Лъжат ни с редки риби от Черно море

Екип на “24 часа” улови 500-грамова морска врана

самоубиец, край Варна ври от сафрид и хамсия

Масови измами с редки видове риби от Черно море вървят по рибните борси на север.

В Балчик

предлагат отдавна

изчезналия

минокоп на цена

14 лева за

килограм

Всъщност продават малко пъстро толстолобче, което не струва повече от 4 лв. Цигани във Варна разнасят подобни сладководни екземпляри с рекламата, че това е “дунавски лефер” по 10 лв. за кило. Но такава риба в биологичния свят няма.

Минокопът наподобява по форма таранката, но е изключително вкусен. През 60-те години се е ловял на морски червей на варненския вълнолом, но в последно време се срещат единични екземпляри само около Синеморец. За сметка на това морската врана, която е друга рядка риба, започна да се показва в последните години. Тя е роднина на минокопа и подобно на него се крие в камъните по брега. Затова най-често се лови с харпун.

Няколко морски врани по около килограм бяха уловени през нощта на чепаре на варненския вълнолом. Екип на “24 часа” улови половинкилограмов екземпляр на буната на спирка “Писател” на Златни пясъци. Той клъвна на морски червей, но преди това руснак харпунджия бе отстрелял друг екземпляр. Според стари варненски рибари

враните ходят по

двойки и ако се

хване едната,

другата сама идва

на стръвта от

мъка

по другаря си. Подобна е и легендата за змиорките. Морската врана наподобява лина по форма и има груба черно-виолетова кожа като костура.

Това лято е уникално за рибарите по Северното Черноморие. Очакванията, че сафридът ще дойде през май и юни, почти не се сбъднаха заради студената морска вода. Едва в края на юни, когато по традиция пасажите изчезват към Крим, започна масовото ловене. Сафридът обаче кълвеше през целия юли, когато нощно време идваше от открито море към брега. През целия ден пък се хваща

едра хамсия,

която това лято

е бумът за

рибарите

Повечето ловят нощно време на чепаре с клатене и дълги телескопи, но в края на юли сафридът тръгна само на светеща плувка и морски червей. Най-запалените правеха по 3-4 килограма на вечер, когато рибата слизаше в брега. След началото на августовските горещини сафридът отново изчезна, но след голямата вълна и източния вятър рибата се завърна.

Според учени ихтиолози студени течения са принудили сафрида да остане край Варна, дори на Тюленово рибата я няма, както е през последните години. Тепърва ще проучваме този феномен, каза старши научният сътрудник от Института по океанология Виолин Райков.

“Водата е още топла и едва в началото на септември могат да станат ясни какви ще са миграциите на пасажите през тази година. Задържането на сафрида около Варна не е нещо необичайно, случвало се е и други години”, обясни той.

Стари рибари обаче твърдят, че незапомненото лятно изобилие на сафрид е лош знак за лефера и чернокопа. Вярно, че на чепаре се хванаха отделни бройки от тях, но никой досега не е заловил дребни чернокопчета, които наричат “бръснарски ножчета” и които са предвестник на нашествието на този вид след 15 август. Притеснения има и за другия хищник, паламуда, който трябваше да се покаже при лова от лодка на сафрид. Отделни дребни риби от този вид, наричани “циганки”, са хванати само край Царево.

Заради студената морска вода закъсня и най-масовият улов на кефаловите риби. Едва през последните дни те започнаха да кълват рано сутрин по плажовете, но това вече е почти есенен улов. Няма и заргана, която вече би трябвало да се появи по северните брегове.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене