От май до октомври португалското градче Фатима, на 130 км северно от Лисабон, се препълва с поклонници, пристигнали да измолят от Дева Мария подкрепа или изцеление за болестите си. По тези места се случва едно от най-големите религиозни събития за католицизма през XX век - Божията майка се явява и изпраща три свои послания към човечеството.
Преданието
На 13 май 1917 г. Франсиску и сестричката му Жасинта, както обикновено, пасели стадото по поляните край Кова да Ириа. С тях била и 10-годишната им братовчедка Лусия, когато ярко сияние раздира небето и женски глас разкрива, че на таза дата всеки месец Богородица ще им се явява и ще им предава важни съобщения. Два месеца по-късно, на 13 юли, по време на третото явяване на Божията майка това се случва. Идва и новината за предстоящото през октомври “Слънчево чудо”. Неуките пастирчета естествено са зашеметени, не успяват да запазят тайна и явлението става достояние на много хора. Две години по-късно обаче братчето и сестричето “отиват на небето”, умират от инфлуенца, а Лусия Сантуш прекарва живота си в манастир до дълбока старост, точно както е предрекло видението.
Именно Лусия описва видяното и го предава на църквата. Първият призив на Божията майка е да се спре войната (тогава Първата световна е в разгара си), а във втория се твърди, че хората няма да се поучат от грешките си, ще има ново, още по-кърваво и страшно изтребление на човеци (Втората световна война) и ще се зароди голяма държава (визира се Съветският съюз), където ще се преследва църквата, но след години всичко ще дойде на мястото си и Господ ще възцари мир. На самото “Слънчево чудо” на 13 октомври през 1917 г. стават свидетели повече от 70 хиляди присъстващи - и вярващи, и невярващи: както валял проливен дъжд, така облаците се разпръснали, а слънчевият диск започнал да мени цвета си и да танцува из небосклона противно на всички физични закони като полудяло огнено кълбо, докато накрая сякаш паднал и изчезнал. Дрехите на свидетелите на необяснимото явление мигом изсъхнали и във въздуха се разнесъл аромат на цветя. По-късно църквата признала достоверността на явяванията на Богородица от Фатима и тук се развива един от най-големите религиозни центрове в християнския свят.
Поклонничеството като бизнес
Португалското градче носи името на дъщерята на пророка Мохамед Фатима. По-късно научаваме, че така се е казвала и единствената дъщеря на мавърски благородник, която се влюбва в рицар-християнин, променя вярата си и е погребана тук. Населението е от около 12 хиляди жители, които са изцяло заети в туристическия бизнес. Всяка втора къща е пансион, но има и многозвездни хотели с луксозни условия. В ресторантчетата се предлага предимно международна и италианска кухня, тук-таме - и оригинални домашни португалски гозби. На сакралната дата 13-и или по принцип по-късно през деня е абсурд да се спре на централните паркинги. До светилището се върви пеша, а за болните и немощните са предвидени както колички, така и доброволци-придружители от младежки католически организации. Най-предлаганите сувенири са гипсови отливки на Девата от Фатима и пастирчетата в различни размери, дори цели олтари със сцените на явленията.
Религиозният комплекс
Отвън той изглежда като открит амфитеатър, а отвътре е доминиран от базиликата, чийто строеж е започнал десетина години след мистериозните явявания на Божията майка. През 1952 г. там, в една от нишите, са пренесени тленните останки на Жасинта и Франсиску, обявени по-късно за блажени. Поклонниците обсипват надгробните им паметници със свежи цветя в знак на уважение. Централна е статуята на Богородица, пред която се покланят и владетели, и папи. Празничните богослужения се излъчват на огромни монитори за всички, за които няма място в църквата. На годишнини и чествания отпред се изгражда покрит подиум за официалните лица. Овалният площад пред църквата е с колонади и съперничи по размери на този пред базиликата “Сан Пиетро” във Ватикана. Наблизо е параклисът на първото явяване, където поклонниците обикалят олтара на колене, шепнейки своята молитва. Мястото за палене на свещи е извън постройките, за да не се опушват стенописите и другите декорации. Някои свещи са с човешки ръст и болните ги носят на рамо, само за да ги хвърлят да горят. Да, именно ги хвърлят, защото към обед металът на свещниците вече е нагрят до червено и всичко пламти в една клада. В целия комплекс, а и под него има още десетки паметници и параклиси, зали и сервизни помещения. Дори е изграден околовръстен път около централната част на града за облекчаване на трафика.
Третото послание на Девата от Фатима
То продължава да е една от най-добре пазените тайни на Ватикана до 2000-та година. Някои го тълкуват като знак за края на света или края на римокатолицизма, други - като предупреждение за покушението срещу Йоан-Павел II. Затова той заръчал в короната на статуята на Богородица от Фатима да се инкрустира един от куршумите, изстрелян при атентата. Светият отец вярвал, че именно тя го е спасила от покушението. А турският терорист Агджа се опита да си направи реклама миналата година, като изрази желание да се покае именно тук и точно на 13 май, когато сегашният глава на римокатолиците - папа Бенедикт XVI, посети Фатима. Любопитно е, че именно предишният и сегашният папа са оповестили пред света третото послание.
Ако не знаете
Още пет града в Европа се свързват с чудодейни явления на Дева Мария - Лурд във Франция, Ченстохова в Полша, Алтьотинг в Германия, Лорето в Италия и Марияцел в Австрия. Те са обединени в католическата поклонническа програма “Европейски светилища”. Посещението на свети места на всички религии изисква смирено поведение и пазене на тишина, за да не се безпокоят вярващите в техните молитви. На много места на входа на манастирите и религиозните светилища има описани правила за вътрешния ред.
снимки Бойка Велинова
Коментари (0)
Вашият коментар