Известният българин създава 3 километров път в италианското езеро Изео
Над половин милион души ще могат да ходят по вода. Тази възможност ще предостави световноизвестният български скулптор Христо Явашев и новата му инсталация "Плаващи пристани" след броени дни.
Към момента българинът и екипът му
са монтирали над 220 000 милиона плаващи полиетиленови кубове
С тяхна помощ ще бъде създаден три - километров път, който ще свърже континенталната суша с два малки острови в италианското езеро. Посетителите ще могат да се разходят напълно свободно по 70 000 кв.м платформа. Тя е адаптирана по специален начин към вълните и движението на водата, така че усещането да се доближава максимално до "ходенето по вода".
"За първи път, в рамките на 16 дни - от 18 юни до 3 юли, вие ще можете да ходите по вода", заявява Кристо пред 2000 хил. жители на остров Монте Изоло. Островът се намира в центъра на италианското езеро Изео и до него се достига единствено и само с воден транспорт.
Очаква се инсталацията "Плаващите пристани" да привлече над половин милион туристи, което е значително малко предвид интереса към творчеството на феноменалния българин. Това се дължи до голяма степен на разположението на езерото в северната и не толкова популярна част на Италия. За сравнение предишните арт-инсталации на Христо Явашев и починалата му съпруга Жан-Клод са събирали буквално тълпи от туристи и почитатели на съвременното изкуство.
През 1995 г. художникът
и жена му опаковат
сградата на Райхстага
и пет милиона души посещават събитието. Десет години по-късно Явашев създава в Ню Йорк инсталацията "Портите", която привлича над два милиона души. Интерес към последното произведение на известния българин определено ще има.
"Това, което правя, е напълно излишно. Няма причина то да съществува. Светът може да съществува без тази инсталация. Тя няма да накара никого да се почувства специален, нито ще излекува някого, тя е нищо. Тя е направена от хората, а само хората могат да създават изкуство", споделя Кристо пред "Асошиейетед Прес".
Три километровият мост е почти готов, като остават финалните щрихи по него - жълта настилка от плат, която според скулптора ще сменя цвета си според светлината и влажността на въздуха.
Платът ще бъде поставен от специална машина, която буквално ще го зашие, като ще създаде натурални гънки по произведението на изкуството. Явашев споделя, че посетителите ще трябва да се разхождат внимателно по платформата. Той определя разходката по инсталацията като:
“Разходка по гърба на кит”
На 18 юли "Плаващите пристани" ще бъдат достъпни и за посетители. Над 150 доброволци ще се грижат за безопасността на туристите. Входът ще е свободен, а стойността на целия проект е 15 милиона евро. Всеки един проект на феноменалния художник е осъществен без спонсорство, без финансова подкрепа от никого.
Идеята на Явашев е по-скоро инжинерен подвиг и по-малко произведение на изкуството.
Художникът наема екип от български спортисти, които да пренесат специално изработените кубове, и екип от водолази, които да ги закотвят на бетонни плочи дъното на езерото.
190 котви са били поставени на определените за тях места
с помощта на балони с горещ въздух.
Христо Явашев избира италианското езеро Исао за място на следващата му инсталация, заради спокойните му води и възхитителното крайбрежие. Според някои специалисти точно тази гледка е вдъхновила и Леонардо да Винчи за фона на великата Мона Лиза.
"Всеки проект все някога намира своето правилно място", споделя гениалният български творец.
Това е първият проект на Явашев след повече от 40 години отсъствие. Оригиналната концепция на "Плаващите пристани" е възникнала през 1970 година в партьорство със съпругата на Кристо Жане-Клод. За съжаление тя почива през ноември 2007 година, но въпреки това творецът продължава монументалния труд на двойката. Проектът стартира през ноември 2015 г.
След 16- дневното изложение в Италия компонентите на произведението ще бъдат премахнати и индустриално рециклирани.
Христо Явашев винаги споделя, че създава изкуство само и единствено в ползва на обеществото, като неговите инсталации са винаги без входни такси.
"Както всеки наш проект и “Плаващите пристани” са абсолютно безплатни и достъпни за всекиго
24 часа на ден, според метеорологичните условия. Тук няма билети, откривания, резервации и собственици. "Плаващите пристани" са продължение на улиците и принадлежат на всекиго", заяви феноменалният скулптор. Въпреки че всеки проект на световноизвестния българин е финансиран със собствени средства, самите произведения не са обект на продажба. Приходи няма и от продажба на плакати, автографи, сувенири, книги или филми. Доходите на Явашев са единствено от скиците и подготвителните чертежи на неговите произведения, които се ценят в цял свят и се продават на висока стойност.
Коментари (0)
Вашият коментар