Да храниш кенгуру и да гушкаш коала

Посетителите могат да нахранят кенгуру. 
Снимки ГЕРГАНА КАТАНСКА 
@marbleto

Къде може да нахраните кенгуро и да погушкате коала? Къде може да ви наръмжат тасманийски дявол и вомбат, както и да видите втората по големина птица в света - казуар ? Разбира се, отговорът е на седмия континент - Австралия. Именно там е и родината на едни от най-отровните същества на планетата, както и мястото където живеят седем от десетте най-опасни змии. Тук всеки паяк може да бъде реална заплаха за живота ви, както и повечето от морските създания.

Когато за пръв път стъпих в Сидни, първото нещо което исках да направя, беше да ида да видя известните австралийски символи като Операта и моста Харбор и разбира се, добре известната из цял свят флора и фауна. Най-известните им представители са сладката коала и скачащото кенгуро, които спадат към групата на т.нар двуутробни животни (животни, които раждат малките си, но ги доизносват в торбичка в тялото си).

Освен сезоните, които са огледални на нашите - когато тук е зима, в Австралия е лято, и обратното, тук и традициите не приличат на европейските. Едно от изключенията са зоологическите градини на Австралия, които повече приличат на паркове, отколкото на градина с клетки. Една от най-големите атракции е, че не само може да видите животните в близка до естествената им среда, но и да ги пипнете и дори нахраните. Разбира се, за всяко нещо се плаща допълнително, дори и сафари разходките, които предлагат.

Зоопаркът също така има и център за пострадали животни, където например преди седмица спасяваха пострадали от дивите летни пожари коали. Зоопаркъ се занимава и с развъждането на застрашени животни.

Коалите

почиват от

прегръдки

на три дни

Коалите са сред основната атракция в зоопарковете. В Сидни, който се намира в щата Нов Южен Уелс, е забранено обаче те да се пипат и да се мачкат. Обикновено в зоологическата градина се поставя по едно животно на евкалиптово дърво и посетителите могат да се снимат с него. Самите животинки се сменят на дървото на половин или един час, или докато сами поискат да си тръгнат, защото им е писнало. Цената на снимка с коала започва от 19,95 долара (26,50 лв). В цената влиза и 10 минутен престой до клетката с животните. Пазач обаче непрекъснато ви следи, за да не ги закачате.

Единственото място на континента, където може да гушнете коала, е щатът „Куинсленд". Там на посетителите е разрешено да гушкат коали до 30 минути дневно. Счита се, че по този начин не навреждате на техния нормален живот. Отделно на коалите за гушкане им е позволено и на всеки три дни да почиват от пипането на хората. Самите коали не миришат и на пипане са мекички толкова, колкото изглеждат.

Интересно за тези животни, които на външен вид приличат на мечета, е, че са изключително лениви и спят по 20 часа в денонощието. От декември до края на февруари обаче започва техният размножителен период, през който са по-активни и издават гърлени звуци. Именно тогава и коалите са най-интересни за разглеждане. Хранят се само с евкалиптови листа и не пият вода, това е и основната причина за тяхната сънливост - нямат достатъчно енергия.

Кенгуруто преяло от сутринта

В австралийските зоопаркове имате възможността да нахраните своето малко любимо кенгуру. За целта в градината продават фунийки с храна срещу 1,32 лева за брой. Така, ако отидете рано сутринта, може наистина да нахраните животинчето, ако обаче се забавите дори с един час - то вече е преяло от масовото хранене на туристите. Това обаче не пречи да го погалите. Малките животни не са агресивни, за разлика от големите, които в повечето случай са изолирани в клетки, за да не нападнат някой посетител.

Повечето от животните в зоологическата градина на парка Федърдейл (на 30 км от Сидни) например, са поставени в заграждения, но има няколко обиколки - тоест по големи заграждения в които човек може да мине по пътечка и да види някои от животните наистина отблизо - като кенгурута, валабита, ехидни и други и по-малък - където животните са по-отдалечени от хората.

За съжаление през деня вомбатите и тасманийския дявол не са особено активни и спяха в хралупите си.

Във Федърдейл загражденията с вомбати и тасманииски дяволи са до кръста на човек, а с допълнителни малки мрежи се пречи на самите животни да прескачат. Въпреки миловидния си вид, те обичат да хапят. Сред най-интересните животни е именно вомбата, който не е толкова интересен, но се счита за един от символите на Австралия. Достига до 1 метър и прилича на нещо средно между бобър и мече. Тасманийският дявол пък няма нищо общо с рисувания герой Таз, а е дребно мършоядно животинче, което обаче е застрашено от изчезване заради болести, които го преследват, както и често биват блъскани по австралийските пътища подобно на българските зайци.

Въпреки че няма нищо сходно с гълъбите, ибисът е птицата, която най-често може да срещнете по австралийските улици, а не само в зоологическите градини. Сред другите големи атракции са втората по големина птица в света - казуара, която прилича на щраус, но за разлика от него има ярко оперение и костен израстък във формата на гребен на главата си. Според учените именно тази птица се доближава най-много до прародителите на царство птици. Една от атракциите са и совите „жабешка уста". Те са оставени на клон и всеки, който поиска, може да ги пипне, стига да не го е страх.

Стойте далече от змиите

Седем от най-отровните змии на планетата живеят именно в Австралия. Подобно на всяка зоологическа градина по света и тук може да видите влечугите, но в клетки. Допускат се снимки само с неотровни змии и срещу допълнително заплащане. За разлика от змиите обаче, паяците, дори и отровните, могат да бъдат срещани свободно в зооградините да плетат мрежи.

Цените

Ако изключим цената на билета до Сидни, който от България започва от 2500 лева, цените на зоопарковете не са много високи. Най-известният зоопарк в Сидни е „Таронга". От централния кей на града, където е и бизнес центърът и Операта, се стига до Таронга за 12 минути с ферибот през залива. Много е важно да се провери сайта на зоопарка, преди да идете, защото може да уцелите ден с намаление до 40 на сто. Такъв ден е 26 януари - денят на националния празник. Цената на билета е 46 австралийски долара (61,11 лв.), комбинацията с ферибот е около $ 52 (69 лв.).

Градината предлага и опция за преспиване в специални сафари палатки и може да се насладите на животински звуци цяла нощ и да посрещнете изгрева със страхотна гледка към Сидни. Това удоволствие струва $ 320 (425 лв.) за възрастни и $ 280 (371,9 лв.) за деца.

Сред най-известните животински паркове е „Федърдейл" на около 30 км западно от Сидни. От центъра на града е много лесно да се стигне до него с влак от транспортната мрежа на града и струва само $ 4 (5,31 лв.) в едната посока. Входът на тази зоологическа градина е 29 долара или 38,5 лева. В сумата влиза и снимката с коала.

Ако направим сравнение със столичния зоопарк - у нас цените започват от 1 лев до 4 лева.

Материалът е на вестник "Труд"

ехидна
ехидна
вомбат
вомбат
плъхоподобно кенгуру
плъхоподобно кенгуру
тасманийски дявол
тасманийски дявол
ибис
ибис
казуар
казуар
коала
коала
сова "жабешка уста"
сова "жабешка уста"
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Предприемачът Джъстин Сун, купил творбата „Комик“ за 6,2 млн. долара, изяде банана
Направи си сам домашен кетчуп и майонеза (+рецепти)
Мария Илиева пее неиздавани песни в НДК
Шер: Тина Търнър поиска помощта ми, за да напусне насилника Айк
Внимавайте какви снимки качвате в интернет. Издават много за вас

Напишете дума/думи за търсене