Всички теории за кърмене са правилни

Всеки педиатър налага на майките своята теория за кърменето, защото смята, че е най-правилна. Но: „Всяко дете е личност и трябва да се подхожда индивидуално”, казва Диди Димова, ръководител на Училище за бъдещи и настоящи родители. Тя заедно с неонатолога д-р Стаменка Дачева разказват какви са различните теории за кърменето и какви са техните предимства и недостатъци.

Колко бързо идва кърмата при раждали по естествен път и със секцио?
Д-р Дачева: Храненето на детето не започва веднага след раждането. То се оставя да се адаптира към извънутробния живот между 2 и 4 часа. А и кърмата на родилата жена се увеличава постепенно. Най-напред тя е коластра, след това е преходно мляко и едва след това идва зрялото мляко, което е в по-голямо количество. Колкото раждането е по-близко до естественото, толкова по-бързо идва кърмата, в разстояние на ден-два. Ако раждането е оперативно, по-тежко е, жената не може да се възстанови или се е наложило да използва медикаменти, това също се отразяват на образуването на кърма. Зрялата кърма идва към петия-шестия ден след раждането.
Димова: Тъй като в началото коластрата на родилката е в минимално количество, бебето се поставя на гърдите, за да усъвършенства своя смукателен рефлекс, но след това се дохранва с адаптирано мляко. Това е практика във всички болници по света. По този начин зърната на майката не се разраняват, а и бебето не се уморява, тъй като млечните канали на майката са много тесни. В началото стомахът на бебето приема 30-60 мл.
Д-р Дачева: Адаптираното мляко не е вредно за детето. По състав се доближава до майчината кърма, единствено не може да достави важните антитела, които се съдържат в млякото на майката. Но в началото е по-важно детето да се засити.

Съществуват различни схеми по отношение количеството еднократна доза кърма, която се дава на детето, и по отношение на интервала, който трябва да се спазва между храненията. Какви са те?
Д-р Дачева: Едната схема на хранене е, когато количеството мляко, което еднократно се дава на детето при необходимите за него 7 хранения на денонощие, се съобразява с неговата възраст – дали то е на един ден, дали е на петнайсет. Интервалът между храненията е 3 часа. Друга схема на хранене е, когато интервалът между храненията е 4 часа. Тогава то се храни 6 пъти и количеството мляко, което се изчислява и му се дава, е малко по-голямо. Винаги е индивидуално за всяко дете.
Димова: Всяко бебе има различна вместимост на стомаха, различен метаболизъм. Децата с по-засилена обмяна се нуждаят от по-голямо количество или по-често хранене. Майчината кърма съдържа 88% вода и 12% сух остатък и затова тя много бързо се преработва и изхвърля от детето, когато е само на кърма. Това се случва за 2-3 часа и то има нужда от ново хранене. И да не забравяме, че ако бебето спи 4 часа между храненията, а не 3, каквато примерно е неговата програма, не бива да се буди за нов прием.
Д-р Дачева: Има още една схема за хранене – свободно или на поискване. При него майката храни детето без режим. Щом то заплаче, тя го слага на гърдата. Не се държи сметка нито за количеството еднократна доза, което ще приеме детето, нито за интервала, в който трябва да се храни. Всички схеми на хранене са правилни. Коя ще се използва при детето, трябва да се реши в екип от педиатъра и майката съобразно неговата зрялост, килограми и метаболизъм.
Димова: Майките, които раждат и скоро след това се връщат на работа, защото са на ръководна длъжност или са студенти, обикновено въвеждат режим на кърмене. Сутрин и вечер те кърмят детето, а докато са на работа, му се дава изцедена кърма. Шишето с кърма се съхранява до 12 часа, винаги право и не на вратата на хладилника, а вътре в него. Ако кърмата е престояла повече от 30 мин извън тялото на майката, независимо дали е била във фризер, хладилник или на масата, трябва да мине през водна баня за 1 мин. И бактериите, които са се превърнали във вредни, ще се унищожат.
Д-р Дачева: Майките с много кърма може да я съхраняват на порции във фризера до 3 месеца. И ако е необходимо, поради намаляване или спиране на млякото, да я ползват напред във времето. Психиката на родилата е свързана с производството на кърма. Ако тя е неспокойна, кърмата може да секне. Тогава резервната храна помага.
Димова: Всеки път след кърмене е добре да се изцеждат гърдите. Така се стимулира производството на кърма и се осигурява резервно количество.
80-90% от най-важното в кърмата и като количество, и като качество детето получава през първите 10 минути. Затова ако майката бърза, нека отдели по 10 мин на гърда за хранене на бебето и то ще получи нужните му антитела. Другото важно нещо, което не бива да притеснява майките, е, че следобед, когато кърмата е по-слаба, може да допълнят храненето с адаптирано мляко. Става въпрос за майките, които са въвели режим на хранене на детето.

Вечно спорен е въпросът да се дава ли вода на малкото или не?
Димова: Според една от теориите на бебетата не бива да се дава вода. Но обикновено след всяко кърмене детето получава по 2-3 лъжички, за да си измие устата и да не му се образуват млечни гъбички. Тъй като една лъжица съдържа 5 мл вода, на едно хранене то приема по 15 мл. Така, въпреки че водата се забранява, то пак я приема. Според друга теория децата е добре да приемат вода, особено ако са на смесено хранене. Голяма част от българските педиатри и специалисти казват, че е добре да се дава вода или детски чай от 100 до 150 мл за 24 часа, защото така се изхвърлят отпадъците, които се получават от метаболизма на детето.
В болниците се държи през нощта бебето да има 6 ч почивка от хранене, за да почине стомашно-чревният му тракт. Тя е между 1 и 7 сутринта, а вкъщи обикновено е между 24 и 6 сутринта. И ако детето е неспокойно през нощта, се дава вода.
Д-р Дачева: Според УНИЦЕФ бъбреците на бебетата не са добре развити и затова не е добре да се претоварват с вода. Но това важи за децата, които са на естествено хранене. Когато бебето е на адаптирано мляко или на смесено хранене, се разрешава да се дава вода или чай - час и половина след хранене. И искам да посъветвам майките да не бързат с отслабването след раждане, а да се хранят пълноценно и с повече плодове и зеленчуци, за да имат качествена кърма. Не бива да отслабват за месец, а за шест, защото има голям риск детето да е с нарушено хранене. Жените, които по една или друга причина не могат да кърмят, не бива да се чувстват виновни, защото е по-важна любовта, с която храната се поднася към детето.

Интервю на Румяна Смилкова

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят
Селена Гомес за Бени Бланко: Виждам бъдеще в тази връзка
3 зодии, които ще имат голям успех до края на годината

Напишете дума/думи за търсене