“Манхатън” с аромат на мащерка или “Мохито” с опушен дъх на липа. Такива напитки ще са сред най-модерните тази година. Новият метод на опушване на коктейли с билки и подправки се превръща в хит и трансформира класическите рецепти в екзотични, като им придава нотки на специфични аромати.
“Готови коктейли по стари рецепти се опушват с машинка или ръчно с горелки. Например обгаря се малко мащерка и тя започва да пуши. Този пушек, който носи аромата, се “улавя” в съд, в който после се налива коктейлът. Така ароматът преминава в него”, обяснява Васил Колев, няколкократен национален шампион по барманство.
Новият метод вдъхва втори живот на класическите напитки. Модерни стават забравените стари коктейли, но “опушени” с различни билки и чайове.
Същото важи и за отлежалите коктейли, които се превръщат в хит в баровете по цял свят. Приготвят се пак по класически рецепти. Но това, което ги прави уникални, е, че не се сервират веднага, а се сипват в дъбови бъчви и се оставят да престоят там 2-3 седмици.
И все пак промени се очертават и в самите рецепти. Уискито, което отдавна измести водката в световен мащаб, сега е на път да отстъпи мястото си на брендито. Захарта в напитките намалява за сметка на горчивия или кисел вкус, леката газировка е на почит, а новите коктейли ухаят не на ванилия или плодове, а на чайове.
Брендито е новият бърбън
Калвадос и епълджак (френски ябълкови брендита), както и френският армагнак и пиското, което пият в Чили и Перу (брендита от ферментирал гроздов сок) - тези напитки изместват с пълна газ водката, дори уискито в коктейлите. Брендито е новият бърбън, казват бармани от големи заведения в Западна Европа. Ще се комбинира с пенливо вино и цитрусов сок. Водката присъства само в някои класически рецепти.
Горчивото измества сладкото
“На световно ниво се забелязва тенденция към по-аперитивните, по-горчиви коктейли”, казва Васил Колев. Битерите се използват все повече и бармани предвиждат да са все по-търсени това лято. На мода е дори домашното им производство. Кампарито и други горчиви ликьори от грейпфрут, горчив портокал и различни билки изместват сладките плодови, шоколадови и карамелени ликьори. Захарта в коктейлите намалява за сметка на полезните горчиви билки.
Екстракти от чай влизат в напитките
И като стана дума за билки, зеленият , черният чай и липата намират все по-широко приложение в баровете. Всичко започна от така популярното “Мохито” с липа (“Липито”) или зелен чай вместо с мента, които обаче вече са демоде. Сега комбинацията на концентрирана липова запарка с бял ром и цитрусов фреш ще е по-актуална и търсена. Като специалист по импровизациите Васил Колев препоръчва комбинацията от бял ром, екстракт от липа (силно концентрирана запарка), сироп от червен портокал, фреш лимон, ликьор от личи и резен краставица в чашата за допълнителна свежест.
Възходът на мексиканския мескал
Мескалът е вид мексиканска алкохолна напитка, която се прави от листата на растението агаве. И макар че го има от дълги години и не е нещо ново, тази година барманите очакват да видят истинския му възход.
Все по-често ще го срещаме в менюто за коктейли, особено в комбинация с ягодови или ментови аромати.
Пенливите вина в комбинация с джин и ликьори
Леката газировка и финият резлив вкус подсилват вкуса и аромата на всяко питие. Затова шампанското и шерито си остават класически придружители на всякакви видове алкохол. Според специалисти отвъд океана тази година френските марки шампанско ще са особено актуални в комбинация с джин и билкови аромати - например от лавандула и джинджифил.
Испанското пенливо вино кава също ще е хит, особено през лятото. Смесено с текила и черешов ликьор, то има сериозен шанс да се превърне в напитката на лято 2015.
България ще е домакин на световното по барманство
В петък бармани от цял свят отпразнуваха Световния ден на бармана. Стотици от тях от десетки държави в момента се подготвят за поредното 64-о световно първенство. Тази година домакин на състезанието ще е България. Това съобщи още миналата пролет Пенчо Пенчев, президент на барманската асоциация, собственик на заведението, предлагащо най-много коктейли в света (с няколко пъти подобряван рекорд в книгата на рекордите “Гинес”).
Специално за състезанието се очаква да пристигнат 700 бармани от цял свят, за да премерят сили в столичен хотел. То ще се проведе от 11 до 15 октомври, като финалът на първенството е на 14-и.
България традиционно е в челната тройка на световните първенства по барманство. На 59-ото първенство през 2010 г. Васил Колев е трети, на 60-ото става световен шампион в класически стил, категория “Коктейл с шампанско”, а на 61-ото в Пекин преди 3 г. - световен шампион в класически стил, категория “Лонг дринк”.
Коментари (0)
Вашият коментар