове от непрекъснатото мачкане и месене.

Баба Йонка я научила да ги меси. "Аз често говоря за нея, сигурно на хората им е вече досадно, но това е положението. Баба ми беше невероятна домакиня. Тя няма нито един работен ден, винаги се е грижела за дома и семейството. Сега хората нямат тази възможност", разказва Йоли. Баба я отгледала, защото като малка не ходела на детска градина. Така че първите си рецепти научила от нея, а после развила заложбите си, за да направи кариера в кулинарния бранш. "Много е приятно да имам вътрешното удовлетворение, че всичко съм постигнала сама, без никой да ме лансира. Това ми носи вътрешен мир. От това по-важно няма - да си в хармония в себе си", казва водещата.
Въпреки многото работа в Софийската филхармония, където свири от години, тя готви всеки ден. По малко, за да не остава за дояждане. За обяд винаги има домашна гозба, а вечер набляга на аламинутите - паниран кашкавал, шницели, пържоли и други бързи ястия. "Като ме питат защо обичам да готвя, казвам: ами много просто, защото обичам да ям", смее се Йоли. "Затова и сутрин като стана от сън съм гладна. Хапвам за закуска нещо плътно, за да ме изкара до обяд. Най-много

обичам да закусвам
някаква супа,

на това ме научи баща ми", разказва Йоли.

Кулинарната слабост са десертите. Обича да ги прави и украсява, но не и да ги яде. По-скоро е фен на соленото, пикантното, киселото, отколкото на сладкото. Почти всички сладкиши, които снима и качва на сайта си, Йоли приготвя с масло. Това е продуктът, който винаги стои в хладилника .

След като приготви поредната вкуснотия и я аранжира по уникалния си начин, Йоли я изнася на балкона. "Там клеча известно време и гледам да има слънце, защото вътре е тъмно и нищо не излиза", смее се тя. Снимките са нейна запазена марка, защото са цветни, с перфектно качество, а храната изглежда красива и примамлива. Всъщност Йоли снима с най-обикновено малко любителско апаратче и е съвсем самоука. Не е ходила на курс по фотография, нито по готварство.

За празниците Йоли залага на националните традиции, затова за Коледа смята да приготви капама. Тази година тя и синът Цанко ще празнуват с приятели. За да има порция за всеки, решили, че ястието в гювеч е най-подходящо. Съпругът на Йоли, известният диригент Цанко Делибозов, почина миналата година. Със сигурност животът се е променил много оттогава, но Йоли продължава да е все така позитивна и чаровно усмихната, каквато я познаваме от екрана.

РЕЦЕПТАТА НА ВОДЕЩАТА

Чолбур

Продукти

За 4 порции: 50 г масло, 2 с.л. брашно, 1 равна с.л. сладък червен пипер, гореща вода, сол и черен пипер на вкус, 1 яйце за застройка, 6 - 8 яйца, 2 скилидки чесън, лют пипер

Начин на приготвяне

Правим светла запръжка от маслото и брашното, като червения пипер слагаме накрая, за да не прегори.

Разбъркваме и разреждаме с горещата вода. Слагаме толкова, колкото преценим, че ни харесва на гъстота. Чорбата трябва да е плътна. Подправяме със сол и черен пипер.

Сипваме на струйка едно разбито яйце, след като чорбата кипне. Разбъркваме леко, за да се образуват нишки.

Чукваме от ниско в чорбата едно по едно яйцата и ги оставяме на тих огън да се забулят. Варим 6 -7 мин. Накрая нарязваме на тънки филийки чесъна и го добавяме към чорбата.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене