Cлед като всичко поумня - телефони, часовници, гравни, дойде ред и на... дрехите.
Вероятно на много хора се е случвало да си поръчат дрехи или обувки по интернет. Когато обаче получат продукта, се оказва, че не са избрали подходящия за тях размер. До такова объркване обикновено водят методите на различните дизайнери за определяне на размерите на дрехите и обувките. Много често притеснението, че даден продукт няма да е по мярка, кара потребителите да се откажат от идеята за онлайн покупка.
Вече има решение на проблема с избора на размер на дрехата. Американски учени са създали
умна рокля, която измерва точните мерки на тялото
Нужно е само да я облечете, а след това тъканите, от които е изработена, ще изпратят данните за вашия размер до специално приложение. То може да бъде инсталирано на таблет или телефон, а мерките се запазват в личен акаунт, който ще избере подходящия размер при следващото пазаруване в интернет.
Дизайнерите на смарт дрехи са помислили и за най-големите фенове на фейсбук. Те са създали облекло, което се свързва с вашия акаунт от всяко място. Дрехата позволява да останете във връзка с вашите приятели, без да правите нищо особено. Специалната технология, която е интегрирана в областта на рамото, позволява дискретно да подслушвате, когато
дрехата ви информира за коментари или съобщения,
изпращани от приятелите ви в социалната мрежа.
Специално приложение позволява сами да зададете ритъма на подслушване, така че да създадете собствен език за обратна връзка, който да позволява да разпознаете кой се опитва да се свърже с вас. Освен за функциите дизайнерите са помислили и за естетическия вид на дрехата. Те не просто не са прикрили технологичните компоненти, а са ги направили да изглеждат като ефектна щампа. Тук наистина функционалността се среща с модата.
Не само за почитателите на фейсбук са помислили дизайнерите. Вече има и туитър рокля. Първата такава бе носена от Никол Шерцингер на събитие в Лондон. Елегантната черна рокля имала 2000 LED лампички, които светвали, когато феновете на Никол туитвали в реално време.
Дрехи с вградени слънчеви батерии пък могат да помогнат, когато батерията на телефона се изтощи.
Холандската дизайнерка Паулина ван Донген представи през миналата година на моден форум в Бруклин прототип на рокля, в чиито тъкани са интегрирани соларни клетки.
Моделиерката споделя, че за създаването на тази симбиоза от световете на технологиите и висшата мода са я вдъхновили два основни фактора. Първо, в днешно време всички са зависими от смартфоните си и много често изразяват недоволството си, когато батерията пада в най-неподходящия момент. Второ, опитът на дизайнерката при проектирането на преносими устройства дал добра представа за трудностите и неудобствата, свързани с интегрирането на тежки батерии за джаджи.
Роклята на Ван Донген разполага със 72 гъвкави клетки, свързани с панели върху предната част на дрехата, която може да се разгъва, така че да улови слънчевата светлина. 48 твърди кристални соларни панела пък са вградени в кожените части на раменете на сакото и в кръста, така че да се разгънат, когато е светло, и да се приберат, когато не трябва да се използват.
Устройство със стандартен накрайник се свързва към смартфона ви. По думите на дизайнерката е нужно дрехата да е изложена на слънце само час, за да улови
енергия, достатъчна за зареждането на батерията на телефона до 50%
Друг напредък при съвместяването на дрехи и технологии показва американска фирма, която е разработила система, която да информира за състоянието на тялото по време на тренировка.
Спортистите могат да следят своето здраве с всички биометрични данни в реално време. Нужно е
само да се облече тениска и да се вземе малка черна кутийка в ръка
Информационният модул изпраща биометрични данни от блузата към телефона. Това помага на спортуващите да разберат как ритъмът на дишане и балансът влияяат върху представянето им в залата.
Освен това устройството може да се използва и в ежедневието. То изпраща информация до смартфона за активността през деня, интензивността на натоварване, извървените крачки и изгорените калории.
Да знаят резултатите на тези показатели, е важно за спортистите, но от също толкова голямо значение е и това те да се предпазят от контузии. Това вече е възможно благодарение на новата технология, наречена умни чорапи. Те са създадени специално за бегачи, които да следят не само традиционните индикатори като скорост и изгорени калории, но и
дали извършват движенията правилно
и че не се претоварват. Чорапите тежат по-малко от един грам, в долната част на стъпалото има вградени сензори, а специална гривна, която се прикрепя към глезена, изпраща сигнали до приложение на телефона. Технологията работи като персонален треньор в реално време. Благодарение на сигналите на дисплея на смартфона ви ще се активират точки на стъпалото в различен цвят, ако има претоварване, или движенията не се изпълняват така, че да не се създават предпоставки за контузии.
Синапс роклята е първата по вида си триизмерна рокля. Тя е направена от 150 различни елемента. Изработена е от термопластичен полиуретан - много пластичен материал. В самата рокля има ЕКГ сензор, електрокардиологичен и електроенцефалогичен сензор, които следят мозъчната и сърдечната активност. В дрехата има също така лампички, камера и сензор, реагиращ при доближаването на друг човек.
Светлините в роклята се контролират спрямо данните от различни механизми и алгоритми. Например, ако нивото на внимание на жената, носеща роклята, е високо, лампичките светват. А ако тези нива достигнат 80%,
камерата в дрехата прави снимка,
за да може носещата я след това да види какво е привлякло вниманието ѝ или е станало причина за раздразнение.
Също така, ако пулсът е ускорен и има определени изменения в мозъчната активност, това значи, че някой се намира прекалено близо. Тогава роклята започва да свети с най-голяма яркост като знак към другия човек да се отдалечи.
Материалът е на вестник "24 часа"
Коментари (0)
Вашият коментар