Розово езеро шашка учените по света

Хилиър е езеро, разположено на остров Мидъл, който е най-големият от архипелага Решерш и се намира недалеч от южните брегове на Западна Австралия. Бихте си казали, че няма нищо мистериозно в едно езеро, но тук няма да сте прави, тъй като цветът на това е розов.

През 1950 г. екип от учени се заема с изследването на розовото езеро. Те се надявали да открият в солените му води особен вид водорасли Dunaliella salina, образуващи червен пигмент. Те виреят и в други подобни езера в Австралия. Сред тях например е това край град Есперанс във вътрешността на страната. Учените обаче претърпели пълен крах, тъй като се оказало, че в пробите с вода от Хилиър не се съдържат такива водорасли. И до днес цветът на водата му си остава истинска загадка и още не се знае какво причинява този ярък цвят.

Първите сведения за розовото езеро на остров Мидъл са от 1802 г. Тогава британският мореплавател и хидрограф Матю Флиндърс посещава тези места на път за Сидни. След него в периода между 1820 и 1840 г. на острова се заселват за кратко ловци на китове и тюлени. В началото на XX век започват да добиват сол, но след 6 години се отказват и оттогава островът с розовото езеро почти не е посещаван.
Според последните сведения има нова теория за цвета на езерото. А тя е, че той се променя в резултат на зелени водорасли Dunaliella Salina, Halobacterium Halobacteria cutirubrum. Те растат в солената кора на дъното на езерото. Розовият цвят се дължи и на високата концентрация на рядък вид скарида. След като водата на езерото достига соленост, по-голяма от тази на морската вода, температурата е достатъчно висока, а осветлението адекватно, във водораслите започва да се натрупва червен пигмент от бета-каротин.

Езерото Хилиър не е винаги с искрящо розов цвят. Сред местните се носят легенди, че ако уникалната багра изчезне и не се възвърне в две поредни години, ще настъпи природна катастрофа, която ще доведе до много тежки за човечеството последици. Затова някои събират вълшебната течност в бутилки.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене