Най-голямата изненада в литературните среди миналата година, победител в класацията на Goodreads за най-добър роман за 2015 г. и категорично най-продаваната книга на Панаира на книгата на щанда на издателство “Бард”. Суперлативите са напълно заслужени, защото става дума за новата книга на Харпър Ли “И страж да бди на пост”.
Единствено може би думата “нова” е пресилена, защото романът всъщност е написан преди емблематичния “Да убиеш присмехулник”, превърнал авторката си в една от най-добрите писателки на XX век. Изненадата е още по-голяма, защото през годините Харпър Ли много пъти е подчертавала, че няма да пише и да издава нови книги. “Никога” обаче се оказа 55 години. Точно толкова след излизането на първата й книга авторката изненада всички с решението да издаде предишен свой ръкопис.
Предишен по отношение на това кога го е писала, иначе като действие ни пренася двайсет години по-късно от събитията в “Да убиеш присмехулник”. Вече двайсет и шест годишната Джин-Луиза Финч се връща от Ню Йорк да навести своя застаряващ баща Атикус. Спомените я заливат, но тя вече не е дете и й се налага да се освободи от илюзиите на миналото – пътешествие, в което единственият водач е собствената съвест.
Отново се разисква въпросът за равенството. Но не само. Ще цитирам Антон Велчев от “Бард”: “На много сериозно разискване обаче е поставен въпросът за равноправието. Поставя се тезата, че равноправието е особена привилегия, която не се дава, а трябва да бъде заслужена. Властта да избираш (да гласуваш), да вземаш решения, които касаят и другите, властта да задаваш посока, в която да се развива цивилизацията, трябва да се извоюва... чрез съзряване!”
Коментари (0)
Вашият коментар