Смях до сълзи на три морета

Ех, ако България беше на три морета, какви ли магистрални неволи щяхме да имаме, а ако Аспарух не се беше заселил в Онгъла, а продължил на Запад, дали днес Женева щеше да се нарича Жеравна, а Берн – Берковица? А ако Хари Потър не беше написан от Дж. К. Роулинг, а от Йоана Развигорович и се казваше Христофор Петрович, какви ли чудеса щеше да върши с вълшебната си гега и приятелите си Роман и Хараламбия?

В книгата си “Ами ако? България на три морета” Христо Раянов поставя абсурдно смешни въпроси и дава още по-разтърсващо иронични отговори. Ами ако нямаше комунизъм? Ако имаше социални медии преди 1300 години? Ако Меси и Роналдо бяха българи? Ако имаше жълта преса преди 100 години?

Авторът наистина умее да разсмива – той изследва някои от най-бленуваните варианти на историята, преувеличените български мечти и най-абсурдните патриотични конспирации. Истината е, че ако със смях се горяха калории, тази книга щеше да е идеалната лятна диета.

Но след многото хумор идват и сълзите… и то не само тези от смях. А тези от осъзнаването, че наистина живеем в Абсурдистан, че националната ни гордост често се проявява като национални комплекси, и че българите от всичко разбираме, но не и от това как да бъдем щастливи и доволни.

Защото зад привидната ирония авторът успява да покаже колко изкривени и неустойчиви ценности имаме като народ. И подзаглавието на книгата го илюстрира съвсем точно – “Истини за българската народопсихопатия”.

Зад смеха прозира истината, че и на три морета да бяхме, пак нямаше да ни е достатъчно, пак щяхме са сме недоволни, да се оплакваме и да мечтаем да сме поне на три океана, защото едва тогава вече щяхме да сме добре. Всъщност, едва ли…

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да изчистим бюрото от негативната енергия
Черната Златка стана преподавател по маркетинг
Емир Кустурица получи подарък от Путин и орден от руския патриарх
7 непознати, но важни факта за ноктите
Тормоз в детска градина. Възпитателка кара децата сами да се удрят

Напишете дума/думи за търсене