„Майки и дъщери“ не е поредната книга с лесни съвети, които да дадат на жените заблудата, че с пет стъпки ще се превърнат в идеалната майка. Напротив, това е интересен, задълбочен и на места дори шокиращ труд на френската психоаналитичка Вероник Моралди, позната на българските читатели с предишната си книга „Майки и синове“.
Всъщност е задължително четиво за всяка жена – защото дори и да не е (все още) майка, всяка жена е дъщеря. Но то е и за съпрузите, партньорите, бащите, синовете, братята, защото те, дори и не по свое желание, са актьори в безкрайната пиеса майка-дъщеря.
В „Майки и дъщери“ семейната терапевтка изследва как отношенията на безкрайна любов и неизменно желание за отъждествяване с майката с течение на времето се превръщат в съперничество, стремеж да се разграничиш и противопоставиш… а понякога дори и в искрена омраза. Моралди не спестява нищо – тя изследва всички положителни, но и отрицателни емоции, които изпъстрят отношенията майка-дъщеря – нежността, обичта, но и чувството за вина, завистта, гнева…
С нагледни примери от реално анкетирани жени (а и мъже) психоаналитичката показва, че независимо дали дъщерите го признават, или не, майките играят огромно влияние върху техния емоционален, социален и дори сексуален живот. Защото всяка жена се формира като личност, отъждествявайки се или противопоставяйки се на майката – тя винаги е матрицата.
Моралди категорично заявява, че целта й не е да създаде една нещастна картина на отношенията майки-дъщери, а напротив – да даде възможност на всяка жена да осъзнае как всичко преживяно и все още преживявано с майката, е повлияло на личността, която е днес; както и да даде начини как всяка една жена да се освободи от чувството за вина, от потисканите с години чувства, от налаганите стереотипи, за да се помири не само с майката, но най-вече със себе си.
Коментари (0)
Вашият коментар