Гледали ли сте "Бони и Клайд"? Ако сте, то няма как да не помните образа на дамата-бандит Бони Пракър, изигран от Фей Дънауей (в партньорство с чудесния Уорън Бийти).
И на кино, и в действителността обаче, жените-гангстери не са нито толкова много, нито са толкова известни - и още по-малко са толкова идеализирани, като Ал Капоне, например. Но съществуват. И техните истории са също толкова вълнуващи, а в много случаи и по-интересни от тези на мъжете, занимаващи се с обири, убийства, мафиотски игри и организирана престъпност.
В разучаване на темата "жените и престъпността", Mental Floss предлага колекция от 10 съдби на американски гангстерки, за повечето от които не сте и чували.
Бони Паркър е само първата от поредицата бандитки с интересни съдби.
Вижте галерията още 10 от най-известни жени - мафиотски босове през 20 век.
Без съмнение тя е една от най-известните американски гангстерки на 20 век. Паркър се е превърнала в икона не без помощта на Холивуд и кино-класиката "Бони и Клайд". Двойката знаменити обирджии действа с размах между 1931 и 1934-та година Преди да започне да се занимава с обири, Паркър, която е родом от Ровена, Тексас си спечелва репутацията на умна и пряма личност. Тя се запознава с Клайд Бъроу през 1930-та. Въпреки че по това време е омъжена, искрата между двамата веднага припламва. Освен кражбите и убийствата, Бони и Клайд се прочуват и със фотосесията(на снимката), която правят до скривалището си в Джоплин, Мисури. През 1934-та година романтичната история завършва със страховита престрелка с полицията, в която двамата са убити - тя е на 23, а той на 25 години.
Историята на Бони и Клайд е описана от Дороти Провайн в книгата "Историята на Бони Паркър" (1958 г.), в телевизионния филм "Бони и Клайд: истинска история" (1992 г.), в сериите "Бони и Клайд" (2013). Най-известен си остава обаче филма с участието на Фей Дънауей и Уорън Бийти от 1967 година, който има две награди "Оскар".
Наричана "Куийни" в Манхатън и "Мадам Сент-Клер" в Харлем, Стефани е сред най- големите мафиотски босове от 30-те години на 20 век. Имигрантка от френско-африкански произход, десет години след пристигането си в САЩ, тя се прочува сред дискриминираните чернокожи в страната, като им помага да разиграват свои пари на лотария. По онова време това е единствен начин за инвестиция на цветнокожите, на които е забранено ползването на банкови услуги. Въпреки че прави много за малцинствата, Сент-Клер работи основно благодарение на мафията и се радва на съдружие и протекция от страна на Лъки Лучано.
С помощта на мафиота Елсуърт "Бъмпи" Джонсън, мадам Сент-Клер успява да спечели уважението на големия мафиот Дъч Шулц. Тя успява да свидетелства срещу редица корумпирани ченгета, които след това са уволнени. И най-големия й успех е, че съумява да предпази центъра на Ню Йорк от нахлуването на нови банди в края на Сухия режим.
За Сент-Клер са направени два филма: "The Cotton Club" (1984), където е изиграна от Новела Нелсън и "Hoodlum" (1997).
Родена в Тексас (по собствените й думи) Лонг е едра жена, което й донася псевдонима "Мак Трък" по името на производителя на камиони (твърди се, че никой не е смеел да нарича така пред нея). Тя лично предпочита името "Бернис". Опал Лонг е член на бандата на известния мафиот Джон Дилинджър (вдясно на снимката). Домакиня по природа, тя чисти и готви за цялата банда, която приема за свое семейство. Нейният приятел и годеник Ръсел Кларк е член на бандата на Дилинджър, както и нейната сестра Патриша.
През 1934-та Кларк е арестуван, а Опал Лонг се бори за освобождението му от затвора и моли Дилиннджър за съдействие. Скоро тя вече не е добре дошла в бандата и малко след убийството на Дилинджър бива предадена. Опал е арестувана през лятото на 34-та година. В затвора тя не обелва нито дума за своите връзки с престъпния свят. В крайна сметка е пусната и изживява остатъка от живота си на свобода в Чикаго.
На 16 години Хелън Вавризняк се омъжва за престъпника Лестър Джилис, по-известен като Бейбифейс Нелсън. Те имат две деца. Благодарение на мъжа си, който е известен бандит, тя скоро се озовава в списъка с криминално-проявените "обществени врагове на Америка".
Действително, Хелън активно сътрудничи на мъжа си, получил прякора "Бейбифейс" заради детското си лице и дребния си ръст. Тя е арестувана през април 1934-та.
След кратко е пусната, но след като лидерът на бандата Джон Дилинджър е убит, Лестър остава сам с жена си и Джон Пол Чейз.
Те правят планове за нова престъпна група, но през ноември двама агенти от ФБР ги разпознават на улицата. След престрелка, Лестър застрелва полицаите, но е ранен, а Хелън и Джон Пол се погрижват за него. Той умира в ръцете на любимата същата нощ.
Хелън се предава два дни по-късно и е осъдена само на година престой в женски затвор в Мичигън. Петдесет години по-късно, когато умира, тя е погребана до своя любим Бейби Фейс в Чикаго.
Това е псевдоним на Аризона Дони Баркър (позната също като Кейт Баркър). На 19 години тя се омъжва за Джордж Баркър и двамата имат две деца: Херман, Лойд и Фред. Но това семейство не е обикновено: те са криминална фамилия, известна със серия обири, извършени през 1910-та.
Кражбите водят до убийства - и до внимание от страна на пресата. Те са неуловими... до момента, в който съдбата се обръща срещу тях и през 1927-ма Херман се самоубива, за да не бъде заловен. Скоро тримата сина са заловени и осъдени. Аризона изчаква сина си Фред да излезе от затвора и след неговото пускане през 1931-ва следват нови криминални престъпления - последни и за двамата. Те са убити във Флорида през 1935-та след акция на ФБР. Нейната водеща престъпна роля в семейството е поставяна под въпрос неведнъж, но Едгър Хувър я нарича "най-порочния, опасен и изобретателен престъпен ум на изминалото десетилетие", което има влияние върху начина, по който е възприеман публичният й образ.
Легендата за Ма Баркър вдъхновява различни филми: като например гангстерската класика "White Heat". Но характера на Ма Баркър е изигран още по-убедително от Джейн Кроули през 1959-та в "The FBI Story", от Шели Уинтерс в "Bloody Mama" от 1970-та и от Тереза Ръсел в „Обществен враг" през 1996-та.
Въпреки че има връзки с бандата на Джон Дилинджър и Хари Пиърпонт, Елиът не е известна като "гангстер". Всъщност тя е една от най-известните "мадам" на времето си. Тя държи публичен дом в Кокомо, Индиана, който се радва на полицейската защита. За да държи нещата в сигурни ръце с провинциалния публичен дом, тя разчита и на закрилата на различни банди.
Нейният публичен дом служи за укритие на бандата на Хари Пиърпонт след банков обир през 1925-та. По-късно, тя помага за укриване на богатството на Дилинджър, което я нарежда в списъка на „Обществените врагове" през 1933 година, като е заповядано да бъде убита при съпротива.
Въпреки нейните опасни операции и сделки, Елиът не умира от куршум или в затвора. Тя умира от рак на 47 години.
Мари Бейкър е описвана като атрактивна брюнетка с кафяви очи и навика винаги да носи два пистолета със себе си. Общественото внимание е привлечено към нея през 1933-та година във връзка със серия кражби, извършени от нейната банда Пантс Ганг. Бейкър спечелва прякора си "Пантс", заради своите странни привички да събува гащите на заложниците при обирите.
Според легендата онова, което предава Прити Пантс е нейната суета. Докато си проверява грима във витрината по време на обир на бакалия, един от заложниците й успява да избяга и я предава. Скоро тя е заловена и записана в полицейското досие с името Мари Бейкър. По-късно се установява, че тя всъщност се нарича Мис Роуз Дюрант.
Известна като "Фламингото", Хил е гадже на бруклинския гангстер Бъгси Сийгъл. Тя е от беден произход и не крие, че до 17 години не е имала дори един чифт обувки. Родена в Алабама и израснала в Джорджия, тя се премества в Чикаго да търси слава и богатство. Намира малко и от двете, докато работи като счетоводителка за Ал Капоне.
Когато се премества в Лос Анджелис, за да преследва своите актьорски амбиции, тя среща Сийгъл и му става любовница. По-късно той кръщава своя хотел "Фламинго" в Лас Вегас на нея. Сийгъл е убит пред дома на Хил в Холивуд през 1947 година. Вирджиния по някаква случайност не е вкъщи и по-късно заявява "Никога не съм имала ни най-малка представа, че Бен е бил замесен в мафиотски схеми. Не мога да си представя кой го е убил или защо".
Нейните връзки с подземния свят обаче не й прощават. През 1961 година Хил е намерена мъртва в курорт в Австрия, в следствие на свръхдоза преспивателни, но има подозрения, че става дума за убийство.
Тя никога не успява да се реализира като актриса, но нейното име се появява на голям екран във филма "Bugsy", където е изиграна от Анет Бенинг.
Родена през 1933-та в еврейско семейство в източен Харлем, Брикман пораства, възхищавайки се на славата на Вирджиния Хил. Тя споделя възхищението си години по-късно пред биографа си Тереза Карпентер.
Нейните "постижения" са в областта на лихварството, дрогата и незаконната лотария. По-късно, Брикман става информатор на полицията. Нейните доноси и свидетелства пред съда довеждат до серия арести на криминално проявени. През 1992-та Брикман разказва своята история в книгата "Mob Girl: A Woman's Life In the Underworld".
Тя става известна като гаджето на Джон Дилинджър, с когото обикаля страната. Тя е съучастник в серия криминални престъпления. Арестувана е и лежи две години в затвора. През това време Дилинджър умира. Тя е пусната през 1936-та и започва нов живот чрез лекции на тема колко лошо е да се правят престъпления. Умира 33 години по-късно.
Коментари (0)
Вашият коментар