Съкровищница на българската история и език

В най-българския месец изд. “Хермес” представя забравения исторически роман “Димитър Злочести и Войводата Патрев” от Анчо Калоянов. Издаден за първи път през 1978 г., днес той сякаш е още по-необходим.

Най-вече защото описва един от най-свидните периоди от нашата история – събуждането на народа за организиране на Априлското въстание. И въпреки неговото потушаване остава истинската победа – изковаването на националното самосъзнание. Точно това истинско въстание, което се случва в душите на българите, е основна тема в романа. Авторът стъпва върху сериозни проучвания и исторически факти, но все пак създава по-скоро мистичен, отколкото документален роман.

В него се преплитат исторически периоди, различни гледни точки, интерпретации на реални събития, библейски евангелия, иконографски знаци. Истинският главен герой обаче не е Българският Христос или прототипът на Бойчо Огнянов, а езикът – нашият роден, български език – толкова близък и толкова далечен. Романът е съкровищница, в която се съхраняват фолклорни ценности, архаизми, остарели думи, диалектни изрази. А най-великолепното е, че с промяна на описвания исторически период, се променя и езикът. Той е най-живият, най-пълноценният, най-свидният герой в тази книга. За да се постигне тази съвършена хармония между езика и героите от различните исторически периоди, се изисква не само много талант, но и много познания, каквито Анчо Калоянов неизменно притежава.

Както пише във в. “Литературен фронт” през 1979 г. Марин Георгиев: Събрал в едно познанията си на фолклорист, етнограф, археолог, историк и литератор, извлякъл смисъл от редица библейски притчи въз основа на миналото, през погледа на съвременника той иска да проникне в националната ни съдба.”

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Пари Сен Жермен ще плати на Мбапе 55 милиона евро
Лусил Бол – царицата на комедията, която проправи път за жените в шоубизнеса
Ефикасен домашен сироп при кашлица
В България най-младата баба е на 28 години, а най-младата майка – на 11
Защо Виктория Бекъм и Меган Маркъл вече не си говорят

Напишете дума/думи за търсене