Джаджите на 2014 година

Списание “Тайм” направи класация на най-интересните джаджи през изминалата година. За 2014 г. са избрани технологични удари, които помагат да подобрим и улесним ежедневието си.

Много от джаджите са породени от конкретна идея на човек или екип и са разработени с помощта на събрани от дарения средства. Такива са филтър срещу ебола, чип, който не ви дава да се прегърбите, телефони, които не ви издават, пръчка за селфи, кутия, която разпределя лекарствата по дни и часове и серия от играчки - екшънгерои за момичета.

Много от джаджите вече са хит на пазара:

Интелигентен

космически кораб

Никой не е успял досега да стигне до Марс от първия опит. Не го направиха нито САЩ, нито Русия. Но на 24 септември Индия успя. Нейният апарат “Мангалян” навлезе в орбита около Червената планета - технологичен успех, който нито една друга азиатска страна не е постигнала.

Изграждането на апарата струваше на Делхи само 74 милиона долара, по-малко от бюджета на филма “Гравитация”. На борда на апарата има само 5 инструмента, с които могат да се измерят метана в атмосферата на Марс и състава на повърхностния слой. С него обаче Индия показа космическите си мускули.

Ръчен часовник компютър

Повечето интелигентни часовници се опитват да предложат функции, различни от тези на мобилния телефон. Резултатите обаче невинаги са добри.

Часовникът “Епъл” е избрал друга линия и напълно дава усещането за компютър на китката, като въвежда нов интерфейс, комбиниращ тъчскрийн и бутони. Освен че показва времето, този часовник може да праща съобщения, да показва посоките, да мери фитнес натоварването ви и да прави електронни разплащания.

Летящ

скейтборд

Дъска, която лети над земята, е мечта за хиляди маниаци от дебюта на научнофантастичния филм “Завръщане в бъдещето” - част 2, през 1989 г. Калифорнийската фирма “Ксендо” успя да конструира такава дъска. Има обаче няколко условия, за да може да се случи това.

Летящата дъска може да се повдига само на няколко сантиметра над земята, и то само над материал от проводников тип като мед или алуминий. Батерията ѝ може да издържи едва 15 минути. До момента са произведени само 10 такива дъски. Технологияга, използвана в тях, обаче може да се окаже революционна.

Безжично електричество

Вече имаме безжичен интернет и безжични телефони. Защо тогава уредите, които използваме всеки ден, все още са прикрепени с кабели към стената?

Американската фирма WiTricity от Масачузетс работи в тази насока и е създала технология за безжично електричество. В основата ѝ е намотка, която се включва в контакта и създава магнитно поле. То от своя страна дава електрически заряд на различни предмети в стаята на разстояние до 2,4 м. Технологията вече е изпробвана върху електромобилите на “Тойота”. Планът на фирмата е до 10 години стаите ни да са така обзаведени, че всички електроуреди вътре - лампи, телевизори, стереоуредби да се захранват от една централна зарядна база.

Хладилна камера прави всичко на партито

Повече от 60 години хладилните камери вършеха идеална работа, като предоставяха достатъчно лед за всяко парти. Това беше преди появата на новия суперумен охладител, който прави всичко и около който се събират хората на купона. Той служи за хладилна камера за храна и напитки, има блендер, с който може да си правите различни коктейли, и USB зареждачка за мобилни телефони. Освен това има високоговорител и колелца, така че може да го придвижвате по всякакви терени.

Реактор с ядрен синтез

Ядреният синтез - производството на енергия от сливането на ядрата на водорода, винаги е бил светая светих на енергетиката. До момента никой не е успявал да го постигне. През октомври обаче компанията “Локхийд Мартин” обяви, че е постигнала технологичен пробив, който ще ѝ позволи да създава компактни реактори за синтез.

До едно десетилетие те ще са достатъчно малки, за да се побират в каросерия на камион. Дизайнът на реактора предвижда задържане на процеса в магнитно огледално поле, за да бъде контролирана реакцията. Компанията не дава повече подробности за процеса.

Чип не разрешава да се прегърбите

Повечето хора имат стойка, която често им докарва болки в гърба. “Просто забравяме” - това е най-разпространеният отговор, който дават. На помощ идва джаджата Lumo BodyTech, която ви напомня постоянно да се изправяте. Тя прилича на чип и се закачва за ризата. Анализира позицията на врата и на гръбначния стълб и вибрира, когато те не са в идеалната стойка. Понякога системата вибрира дори ако се наведете за телефона си. Успехът ѝ на пазара е наистина впечатляващ.

Предмети от 3D принтер

Може да звучи като научна фантастика, но благодарение на 3D принтерите дизайнерите вече могат да създават предмети от дигитални отпечатъци, като полагат на пластове пластмаса. Само през изминалата година в училищата вече има колички за уроците по физика, учените имат принтирани отливки на човешки органи, а производителите на самолети започнаха да правят резервни части.

Смартфон пази

личното пространство

Смартфонът Blackphone е създаден така, че поставя защитата на личното пространство над всичко друго. Устройството е завършено след изтичането на данни покрай аферата “Сноудън”. Апаратът работи с направена по поръчка система “Андроид”, от която са премахнати функции, които могат да направят данните ви уязвими.

Той също така е оборудван със софтуер, който шифрова телефонни обаждания, текстове и данни за това какво сте търсили в мрежата.

Преводач от езика

на глухонемите

Комуникацията между глухонемите и останалите хора винаги е била трудна и изисква помощта на специални преводачи. На помощ дойде “Уни” - таблет с програма, който следи жестомимичния говор на глухонемите с помощта на камери за движение. След това превежда знаците, използвани от глухонемите в САЩ, в изговорени думи, а тях - в текст. И всичко това в реално време!

Компанията “Моушън Сейви” от Сан Франциско, разработила таблета, се ръководи от глух мениджър. Райън Кембъл твърди, че нуждата от такова пособие в ежедневието е крещяща.

Екран за дигитално изкуство

Има толкова много художници, които рисуват на и за компютри. Поставянето на дигитални творби на стените в стаята обаче досега бе почти невъзможно. Компанията “Илектрик обджектс” разработи тънък плосък екран с размери 33 на 55 сантиметра. Той е окабелен така, че да представя дигитални произведения на изкуството.

Яркостта на екрана намалява в тандем със слънчевата светлина, а матираната повърхност блокира външни отблясъци, така че екранът наподобява истинска картина.

Приложение на смартфона пък дава възможност да сменяте това, което показва рамката.

По-различната

електрическа кола

Досега електроавтомобилите не бяха особено привлекателни за клиентите - бавни, без определен профил и доста скъпи. Новата кола на Бе Ем Ве - BMW i3, обаче е съвсем различна. Освен че може да изкара между 113 и 177 км с едно 3-часово зареждане, водачите използват един педал, който е едновременно за газ и спирачка.

За да не остане колата без мощност на пътя, производителите са предвидили и резервно захранване - по желание може да се монтира мотор на газ, който презарежда батериите.

Таблет замества лаптопа на бюрото

Последният хибрид на “Майкрософт” комбинира мощността на лаптоп в 12-инчов тънък таблет. Той може да работи с приложения като Word, Excel и PowerPoint.

Тези функции, съчетани с тънката откачаща се клавиатура и вградено рамо, което държи лаптопа изправен върху бюрото, го прави много подходящ за професионалисти като лекари и бизнесмени. 

Банани с витамин А

предпазват децата

от слепота

30% от децата в тропическа Африка под 5-годишна възраст са застрашени от слепота, тъй като храната им не съдържа достатъчно витамин А. Затова австралийският биогенетик Джеймс Дейл решава малко след 2000 г. да разработи банани, които са богати на този витамин.

Проектът е осъществен с помощта на фондацията “Бил и Мелинда Гейтс”. Изпитанията с хора започват скоро в САЩ. В Африка ще се използва схема, по която ще се дадат на селските старейшини безплатно по 10 фиданки от бананите, които да отглеждат. Условието е те от своя страна да дадат поне 20 от новите филизи на други селяни, които да продължат веригата.

Персонални

опаковки

с лекарства

Ти Джей Паркър управлява електронна аптека, която е много по-различна от всички останали. Тъй като семейството му притежавало аптека години наред, той знае колко е трудно за някои хора, които трябва да вземат по много и различни хапчета през деня, да не се объркат. Затова лекарствата, които пациентите получават от неговата аптека, са в специални пликове и се издърпват от кутия.

Вътре лекарствата са сортирани в хартиени пакетчета, които се откъсват, като на всяко отгоре са написани денят и часът за пиене. За момента услугата се предлага само за пациенти, които имат рецепти с много лекарства, но за в бъдеще Паркър иска да улесни приема на хапчета за всички пациенти.

Филтър се бори с болестта ебола

Най-смъртоносното оръжие на еболата е бързината на болестта. Вирусът се размножава за нула време и превзема имунната ви система. На помощ вече идва филтърът “Хемопюрифайър”, който може да обърне отново баланса в полза на организма ви.

Филтърът, в който има протеина лектин, привлича вирусите на ебола и ги изсмуква от кръвта, която циркулира през него. Машината е изпробвана само веднъж върху пациент в Германия, но е успяла да помогне, като го е излекувала от инфекцията. В бъдеще лекарите се надяват подобни филтри да бъдат използвани и срещу други вируси, като хепатит например.

 Пръстен предупреждава, че имате имейл

Като много работещи жени Кристина Меркандо държи смартфона в чантата си, така че се налага постоянно да рови за него вътре, за да проверява за важни съобщения. Заради това тя създаде серията от пръстени “Рингли”, които могат да бъдат програмирани да светят, когато дамата получи имейл от шефа си, съобщение от шофьора ѝ или от който и да е друг номер, който е вкарала в групата на важните за нея хора.

Меркандо, която е бивш мениджър по продуктите и дизайна в “Ибей”, вече е събрала от спонсори повече от 1 милион долара, за да реализира плана си.

Екшън героини за момиченца

Амбициите на момиченцата много се влияят от техните игри. Когато двете майки Доун Надо и Джули Керуин започнали да търсят нещо подходящо на пазара обаче, не открили нито една играчка на момиче екшънгероиня. Нямало нищо по-различно от барбита, някои от които не могат да си сгънат дори крака.

Двете жени събрали 162 906 долара и поръчали серията IAmElemental, която представя различни жени героини. Всяка фигура представя “елемент” на героизма като твърдост, постоянство и честност.

“Идеята, че момичетата също могат да спасят света, е много заразяваща”, коментира Доун Надо.

Баскетболна топка - треньор

При спортните тренировки, както и при бизнеса няма нищо по-ценно от събраните данни за постиженията. Американска компания разработи интелигентно устройство, което се монтира на баскетболна топка така, че записва цялата траектория на движенията ѝ.

Девет сензора отчитат всички движения на играча от начина на подаване до нивото на умора. Блутут чип изпраща цялата информация до мобилно приложение, където играчът може да сравнява своите данни. Ако нещо се обърка по време на самата игра, гласът на треньора с помощта на приложението може да призове играча да тича по-бързо или да поправи някое подаване.

Затворническа

стая за релакс

По 23 часа на ден 200 затворници, които излежават присъдите си в единични килии в най-големия затвор в щата Орегон, САЩ, не виждат нищо друго освен малка бяла килия. Според изследователите това може да доведе до влошено психично здраве, агресия и опити за самоубийство.

Миналата година ръководството на затвора започва експеримент - позволява на затворниците да прекарват своя 1 час свободно време на ден в “синя стая”, в която плейър прожектира видеофилми за открити пустини, водопади и други пейзажи. Филмите, чиято цел е да успокояват затворниците, били приети толкова добре, че синята стая вече се използва от гардовете като превенция срещу лошо поведение.

Пръчка за селфи

Ако 2013-а беше годината, когато селфи стана гореща дума, то 2014-а стана годината, в която селфитата се превърнаха в културен феномен. Според сондажите поне четвърт от американците са постнали свое селфи в някоя от социалните мрежи.

Усещайки новия пазар, няколко компании пуснаха пръчка, подобна на четка за зъби, на която поставяте мобилните си телефони и така ги отдалечавате от себе си, за да си направите по-добра снимка.

Климатик намалява

сметката за ток

Американците плащат повече от 11 млрд. долара всяка година за отопление с климатици, като една значителна част от топлината би могла да бъде икономисана, когато собствениците не са вкъщи. IT консултантът Гартърн Лесли решил да разработи умен климатик, който от май е на пазара.

Новият “Арос” има елегантен външен вид и е снабден с мобилно приложение, което следи къде се намират собствениците му с помощта на джипиес. Той може да се включи или изключи в зависимост от това колко са близо те до дома. Освен това им показва колко са изхарчили, за да охлаждат стаите. Хората, които ползват умния климатик, вече са намалили сметките си с 10%.

Опаковка

става за ядене

Основателят на “Уикифуудс” Дейвид Едуардс създаде опаковки за кисело мляко, сирене и сладолед, които могат да се ядат. Всяка обвивка е съставена от частици от изсушени плодове и други естествени продукти, които са достатъчно малки, за да бъдат споени един към друг с помощта на електричество. Комбинирани са с калций и захар за здравина. Издържат на вода, топлина и студ до момента, в който ги захапете.

Таблет - играчка

Всички деца обичат да си играят на айпад. За да не стоят прекалено дълго пред екрана обаче, бившият инженер от “Гугъл” Прамод Шарма и негов колега създали таблет, който връща децата в реалната игра.

Таблетът “Осмо” показва на екрана макет, който децата трябва да направят със собствените си ръце. Камерата на таблета е настроена така, че да различава физически обекти и следи работата на детето. Ако то е сглобило фигурката правилно, получава награда. Играчката е на пазара от октомври. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене